Wkrótce premiera nowego smartfonu Honor z AI trzeciej generacji. Marka Honor, czekając na europejską premierę Honor 10, przygotowała tekst poświęcony sztucznej inteligencji w telefonach komórkowych. Jakich futurystycznych technologii możemy się spodziewać?

Od drugiej połowy ubiegłego roku sztuczna inteligencja (AI) zasiliła arsenały wszystkich graczy na polu technologii cyfrowych. Vivo X21, smartfon, który miał posiadać procesor z AI i specjalizować się w robieniu zdjęć w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, okazał się być napędzany procesorem Qualcomm 660. Podczas premiery Redmi Note 5, promowanego jako „AI Dual Camera”, Xiaomi ogłosił plany wkroczenia na rynek produktów z AI. Z kolei firma Apple pokazała we wrześniu ubiegłego roku swój nowy procesor A11 Bionic i zastosowała algorytmy AI uczenia maszynowego w funkcji rozpoznawania twarzy iPhone’a X.

Skoro sztuczna inteligencja stała się ogólnoświatowym trendem, to wszyscy producenci technologii zapragnęli skomercjalizować tą nową zdobycz w smartfonach z AI. Zapowiadając premierę Honor 10, przedstawiciela kolejnej generacji smartfonów AI, Honor należy do liderów trendu. Prześledźmy zatem ewolucję smartfonów Honor z AI.

honor magic

Honor Magic, czyli krok Honor w stronę AI

W grudniu 2016 r. Honor wprowadza na rynek Honor Magic, pierwszy na rynku smartfon z systemem korzystającym z AI. Model, który zapoczątkował erę smartfonów ze sztuczną inteligencją, spotkał się z gorącym przyjęciem przez użytkowników. Od 2007 r., w którym premierę miał pierwszy iPhone, żaden inny smartfon nie dorównał popularnością Honor Magic.

Honor Magic posiada wyjątkowy system Magic Live sterowany sztuczną inteligencją. Dzięki funkcji rozpoznawania scenerii, wewnętrzny sensor jest w stanie zaoferować użytkownikowi usługę w oparciu o dane i informacje zgromadzone w urządzeniu. Powiadomienia połączyły ludzką i sztuczną inteligencję. Smartfon może na przykład przypomnieć właścicielowi o zbliżającym się locie bez jego ingerencji w jakiejkolwiek aplikacje. Smartfon Honor Magic przejmuje inicjatywę, oferując użytkownikowi usługi w oparciu o własną ocenę sytuacji, tym samym budując inteligentniejszą interakcję urządzenia z człowiekiem. Magic Live może samodzielnie obsługiwać 15 różnych usług, takich jak na przykład zamawianie taksówki, rezerwacje biletów do kina czy biletów lotniczych, porównywanie cen i planowanie podróży.

Można śmiało powiedzieć, że Honor Magic był pierwszym rozdziałem dziejów sztucznej inteligencji w smartfonach, który nie tylko zainspirował użytkowników, ale i całą branżę. To także definicja tego, jak możemy korzystać ze smartfonu z AI oraz jak smartfon z AI odczytuje zachowania i nawyki użytkownika.

 Honor View10: prawdziwie inteligentne smartfony to te z procesorami z AI, czyli dalsza industrializacja sztucznej inteligencji

Premiera Honor Magic w 2016 r. zapoczątkowała erę sztucznej inteligencji. Na odpowiedź branży nie trzeba było długo czekać. Podczas gdy Samsung, Apple, Qualcomm i inni producenci byli zajęci przedstawianiem własnych procesorów, Huawei znów wysunął się na czoło peletonu z bezprecedensowym procesorem Kirin 970 z układem NPU opartym na sieci neuronowej. Od modelu Huawei Mate 10, samodzielnie „myśląca” jednostka znacząco przyspiesza przetwarzanie informacji w oparciu o sztuczną inteligencję. Jest przy tym nie tylko szybsza od tradycyjnych procesorów i układów graficznych, ale zużywa także o wiele mniej energii. Chip znacznie podnosi wydajność operacyjną procesora związaną ze sztuczną inteligencją. Honor View10 to smartfon przełomowy, ponieważ został wyposażony we wspomniany procesor Kirin 970 ze sztuczną inteligencją, stając się tym samym pierwszym smartfonem marki Honor z AI.

Jakie korzyści przynosi użytkownikom ten niezwykły smartfon z AI? Oprócz szybszego działania od tradycyjnego smartfonu, Honor View10 redefiniuje za sprawą technologii AI pojęcie fotografii. Aparat urządzenia potrafi inteligentnie zidentyfikować 13 scenerii i automatycznie dobrać do nich właściwe parametry ekspozycji. Efektem są profesjonalne zdjęcia wychodzące nawet spod ręki laika. Jeśli w kadrze Honor View10 znajdzie się potrawa, to wbudowany sensor automatycznie przełączy aparat w „tryb jedzenia”, który uwydatni kolory potrawy. Jednak sztuczna inteligencja w smartfonach to coś więcej niż tylko inteligentne wykrywanie scenerii zdjęć.

Przez ostatnie 200 lat sztuka fotografowania opierała się na ręcznym doborze parametrów ekspozycji do fotografowanego obiektu, jego cech i przede wszystkim oświetlenia.

