Jesteś tutaj:-, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Navitel SOLAR CAR BT – dla rozmów przez telefon komórkowy przez kierowców

Test Navitel SOLAR CAR BT – dla rozmów przez telefon komórkowy przez kierowców

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien unikać rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem. Natomiast, jeśli już musi prowadzić rozmowy telefoniczne podczas jazdy to powinien zainwestować w zestaw słuchawkowy. A w jakiej formie? Może to być kosztowny zestaw głośnomówiący instalowany na stałe, drogie radio samochodowe z wbudowanym Bluetooth albo niedroga słuchawka. Oczywiście każdy z telefonów jest dziś standardowo wyposażony, w zestaw głośnomówiący, ale taka opcja zazwyczaj nie pozwala na komfortową rozmowę, a do tego często mamy problem gdzie go położyć, aby był zawsze pod ręką.

Tym razem w nasze ręce trafiła słuchawka Navitel SOLAR CAR BT, skonstruowana, z myślą o użytkownikach, którzy podczas jazdy samochodem, nie narażając siebie ani innych uczestników ruchu, chcą w bezpieczny sposób korzystać z telefonu komórkowego. Zapraszam do lektury krótkiego testu idealnego gadżetu dla kierowców.

Słuchawki Bluetooth nie należą do drogich urządzeń, najtańsze modele można zakupić już poniżej 50 PLN. Aby stać się właścicielem modelu „SOLAR CAR BT” trzeba będzie (orientacyjnie) wysupłać kwotę 129 zł. To niemało. W tej cenie można zakupić bezprzewodowe słuchawki stereo. Czy więc producent znajdzie chętnych na ten gadżet?

Wysokość mandatu za rozmowę przez telefon w czasie jazdy samochodem to 200 PLN (nie licząc punktów karnych), a cena „SOLAR CAR BT” jest zdecydowania niższa od wysokości mandatu. Co otrzymujemy za tą cenę?

Navitel CAR BT Solar to wielofunkcyjna słuchawka Bluetooth, kompatybilna z telefonem komórkowym oraz innymi urządzeniami.

Funkcje słuchawki:

 • odbieranie lub odrzucanie połączeń przychodzących;
 • ponowne wybieranie numeru (z ostatniego połączenia);
 • zawieszanie połączeń;
 • odtwarzanie muzyki;
 • parowanie z dwoma urządzeniami;
 • powiadomienia głosowe;
 • ładowanie słoneczne lub przez USB.

Producent zadbał o pudełko z nadrukiem, które ładnie prezentuje zalety sprzętu. W zestawie z urządzeniem znajdują się: stacja ładująca, kabel micro-USB, instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna. Sprzęt wykonano z tworzywa ABS.

Teoretycznie o gustach się nie dyskutuje, a na pytanie, co uważamy za wysmakowane i ładne, nie ma jednej odpowiedzi.  Spoglądając na testowaną słuchawkę, jedni widzą ładnie wykonane urządzenie, a dla innych designem ta słuchawka raczej nie powala. Zestaw CAR BT Solar składa się z zestawu do ładowania i samej słuchawki, przeznaczonej do noszenia na dowolnym uchu. Dużym plusem jest łatwość dopasowania słuchawki do ucha, aby uzyskać optymalną, jakość dźwięku i komfort jej użytkowania. Słuchawka wyposażona jest w mikrogłośnik, mikrofon, fizyczny przycisk i diodę LED. Główne funkcje słuchawki: odbieranie lub odrzucanie połączeń przychodzących, ponowne wybieranie numeru (z ostatniego połączenia), zawieszanie połączeń, powiadomienia głosowe, odtwarzanie muzyki oraz parowanie z dwoma urządzeniami. Stan urządzenia sygnalizowany jest przez niewielką diodę, dzięki której wiemy czy urządzenie pracuje i w jakim trybie znajduje się w danym momencie (dioda pracuje w dwóch kolorach – czerwonym i niebieskim). I tyle wystarczy. Tutaj liczy się czysta użyteczność. Standardowo po zakupie słuchawki należy przeprowadzić procedurę zwaną parowaniem, by mogła działać z telefonem. By tego dokonać, słuchawkę wprowadzamy w tryb parowania. W tym modelu procedura polega właściwie tylko na tym, że włączamy słuchawkę. Potem w menu telefonu z włączonym Bluetooth, wybieramy odpowiednią słuchawkę z listy wykrytych urządzeń. I gotowe możemy już korzystać z urządzenia. Słuchawka jest kompatybilna z praktycznie każdym telefonem wyposażonym w funkcję Bluetooth. Niewątpliwym atutem słuchawki jest możliwość ładowania słonecznego, przy użyciu dołączonej do zestawu stacji.  Ten element jest tym, czym Navitel chce pokazać swoją innowacyjność i zachęcić kierowców do sięgnięcie po ten produkt na sklepowych półkach. Ale o tym za chwilę.

