Jesteś tutaj:-, Newsy, Poradniki, Rynek, Top7-Co warto wiedzieć o terminarzu raportów finansowych?

Co warto wiedzieć o terminarzu raportów finansowych?

Inwestowanie w akcje spółek giełdowych opiera się na przeprowadzaniu różnego typu analiz i prognoz. Sposobów ustalania opłacalności inwestycji w dany podmiot jest zaś wiele, jednak dla cen akcji kluczowe znaczenie ma opublikowanie przez dany podmiot okresowych raportów finansowych. Terminarz raportów finansowych ułatwia i usprawnia zaś podejmowanie właściwych decyzji inwestycyjnych.

Czym jest terminarz wyników finansowych?

Chcąc osiągać zyski z inwestowania w spółki giełdowe, trzeba trzymać rękę na pulsie. Terminarz raportów finansowych to zaś zestawienie zbliżających się okresowych np. kwartalnych raportów, które zostaną podane przez dane podmioty.
Taki terminarz zwykle przyjmuję formę intuicyjnej listy, w której znaleźć można informacje takie jak: nazwa danej spółki giełdowej, branża, w której działa, kapitalizacja rynkowa, przewidywany czas pojawiania się danego raportu. Przeglądając taki terminarz, warto również zwrócić na informację, czy dany raport ma pojawić się przed czy też po zamknięciu, ponieważ może mieć to spory wpływ na zmiany cen. Zwykle raporty finansowe nie są zaś publikowane w trakcie trwania danej sesji na giełdzie. W terminarzu wyników finansowych często znaleźć można także wskaźnik EPS, który dla inwestorów ma przecież niebagatelne znaczenie.

finase giełda

Korzystanie z terminarza raportów finansowych jest w dzisiejszych czasach bardzo proste. Wystarczy urządzenie podłączone do sieci i odpowiedni portal specjalizujący się w tej tematyce. Dostęp do niego można więc mieć praktycznie zawsze i wszędzie przez laptop, czy też urządzenia mobilne.

Dlaczego warto korzystać z terminarza raportów finansowych?

Terminarz raportów finansowych ma na celu wspomaganie decyzji podejmowanych przez inwestora. Do zalet jego używania zalicza się:

  • Prostota i łatwa dostępność – dane w nim zawarte obejmuję informację o wielu spółkach i są posegregowane np. po dacie, w której ma się pojawić raport.
  • Ułatwienie planowania – dzięki takiemu terminarzowi łatwiej jest przewidywać, kiedy potencjalnie będzie dobra okazja do podjęcia działań inwestycyjnych.
  • Utrzymanie sytuacji pod kontrolą – korzystając z terminarza raportów finansowych, minimalizuje się ryzyko przegapienia ważnego dnia, w którym opublikowany zostanie raport finansowy danej spółki.

Używanie takiego terminarza umożliwia więc podejmowanie szybszych i bardziej efektywnych decyzji dotyczących inwestowania środków. Na poziom cen akcji wpływa wiele różnych czynników, jednak moment pojawienia się oficjalnych danych finansowych często jest newralgiczny. Statystyki pokazują bowiem, że wtedy to ceny akcji ulegają często znacznym wahaniom, co naturalnie ma ogromne znaczenie dla inwestorów. Przykładowo, jeżeli dane w raporcie są znacznie lepsze niż wcześniejsze przewidywania analityków, to można się spodziewać wzrostu ceny akcji. W wyniku różnych spekulacji znaczne zmiany cen mogą więc mieć miejsce nawet na długo przed dniem opublikowania raportu.

Czym są raporty wyników finansowych?

Publikowanie określonych raportów finansowych jest określone odpowiednimi przepisami prawnymi, przedstawienie wyników finansowych inwestorom jest więc w zasadzie obowiązkiem spółek giełdowych. Forma opublikowania takiego raportu także jest ściśle określona. Raporty zwykle można więc znaleźć między innymi na stronie internetowej danej spółki. Każdy ma więc do nich swobodny dostęp. W portalach branżowych szybko zaś znaleźć można szereg komentarzy i interpretacji dotyczących danego raportu.
Raporty finansowe są cykliczne i podają informację za dany okres np. kwartał. Pełnią więc role przede wszystkim informacyjną, a dla inwestorów jest źródłem istotnych informacji o tym, jaki jest obecny i przyszły potencjał ulokowania swej inwestycji w danym podmiocie.
Dużą zaletą raportów finansowych jest ich spora standaryzacja, dzięki której struktura raportów pochodzących od różnych spółek jest do siebie zbliżona. Dla inwestora to więc szansa na wiarygodną i obiektywną ocenę kondycji finansowej różnych podmiotów. W konsekwencji można podjąć właściwą decyzję dotyczącą obecnych i przyszłych planów inwestycyjnych.

Jak analizować raporty wyników finansowych?

Przeprowadzenie właściwej analizy raportów finansowych wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu i energii. Konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, a także i doświadczenia, co może odstraszać wielu inwestorów. Z drugiej jednak strony, warto pamiętać, że nawet laik, przy okazaniu odrobiny chęci jest w stanie znaleźć w takich raportach wiele przydatnych informacji.
Raporty finansowe to dokumenty, które osiągają np. kilkadziesiąt stron i są wypełnione skomplikowanym słownictwem opartym na terminologii rachunkowej. O ile zetknięcie się z takim dokumentem po raz pierwszy może być trudne, o tyle z czasem jego analiza staje się prosta i intuicyjna, tym bardziej że na dobrych portalach inwestycyjnych można znaleźć szereg poradników dotyczących tej kwestii. Można się z nich dowiedzieć np. tego, na które elementy raportu finansowego należy zwrócić szczególną uwagę.
Analizując raport finansowy spółki giełdowej, trzeba się skupić na liczbach i jak zmianie w stosunku do poprzednich okresów. Znaczenie mają tu uzyskiwane przychody, wielkość sprzedaży itp. Te informacje znaleźć można w zestawie tabel, które zwykle wypełniają sporą część raportu.
Zapoznać trzeba się także z częścią opisową w raporcie finansowym, gdzie można uzyskać np. interpretację wyników oraz szereg komentarzy. Na tej podstawie także można uzyskać rozpoznanie na temat tego, czy dana spółka osiąga swoje cele i w jakim kierunku planuje dalej podążać.Autor |2018-08-30T13:18:25+01:0030 sierpnia 2018 07:12|Kategorie: Finanse, Newsy, Poradniki, Rynek, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.