Jesteś tutaj:-, LTE, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy-KE: prawie 1 mld EUR kary dla Qualcomma, za chipy do iPhone’a

KE: prawie 1 mld EUR kary dla Qualcomma, za chipy do iPhone’a

Komisja Europejska poinformowała w środę, że nałożyła 997 mln euro kary na Qualcomm, amerykańskiego producenta z branży telekomunikacyjnej i IT, za nadużywanie dominującej pozycji na rynku. Qualcomm płacił Apple, by być jego jedynym dostawcą układów scalonych.

KE zarzuciła firmie Qualcomm, że uniemożliwiała swoim rywalom konkurowanie na rynku czipsetów do obsługi LTE. Układy te umożliwiają smartfonom i tabletom łączenie się z siecią zarówno do transmisji głosowej, jak i transmisji danych. Są one zgodne ze standardem 4G.

Dochodzenie KE wykazało, że Qualcomm podpisał w 2011 roku porozumienie z Apple’em, zobowiązując się do znacznych płatności na rzecz tego koncernu. Warunkiem dokonywania płatności było to, że stosowanie w iPhone’ach i iPadach wyłączenie czipsetów Qualcommu. KE nie zdradziła, o jakie sumy chodzi, wiadomo jednak, że w badanym okresie między 2013 a 2016 rokiem Apple otrzymał od swego dostawcy kwoty opiewające na miliardy dolarów.

Jedną z firm, która próbowała konkurować z Qualcomm był Intel. Wewnętrzne dokumenty Apple’a pokazują, że firma poważnie rozważała zmianę dostawcy na Intel. Jednak umowa, jaką wiązała tę firmę z Qualcommem, i zawarte w niej warunki ostatecznie przesądziły o tym, że do tej zmiany nie doszło.

źródło: PAP

Autor |2018-01-24T18:42:49+01:0024 stycznia 2018 18:36|Kategorie: Apple, LTE, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile