Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek-UPC Polska nie będzie właścicielem Multimedia Polska

UPC Polska nie będzie właścicielem Multimedia Polska

UPC Polska wycofało wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Multimedia Polska. Wcześniej UOKiK przedstawił zastrzeżenia do koncentracji, w których wskazał, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji w kilkunastu miastach.

UPC Polska wycofało wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Multimedia Polska. Według  UOKiK

 • Wcześniej UOKiK przedstawił zastrzeżenia do koncentracji, w których wskazał, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji w kilkunastu miastach.
 • Mieszkańcy tych miejscowości mogliby płacić więcej za internet i telewizję kablową

Uczestnicy koncentracji dostarczają m.in. usługi telewizji kablowej oraz dostępu do Internetu. Transakcja miała polegać na zakupie przez UPC Polska 100 proc. akcji spółki Multimedia Polska.

Postępowanie przeszło do drugiego etapu, ponieważ konieczne było przeprowadzenie badania rynku. Konieczne było m.in. oszacowanie udziałów UPC Polska i Multimediów Polska, a także określenie, na jakim obszarze spółki konkurują ze sobą. Urząd wysłał ankiety do ok. 100 przedsiębiorców zajmujących się dostarczaniem internetu i telewizji.

Badanie pokazało, że koncentracja może zagrażać konkurencji, dlatego urząd przedstawił UPC Polska zastrzeżenia. W odpowiedzi spółka przesłała dodatkowe dane i wyjaśnienia. Złożyła również kilka propozycji modyfikacji transakcji, które miały umożliwić wydanie zgody warunkowej. Żadna z nich nie zapobiegłaby jednak negatywnym skutkom koncentracji. 23 marca 2017 r. spółka UPC Polska wycofała wniosek o zgodę na przejęcie Multimediów Polska. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umarza prowadzone postępowanie.

Przeanalizowaliśmy rezultaty badania rynku, wyjaśnienia UPC Polska i propozycje warunków. Wynika z nich jednoznacznie, że koncentracja spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji i dostępu do internetu stacjonarnego w 11 miastach w Polsce – mówi wiceprezes UOKiK, Michał Holeksa. Chodzi o Chełm, Gdańsk, Gdynię, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Lublin, Mielec, Sopot, Szczecin, Tarnów i Warszawę.

UPC Polska mogłoby tam działać nie oglądając się na swoich konkurentów, kontrahentów, a nawet konsumentów. Spółka nie miałaby bodźców do podnoszenia jakości i obniżania cen. W efekcie klienci kablówek mogliby płacić więcej – mówi wiceprezes UOKiK.

Łączne udziały rynkowe uczestników koncentracji wahają się w każdej z 11 miejscowości od ponad 40 proc. do nawet ok. 80 proc.

źródło: UOKiKAutor |2018-03-23T17:16:35+01:0023 marca 2018 17:07|Kategorie: Finanse, Newsy, Rynek|Tagi: , , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. Łukasz 23 marca 2018 w 17:23 - Odpowiedz

  Wielka szkoda…

 2. Xawery 23 marca 2018 w 17:23 - Odpowiedz

  Świetna informacja.

 3. Sebastian 24 marca 2018 w 02:18 - Odpowiedz

  Uff, nie chciałbym, aby UPC zepsuło ofertę programową i cenową Multmedia Polska. Brawo UOKiK!!! Globalne firmy powinny być ‚zakazane’ 😉

 4. Benkko 24 marca 2018 w 06:12 - Odpowiedz

  Dobra informacja

 5. […] UPC Polska nie będzie właścicielem Multimedia Polska 2018-03-23 […]

 6. Olaniska 26 marca 2018 w 05:08 - Odpowiedz

  I bardzo dobre wkoncu UOKiK zrobił coś dobrego

 7. NIK 26 marca 2018 w 11:47 - Odpowiedz

  Brawo UOKiK.. Powinna powstać jakaś organizacja/urząd który bronił by interesów społeczeństw przed zapędami korporacji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.