 1. Słuchawka.
 2. Przycisk sterujący.
 3. Wskaźniki słuchawki.
 4. Mikrofon.
 5. Magnes.
 6. Kontakty.
 7. Głośnik.
 8. Stacja ładująca.
 9. Wskaźnik stacji ładującej.
 10. Gniazdo micro-USB.
 11. 3M nalepka.
 12. Panel solarny wspomagający ładowanie stacji.

budowa

Navitel pokazał, że w tym mało skomplikowanym obszarze, jakim są słuchawki bezprzewodowe można jeszcze coś nowego wyprodukować. Co byście powiedzieli, gdyby akumulator w waszym smartfonie można było naładować zupełnie za darmo i to praktycznie wszędzie? Już dość dawno istnieje taka możliwość. Wystarczy, że zaopatrzycie się w ładowarkę solarną. Producent naszego testowanego gadżetu, postanowił pójść dalej. Jak wcześniej wspomniałem, wyraz „SOLAR” w nazwie słuchawki nie wziął się znikąd – urządzenie oferuje bowiem opcję ładowania słonecznego, przy użyciu dołączonej do zestawu stacji. Jednak, czy tak maleńki panel fotowoltaiczny wystarczy do zasilania słuchawki, aby spełnił wszystkie nasze oczekiwania? Postanowiliśmy to sprawdzić dogłębniej. Aby korzystać z energii słonecznej, musimy na początku zamocować stację ładującą na przedniej szybie samochodu, przy użyciu taśmy 3M. Samo mocowanie jest stabilne, gorzej jednak z ergonomią, chodzi przede wszystkim o utrzymanie czystości panelu fotowoltaicznego. A w samochodzie o to nie trudno. Po zamontowaniu na szybie, raczej trudno będzie go wyczyścić, tak by nie uszkodzić delikatnego panela słonecznego. Energia słoneczna to znakomita alternatywa dla energii elektrycznej z samochodu, czy brakiem dostępu do gniazdka elektrycznego. Energia będzie przecież gromadzona praktycznie cały czas, a to my zadecydujemy, kiedy ją wykorzystamy. Pytanie tylko o wydajność, co do tego miałem wątpliwość, przystępując do testu.  Jak nazwa wskazuje, działanie ładowarki solarnej opiera się na świetle słonecznym. Specjalne ogniwa fotowoltaiczne, umieszczone na powierzchni ładowarki, zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Pragnę jednak uspokoić i dodać, że gdyby jednak zabrakło słonecznej pogody, producent wyposażył też bazę w możliwość doładowania, w razie złej pogody poprzez złącze USB.

20200113 100845

Navitel SOLAR CAR BT

Jeżeli chodzi o sam test, to przeprowadziłem go podczas jazdy do Czech i parkowaniu kilkugodzinnym pod tzw. chmurką – werdykt – nigdy nie zabrakło prądu, nie tylko do rozmowy, ale też do słuchania muzyki podczas podróżowania. Jeżeli podłączymy słuchawkę do stacji ładującej, ładowanie rozpocznie się automatycznie. Czas ładowania jednak zależy od pogody i zajmie to oczywiście dużo dłużej niż przy użyciu ładowania z gniazdka elektrycznego. Mimo wszystko ładowarka solarna to świetne wyjście, jeśli np. planujemy dłuższy postój, gdzie nie będziemy mieli dostępu do sieci energetycznej. W takich sytuacjach (pod warunkiem dobrej pogody) sprawdzi się idealnie. Akumulator stacji ładującej 500 mAh.

Na pierwszy rzut oka – zwykła słuchawka Bluetooth. Czy taki sprzęt może oferować zaawansowaną funkcjonalność? Zaawansowaną być może i nie, ale może oferować kilka przydatnych dla użytkownika funkcji. Akcesorium umożliwia odtwarzanie muzyki – wystarczy tylko uruchomić odtwarzacz multimedialny na smartfonie i cieszyć się ulubionymi dźwiękami podczas długich podróży. W przypadku połączenia telefonicznego odtwarzanie muzyki zostanie przerwane i będzie kontynuowane po zakończeniu rozmowy. Gadżet wspiera protokoły HSP/HFP/ A2DP/AVRCP. Menu może być kontrolowane za pomocą głosu.

