Włączone żelazko, uchylone okno czy też otwarte drzwi do mieszkania – te wszystkie rzeczy są w stanie wywołać u nas spory stres. Przeprowadzone przez FIBARO badania wskazują, że u osób, które nie posiadają rozwiązań smart home, reakcja organizmu związana z napięciem emocjonalnym wywołanym podobnymi sytuacjami jest trzykrotnie większa. Co więcej, w wyniku stresu zaburzeniom ulegają też funkcje poznawcze.

 FIBARO zrealizowało badania, które objęły dwie grupy ludzi: posiadających rozwiązania smart home oraz takich, którzy nie wykorzystują tej technologii. Badani byli analizowani pod względem reakcji skórno-galwanicznej, która pozwala określić poziom napięcia emocjonalnego, a także musieli rozwiązać test, który umożliwia pomiar funkcji poznawczych.

 

Badanie rozpoczęło się od pomiaru bazowego. W następnej fazie uczestnicy byli pytani o stan zabezpieczeń, aktualną sytuację w ich domach oraz zdarzenia  losowe takie jak pożar, zalanie czy włamanie. Przed rozpoczęciem właściwej części, dokonywany był pomiar bazowy, który pozwalał określić odchylenie wrazz pojawieniem się poszczególnych wątków.

Wyniki badań pokazują, że już sama rozmowa na temat zabezpieczeń w domu zwiększa poziom napięcia emocjonalnego u osób, które nie korzystają z rozwiązań smart home. Wśród badanych z drugiej grupy nie odnotowano z kolei żadnej zmiany – poziom pozostawał taki sam, jak w przypadku rozmowy na neutralne tematy.

Z kolei wyobrażenie sytuacji niebezpiecznej takiej jak pożar czy zalanie, zwiększyło poziom napięcia emocjonalnego u obu grup. Jednak wśród osób nie wykorzystujących smart home, reakcja na te sytuacje była trzykrotnie większa.
W przypadku kwestii takich jak włączone żelazko lub otwarte drzwi, wzrost u grupy osób niewykorzystujących rozwiązań smart home był dwukrotnie większy.

INFOGRAFIKA HOMO SMARTUS

INFOGRAFIKA HOMO SMARTUS

Druga część badania (test Stroop’a) wykazała, że sytuacja stresowa związana
z domem silniej wpłynęła na osłabienie zdolności do hamowania automatycznych reakcji przez osoby nieposiadające rozwiązań smart home.

– Przeprowadzone przez nas badanie wykazuje, że osoby, które nie posiadają rozwiązań smart home odczuwają istotnie wyższe napięcie emocjonalne związane
z sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu. Napięcie to może się jednocześnie przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych
– mówi Tomasz Szczurko z HumanGraph.

– Według analiz Gfk, nawet co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. Jak pokazały wyniki badań, rozwiązania jakie tworzymy w FIBARO mogą pozytywnie wpływać na ograniczenie negatywnego stresu. System FIBARO pozwala na zdalną analizę sytuacji w domu. To oznacza, że na przykład nie musimy cofać się do domu, aby sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okno czy też nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku – dodaje Krzysztof Banasiak, wiceprezes w FIBARO.

 

FIBARO przygotowało poglądowy film, w którym badane grupy sklasyfikowano jako Homo Smartus (osoby posiadające rozwiązania smart home) oraz Homo Stresus (osoby niewykorzystujące tej technologii). Prezentuje on dzień z życia przedstawicieli obu „gatunków” oraz zestawia je z wynikami badań.

O badaniu

Badanie przeprowadzone zostało przez agencję HumanGraph na dwóch grupach badawczych: osobach wykorzystujących technologię inteligentnego domu oraz osobach, które nie posiadają takich rozwiązań. Obie grupy badawcze składały się
z 30 reprezentantów. Badanie skupiało się na obserwacji napięcia emocjonalnego uczestników wywołanej sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu poprzez pomiar reakcji skórno-galwanicznej (przy wykorzystaniu wariografu) oraz na teście funkcji poznawczych.

źródło: FIBARO