Sztuka fotografii to umiejętność wykorzystania światła do tworzenia pięknych obrazów. Światło dociera do obiektywu w niekontrolowany sposób, jednak dysponując odpowiednią wiedzą o obiektywach, filtrach i oświetleniu artysta może je oswoić i dostosowując ustawienia aparatu stworzyć zapierające dech w piersiach zdęcia. Mistrzowie fotografii często specjalizują się w tworzeniu portretów, zdjęć produktowych, fotografii pejzażowej, modowej, architektonicznej… Dojście do perfekcji w jednej tylko dziedzinie zajmuje im wiele lat, a doskonalenie umiejętności praktycznie nigdy się nie kończy. Dziś nawet amatorzy mogą robić olśniewające zdjęcia – pomaga im w tym sztuczna inteligencja.

Semantyczna Segmentacja Obrazu by zrozumieć temat zdjęcia

Semantyczna Segmentacja Obrazu to technika, której celem jest rozpoznanie jakiego obiektu częścią jest każdy piksel obrazu (drogi, ludzie, drzewa…). Dziś większość aparatów ze sztuczną inteligencją wykorzystuje Semantyczną Segmentację Obrazu do dwóch celów. Pierwszy to rozpoznanie obiektów tła, aby zastosować efekt Bokeh (rozmycia). Drugi to zidentyfikowanie „typu sceny” (natura, kwiat, jedzenie), by przejść do specjalnego trybu lub ustawień wstępnych. Aparat Honor 10 wykorzystuje Semantyczną Segmentację Obrazu w znacznie bardziej zaawansowany sposób – w czasie rzeczywistym identyfikuje on ponad 500 scenerii w 22 kategoriach i dostosowuje parametry ekspozycji do każdego zdjęcia działając jak profesjonalna cyfrowa lustrzanka.

Huawei Honor 10

Huawei Honor 10

Piękny portret

Inny przykład wykorzystania przez aparat Honor 10 sztucznej inteligencji to rozjaśnianie twarzy we wszystkich warunkach oświetleniowych. Robisz selfie podczas zachodu słońca? -Nawet poprzednia generacja aparatów ze sztuczną inteligencja z łatwością przełączy się w tryb „Zachód Słońca”. Jednak, o ile dostosuje ustawienia tak, by rozjaśnić sam zachód, o tyle nie wyeksponuje właściwie Twojej twarzy. Z kolei tryb „Selfie” może nie poradzić sobie z optymalnym ujęciem słońca. Sztuczna inteligencja z Semantyczną Segmentacją Obrazu wie, że ma do czynienia z dwoma ważnymi obiektami i każdy z nich musi potraktować nieco inaczej, by uzyskać pożądany efekt.

Aparat Honor 10 może również oszacować dokładny kontur 3D twarzy fotografowanej osoby i rozpoznać kluczowe obszary, takie jak nos, kości policzkowe itd. Dzięki temu aparat gwarantuje, że krawędzie twarzy pozostaną ostre, zachowując szczegóły w innych obszarach, aby zachować naturalne piękno skóry. To znaczny postęp w stosunku do wcześniejszych wersji upiększających selfie, które były mniej inteligentne i powodowały zbyt mocne rozmycia, przez co zdjęcia wyglądały nienaturalnie.

Być może jedną z największych zalet mobilnej fotografii portretowej jest oświetlenie portretowe stwarzające wrażenie wykorzystania wielu źródeł światła i profesjonalnych studyjnych lamp. Dzieje się tak dzięki temu, że sztuczna inteligencja patrzy na zdjęcie 2D i tworzy wrażenie jego trójwymiarowości. Osiągnięcie opisywanego efektu bez kamery 3D wielu wydawało się wyjątkowo trudne[2], jednak mikroprocesor neuronowy (NPU) Honor 10 już na to pozwala.

 Innowacje Honor w fotografii wykorzystującej sztuczną inteligencję

Kilku producentów, m.in. Honor i Google wykorzystuje technologie takie jak Segmentacja Obrazu w tworzonych przez siebie urządzeniach. Dla Honor to dopiero początek innowacji. Inżynierowie marki, przy użyciu zastrzeżonej metodologii, wykorzystują umiejętność rozpoznawania poszczególnych elementów obrazu do wyzwalania zaawansowanego strojenia aparatu w czasie rzeczywistym.

Tworzenie zdjęć przy użyciu sztucznej inteligencji wymaga wyjątkowej mocy obliczeniowej, dlatego smartfony Honor wykorzystują stworzony specjalnie dla nich mikroprocesor neuronowy (NPU), który odciąża główny procesor(CPU).

Procesor graficzny (GPU) zapewnia niezrównaną wydajność przy uczeniu sztucznej inteligencji. Mimo, że GPU przy ogromnych obciążeniach są najwydajniejsze, często wymagają dodatkowych usprawnień. Dlatego, dedykowany NPU jest znacznie lepszy do pełnego i energooszczędnego wykorzystania możliwości sztucznej inteligencji.

Powszechnie wiadomo, że obliczenia sztucznej inteligencji wymagają specjalistycznego sprzętu. Wewnętrzne testy NPU Honor 10 wykazały, że był on nawet 25 razy szybszy i 50 razy bardziej energooszczędny niż niektóre CPU. Te znakomite wyniki otwierają możliwości dalszego wydajniejszego uczenia się sztucznej inteligencji.

Niższa wydajność lub opóźnienia w sieci mogą doprowadzić do spowalniania aparatu. Ponieważ jego reakcja jest niezwykle ważna dla użytkowników, nawet najmniejsze opóźnienie zostanie zauważone. Podobnie podchodzimy do ekranów dotykowych, od których oczekujemy natychmiastowej reakcji. Chcąc nadrobić niższą wydajność, niektórzy producenci OEM mogą zdecydować się na analizowanie mniejszej ilości danych, ale to może prowadzić do mniejszej dokładności sztucznej inteligencji i zaważyć na jej odbiorze.

Fotografia Obliczeniowa i sztuczna inteligencja mają szerokie pole działania. Nie tylko podczas robienia zdjęcia (lub nagrywania filmu), ale również później, kiedy obraz zostanie już zapisany jako plik: retuszowanie, edytowanie, animowanie. Możemy sobie wyobrazić, że po zrobieniu serii grupowych zdjęć, sztuczna inteligencja pozwoli nam stworzyć z nich idealny obraz, na którym wszyscy mają otwarte oczy i szeroko się uśmiechają.

Sztuczna inteligencja już pomaga profesjonalistom podczas obróbki zdjęć i szybkiego wycinania elementów fotografii. Dotychczas było to skomplikowane i nużące zajęcie, dziś może zostać wykonane przy pomocy jednego kliknięcia.

Profesjonalni fotografowie tworzą wyjątkowe zdjęcia, ponieważ robią ich bardzo wiele. Te wszystkie obrazy muszą być później przejrzane, a najlepsze poddane edycji. Sztuczna inteligencja pomoże zaoszczędzić gigantyczną ilość czasu, oceniając i selekcjonując prace tysiące razy szybciej niż zrobiłby to człowiek. Później, wybrane zdjęcia może poddać edycji bliskiej profesjonalnemu poziomowi. Obecnie trwają prace badawcze nad tego typu rozwiązaniami i przynoszą już bardzo dobre efekty.

Autor: Honor

Czytaj też: Honor 10 – smartfon z aparatem AI i szkłem Aurora Glass z efektem zorzy polarnej w cenie 1999 zł