Małe pudełeczko o wielu możliwościach

Przystawka Flix TV Box marki techBite to zgrabne pudełeczko niewielkich rozmiarów, z tworzywa sztucznego pokrytego gumą i utrzymane w kolorze głębokiej czerni. Dzięki nowoczesnemu designowi urządzenie wpasowuje się w styl każdego domowego wnętrza. Mało tego – można zabrać je wszędzie gdziekolwiek jest tv, uzyskując dostęp do ulubionych multimediów podczas urlopu czy delegacji.

W oczy rzuca się od razu logo producenta na górnym panelu. Po podłączeniu przystawki do gniazda zasilania, o pracy urządzenia informują nas niebieskie i czerwone diody LED na ściance frontowej. Dodatkowo znajdziemy tutaj włącznik/wyłącznik zasilania, odbiornik podczerwieni (IR) i diodę połączenia sieciowego. Charakterystycznym elementem obudowy są gniazda wejścia / wyjścia:

  • Prawy bok – gniazdo microSD, 2x USB i przycisk reset.
  • Lewy bok – gniazdo Ethernet (RJ45 – 10/100 Mbit), 1 x Analog AV, 1 x HDMI 2.0 i zasilania. A jeżeli o Wi-Fi mowa, to TV Box od techBite obsługuje standardy 802.11 ac/b/g/n przy wykorzystaniu dwóch pasm – 2,4 i 5 GHz zapewniając bardzo dużą szybkość przesyłania danych. Jakby tego było mało, całość wspiera technologia MIMO polepszająca zasięg sieci Wi-Fi oraz wydajność. Elastyczna końcówka HDMI pozwala na wpięcie urządzenia pod dowolnym kątem do telewizora.

Wnętrze przystawki jest nie mniej atrakcyjne. Z myślą o użytkownikach dopracowano je w najmniejszym detalu, dzięki czemu sprzęt jest naprawdę wielofunkcyjny i komfortowy. Sercem urządzenia jest układ S905X firmy Amlogic integrujący czterordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1,5 GHz, z procesorem graficznym Mali-450MP (750 MHz), wspierany przez 2 GB pamięci RAM. Jest też 8 GB pamięci wewnętrznej na osobiste zdjęcia, filmy i inne pliki multimedialne oraz port na kartę misro sd, dzięki któremu pamięć można rozbudować o dodatkowe 128 GB.

DSCF5061

Podstawowa konfiguracja urządzenia jest banalnie prosta. Wystarczy wpiąć urządzenie w port HDMI, podłączyć do sieci Ethernet lub Wi-Fi i już można korzystać z mediów umieszczonych w internecie czy też udostępnianych w sieci lokalnej.  Po podłączeniu, na odbiorniku pojawia się ekran poczatkowy. Można na nim skonfigurować urządzenie: wybrać język menu, zalogować się do sieci Wi-Fi, skopiować dane o koncie Google z naszego smartfona/tabletu, lub wpisać je ręcznie. Ustawienia obrazu pozwalają nam dobrać parametry obrazu do naszych preferencji. Urządzenie poprzez interfejs HDMI automatycznie wykrywa rozdzielczość obrazu telewizora. Standardowo dźwięk jest przesyłany poprzez HDMI, ale można wykorzystać też stereofoniczne wejście analogowe AV (minijack). Do podłączenia zewnętrznych nośników mozna wykorzystać dwa gniazda USB 2.0 oraz na karty pamięci microSD.

System Android TV pozwala na głęboką wielozadaniowość tj. obsługę internetu, filmy, gry, muzykę, radio internetowe i wiele wiele więcej, ale czy na pewno?. Istnieje możliwość pobrania aplikacji z preinstalowanego sklepu Google Play. Daje wybór z bazy aplikacji dla miłośników gier z których użytkownik może korzystać na „dużym” ekranie telewizyjnym. Jednak Android TV w wersji Oreo (czyli 8.0) oparty jest głównie o system rekomendacji treści i asystenta Google, czyli coś z czego wiele osób nadal nie korzysta. Ta wersja oprogramowania wprowadza nowy ekran główny, który wyświetla ulubione programy telewizyjne, filmy, muzykę, gry i aplikacje na jednym ekranie.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z kanałem TV, wideo na żądanie, czy zapisanym na urządzeniu filmem, interfejs użytkownika ułatwia znalezienie materiału bez konieczności otwierania konkretnej aplikacji. Nowy ekran główny można łatwo dostosować do własnych potrzeb.

  • Ulubione aplikacje: sami wybieramy i porządkujemy aplikacje.
  • Funkcja Play Next: pozwala kontynuuować od miejsca, w którym skończyliśmy grę lub oglądanie swoich programów telewizyjnych i filmów.
  • Kanały: tutaj sam wybieramy i porządkujemy kanały.

Dostęp do treści niestety jest bardzo ograniczony, trudno tutaj znaleźć aplikacje, z których najczęściej korzystamy na naszych smartfonach. Osobiście nie korzystam na Android TV z niczego więcej jak YouTube i Kodi oraz opcji przesyłania obrazu z innych urządzeń. Mini Android PC sprawdzi się jako odtwarzacz multimedialny HD, set-top-box IPTV, przełącznik dla domowych multimediów, serwer plików, serwer DLNA, urządzenie do przeglądania zdjęć, gier oraz jako odtwarzacz muzyczny. Flix TV Box obsługuje rozdzielczość 4K w 60 kl./s, a także obraz HDR zapewniając żywe kolory i wyjątkowe doznania. Przystawka ma też wbudowaną usługę MiraCast, przez co można strumieniowo przesyłać obrazy i filmy ze smartfona czy laptopa wprost na większy ekran swojego telewizora i nie tylko.  Przystawka wspiera standard DLNA, dzięki czemu można współdzielić i przesyłać wszelkie pliki multimedialne w ramach wewnętrznej lokalnej sieci bezprzewodowej Wi-Fi, pomiędzy innymi urządzeniami. Android w sprzęcie techBite pracuje bardzo płynnie. Interfejs jest dopracowany, a co najważniejsze zapewnia nam szybki i intuicyjny dostęp do najczęściej używanych aplikacji. Aplikacje pobrane z Google Play możemy łatwo odinstalować z urządzenia.