20200113 100332

Navitel SOLAR CAR BT

Jakość rozmów, jakość przenoszonego dźwięku, odporność na szumy i zakłócenia to podstawowe parametry dźwiękowe każdej słuchawki. Niestety te bardzo ważne parametry są mierzalne tylko za pomocą specjalistycznego sprzętu. Nam pozostaje jedynie subiektywna ocena jakości rozmów. A ta jest dobra. Nasi rozmówcy słyszeli nas dobrze i nie było problemów z połączeniem. Jakość dźwięku, zarówno tego, który słyszy użytkownik „CAR BT Solar”, jaki tego, który dociera do jego rozmówcy, jest dobra, mimo że od mikrofonu do moich ust jest dobre 15 cm. Od strony głośnika dało się usłyszeć delikatny szum, ale nie przeszkadzał on podczas rozmowy. Drugi element, czy automatyczna regulacja głośności, chociaż tutaj można mieć pewne zastrzeżenia. Szczególnie, jeśli chodzi o możliwość samodzielnego dopasowania zakresu autoregulacji. Tego na pewno brakuje. Słuchawka automatycznie dostosowuje poziom głośności do ustawionego poziomu głośności w podłączonym telefonie komórkowym, uwzględniając poziom szumów w tle.

Słuchawka „CAR BT Solar” jest bardzo prosta w obsłudze. Nie trzeba jej włączać ani wyłączać. Wystarczy wyjąć urządzenie ze stacji bazowej, aby odebrać rozmowę. Akumulator o pojemności 40 mAh zapewnia do 1,5 godz. słuchania muzyki, lub 2,5 godzin rozmów, po wyjęciu słuchawki z bazy. Czas czuwania urządzenia wynosi 16 godzin. Maksymalny dystans rozmów to 10 metrów. Po zakończonej rozmowie wystarczy włożyć ją ponownie do (stacji bazowej) ładowarki samochodowej, aby przeszła w stan czuwania i ładowania. Najważniejsze cechy przycisku z punktu widzenia wygody obsługi to bardzo mały opór oraz wyczuwalność pod palcem. Dzięki temu, aby odebrać połączenie przychodzące nie musimy z całej siły wgniatać słuchawki do ucha. Niewątpliwym ułatwieniem jest także funkcja Multipoint. Dzięki niej użytkownik może połączyć się z dwoma telefonami jednocześnie. Telefony należy łączyć pojedynczo tzn. łączymy z jednym wyłączamy słuchawkę, włączamy łączymy z kolejnym wyłączamy.

Firma Navitel pokazała, że w tym mało skomplikowanym obszarze, jakim są słuchawki bezprzewodowe można jeszcze coś nowego wyprodukować. CAR BT Solar to bardzo ciekawa i praktyczna konstrukcja, którą warto się zainteresować kierowców. Może też być świetnym prezentem dla kierowców, którzy dużo podróżują i chcą uniknąć mandatu za rozmowę przez komórkę podczas prowadzenia samochodu. Mi urządzenie zastąpiło całkowicie zestaw głośnomówiący w samochodzie – rozmowy były przeprowadzane bardziej intymnie. Pasażerowi nie musieli „uczestniczyć” podczas przeprowadzonych połączeń telefonicznych. Sprzęt jest z pewnością rozwiązaniem wartym rozważenia nie tylko do samochodu, ale i do pracy czy domu, gdy potrzebujemy mieć wolne ręce podczas rozmowy telefonicznej. Urządzenie pracuje sprawnie i nie zawodzi. Nasze wrażenia z użytkowania są bardzo pozytywne. Navitel SOLAR CAR BT jest już dostępna w sklepach z elektroniką użytkową i serwisie Allegro.

Parametry techniczne:

 • Procesor CSR8615 V4.1
 • Napięcie podczas ładowania 4.75 ~ 5.75 V
 • Prąd ładowania 40 mA
 • Bateria słuchawki 40 mAh, 3.7 V
 • Akumulator stacji ładującej 500 mAh
 • Napięcie podczas pracy 3.0 – 4.2 V
 • Czas czuwania 16 godzin
 • Czas rozmów 2.5 godziny
 • Czas ładowania 1 godzina
 • Zniekształcenia ≤ 0.1%
 • Częstotliwość 2.40 – 2.48 GHz
 • Protokół (profil) HSP / HFP / A2DP / AVRCP
 • Czułość odbioru -92 dBm
 • Dystans 10 m
 • Złącza micro-USB
 • Materiały ABS
 • Rozmiar 72 × 56 × 28 mm

TECHNOSeniorAutor |2020-02-04T09:45:06+02:004 lutego 2020 09:45|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.