Teraz wyobraźmy sobie, że sztuczna inteligencja wniesie w ten obszar rewolucyjne zmiany. Wyobraźmy sobie, że nasz telefon, zanim do nas dotarł, przeszedł teoretyczny kurs fotografii oparty na nauczaniu sztucznej inteligencji, a zaraz po nim odbył niezbędne praktyki. Dzięki temu, zanim naciśniemy spust migawki, nasz aparat zdąży rozpoznać obiekty i dobrać idealne parametry ekspozycji, nasycenia barw i kontrastu gwarantujące znakomite zdjęcie.

Jednak najbardziej niewiarygodną właściwością sztucznej inteligencji nie jest rozpoznawanie scenerii i automatyczny dobór parametrów zdjęcia, ale jej niemal nieskończona zdolność uczenia się. Programowi AlphaGo opartemu na sztucznej inteligencji opanowanie gry w szachy na poziomie, do którego światowi szachiści dochodzili całe życie zajęło raptem kilka minut. Dlatego jesteśmy przekonani, że smartfony Honor wyposażone w procesory z układem AI w pełni wykorzystają potencjał uczenia się sztucznej inteligencji i będą wprowadzać kolejne przełomy w świecie fotografii smartfonami.

Inna ważna funkcja AI to tłumaczenie offline. Dzięki AI Honor View10 oferuje tłumaczenie z 50 języków w czasie rzeczywistym w formie akapitów. Po pobraniu łatki do tłumaczenia offline, Honor View10 ze swoją siecią neuronową może oferować niezwykle trafne przekłady bez połączenia z internetem. Nie ma potrzeby pobierania danych z chmury. Wraz z Kirin 970 od Huawei przed projektantami pojawiła się możliwość opracowywania nowych algorytmów oprogramowania i przyspieszenia sprzętowego. Dlatego połączenie technologii semantycznej segmentacji obrazu z układem opartym na sieci neuronowej w Kirin 970 jest tak wielkim sukcesem w historii komercjalizacji sztucznej inteligencji.

 Honor View10 z nakładką EMUI 8.0, napędzany procesorem Kirin 970 z układem AI można swobodnie nazywać arcydziełem zarówno w zakresie oprogramowania, jak i sprzętu. Być może jest także kamieniem milowym rozwoju sztucznej inteligencji w smartfonach, która zaprzęga innowacyjne technologie do kreatywnego podejścia branży do rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją w smartfonach.

 

Podczas premiery swojego inteligentnego modelu Honor poinformował o rozpoczęciu współpracy partnerskiej z producentem dronów, firmą DJI. Jednym z owoców tej współpracy jest możliwość głosowego sterowania dronem, korzystając z potężnych możliwości Honor View10 z Kirin 970. Dla wielu posiadaczy dronów to całkowicie nowe doświadczenie. Ten przełom ma ogromne znaczenie dla całego ekosystemu sztucznej inteligencji.

 

Wraz z Kirin 970 otwierają się przed programistami nowe możliwości wykorzystania większych pokładów kreatywności i odkrywania potencjału sztucznej inteligencji przy tworzeniu aplikacji pod ten procesor.

Huawei Honor 10

Huawei Honor 10

Honor 10: Bardziej zróżnicowane zastosowania sztucznej inteligencji i rozwój otwartego ekosystemu AI

 Niebawem do odbiorców trafi reprezentant trzeciej generacji Honor z AI. Jego twórcy, korzystając z sukcesu poprzedników, postanowili poszerzyć zakres działania sztucznej inteligencji w Honor 10. Projektanci nowego Honor 10 skupili się na sztucznej inteligencji w fotografii, wyposażając swoje nowe dzieło w takie funkcje jak inteligentne rozpoznawanie scenerii, semantyczna segmentacja obrazu, mocny zoom optyczny, ultrakrótkie czasy otwarcia migawki, tryb portretowy czy portrety z efektem bokeh. A ponieważ technologie w fotografii rozwijają się nieprzerwanie, to nie ma powodu, aby ze zdobyczy sztucznej inteligencji w obszarze profesjonalnej fotografii nie mieli skorzystać również użytkownicy Honor 10.

Honor jest pionierem w branży smartfonów i sztucznej inteligencji. Wrześniową odpowiedzią ze strony Apple i Qualcomm na premierę procesora z AI Huawei były odpowiednio procesory A11 i Snapdragon 845. Oznacza to niezbicie, że układy sztucznej inteligencji w procesorach stały się obowiązującym trendem. To również podwaliny tego, jak smartfony z AI będą pracować w przyszłości. Możemy się zatem spodziewać ciągłego rozwoju otwartego ekosystemu sztucznej inteligencji, w którym główny nacisk będzie kładziony na wykorzystanie możliwości obliczeniowych AI i jej umiejętności uczenia się. Konsumenci natomiast mogą spodziewać się bardziej intuicyjnej obsługi urządzeń, która pozwoli im doświadczać pełnej wygody życia ze sztuczną inteligencją.

Autor: Honor

Czytaj też: Honor 10 – nowy smartfon chińskiej marki Huawei zaprezentowany