Jesteś tutaj:-, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7-Ze znajomymi rozliczamy się bezgotówkowo

Ze znajomymi rozliczamy się bezgotówkowo

Niemal co piąty z Polaków, zadłużenie w małych kwotach oddaje za pomocą operacji bezgotówkowych. 19 proc. z nas przyznaje, że na co dzień wcale nie nosi gotówki w portfelu.

Z raportu pt. „Jak rozliczamy się ze znajomymi” wynika, że prawie połowa Polaków przyznaje się do korzystania z drobnych przysług koleżeńskich, które wiążą się z koniecznością oddawania małych kwot. Niemal co piąty z nich, takie zadłużenie oddaje za pomocą operacji bezgotówkowych. 19 proc. z nas przyznaje, że na co dzień wcale nie nosi gotówki w portfelu.

Raport „Jak rozliczamy się ze znajomymi” został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. Wynika z niego, że aż 45 proc. Polaków pożycza drobne kwoty od znajomych, którym pozwalają za siebie zapłacić m.in. podczas wspólnego wyjścia na kawę czy lunch.

Młodzi z dużych miast

Co trzeci pytany wskazuje, że z koleżeńskich pożyczek korzysta rzadko, najwyżej kilka razy w roku. Najczęściej winni są znajomym niewielkie kwoty, np. za obiad czy niewielkie zakupy spożywcze, są mieszkańcy dużych miast – przyznaje się do tego aż 66 proc. z nich. Jak wynika z badania, kobiety nieco częściej niż mężczyźni pożyczają drobne kwoty od znajomych.

Większe różnice dostrzegalne są pomiędzy poszczególnymi grupami wiekowymi. Najliczniejszą grupą, która oddaje drobne znajomym są trzydziestolatkowie. Aż 72 proc. z nich przyznaje, że korzystają z przysług, za które następnie oddają pieniądze. Milenialsi najchętniej ze wszystkich grup wiekowych deklarowali, że znajomi płacą za nich bardzo często, nawet kilka razy w tygodniu.

– Milenialsi to pokolenie mobilne. To osoby aktywne, które chętnie korzystają z drobnych przysług przyjaciół, kupujących im np. kawę czy lunch. Ze względu na to, że kluczowa jest dla nich oszczędność czasu, szukają rozwiązań, dzięki którym będą mogli natychmiast się rozliczyć, na przykład za pomocą przelewów na telefon BLIK. Do ich wykonania potrzeba dosłownie kilku sekund – mówi Anna Nowacka, dyrektor marketingu Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Natychmiast lub wcale

Jak szybko oddajemy należności znajomym? Co czwarta osoba pożyczająca niewielkie kwoty, oddaje swoje długi natychmiast. Podobna część Polaków decyduje się oddać je w ciągu tygodnia. Na wsi drobne długi oddaje się szybciej niż w mieście.

Są również tacy, którzy o należnościach zapominają. Prawie 14 proc. badanych przyznaje, że nie pamięta aby oddawać znajomym pożyczone od nich drobne pieniądze. Mężczyźni regulują drobne długi koleżeńskie mniej skrupulatnie niż kobiety. Do zapominania o nich przyznaje się 17 proc. panów i tylko 11 proc. pań.

– Wiele osób, które są winne drobną kwotę znajomemu, zupełnie o niej zapomina. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że często nie możemy oddać od razu – nie mamy gotówki lub trzymamy w portfelu banknoty i nie możemy odliczyć dokładnej sumy.

W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem jest przelew na telefon BLIK, z którego tylko w drugim kwartale 2018 roku Polacy skorzystali prawie milion razy – podkreśla Monika Król wiceprezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

Aby zrealizować taki przelew, nie trzeba wpisywać długiego numeru konta bankowego – wystarczy numer telefonu odbiorcy i aplikacja banku zainstalowana na smartfonie. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które działa natychmiastowo, między różnymi bankami i dzięki któremu już nigdy nie zapomnimy rozliczyć się ze znajomymi za obiad czy kawę.

Coraz częściej bezgotówkowo

Według raportu, prawie co drugi Polak drobne rozliczenia koleżeńskie reguluje za pomocą gotówki, ale co ciekawe, 19 proc. z nas przyznaje, że w ogóle nie nosi jej w swoich portfelach. Bezgotówkowi są przede wszystkim młodzi – 33 proc. milenialsów przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania. Jedynie 16 proc. Polaków deklaruje, że w swoich portfelach nosi dużo gotówki – nawet po kilkaset złotych.

Młode osoby są zwolennikami nowych technologii. Co trzeci Polak w wieku 18-29 lat do oddawania pieniędzy znajomym wykorzystuje bankowość online. W sumie bezgotówkowo rozlicza się 18 proc. Polaków, z tego co szósty wykorzystuje do tego bankowość mobilną, m.in. przelewy na telefon BLIK. Ta usługa dostępna jest w sześciu bankach: Alior Banku, Banku Zachodnim WBK, Banku Millennium, mBanku, ING Banku Śląskim oraz PKO Banku Polskim. W większości aplikacji mobilnych wymienionych banków, a wkrótce już w każdej, można również sprawdzić kto z naszych znajomych korzysta z przelewów na telefon BLIK. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy pewni, że wysłany przelew trafi natychmiast do odbiorcy.

Podstawowe informacje o systemie płatności BLIK

Dzięki BLIKOWI miliony Polaków mogą bezpiecznie i wygodnie, korzystając ze smartfona, wypłacać gotówkę z bankomatów, płacić w tradycyjnych sklepach oraz przelewać natychmiastowo pieniądze innym użytkownikom na numer telefonu bez znajomości ich rachunku bankowego. BLIK to jednak z najszybszych metod płatności w sklepach internetowych oraz mobilnych. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2018 roku liczba transakcji BLIKIEM, tj. płatności w sklepach i internecie, wypłat z bankomatów i przelewów na numer telefonu, przekroczyła 14 milionów.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie informatyczne. Możliwość skorzystania z BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej mają obecnie praktycznie wszyscy klienci krajowych instytucji finansowych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności (PSP). PSP stale rozwija możliwości BLIKA tak, aby system był jak najbardziej funkcjonalny dla jego użytkowników.

Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

źródło: PSP

 

Autor |2018-08-23T12:17:11+02:0023 sierpnia 2018 12:15|Kategorie: Newsy, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. sara 18 września 2018 w 16:12 - Odpowiedz

    Niestety ale problem zadłużenia istnieje a tak prosto można przecież temu zapobiec. Najważniejsze to nie wydawać ponad miarę a po drugie sprawdzać się w KRD. dzięki temu wiemy, że mamy czystą sytuację finansową.

  2. click 10 stycznia 2019 w 06:58 - Odpowiedz

    Must be thanks for the great post here looking the free online checkers games here and start the great fun with all friends online so thanks for the updae.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile