Jesteś tutaj:-, Artykuły, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Rapoo 8000M – kompaktowy zestaw Multi-mode Wireless za 89,90 zł
PL R200 NV 970x200 071119

Rapoo 8000M – kompaktowy zestaw Multi-mode Wireless za 89,90 zł

Budowa i jakoś wykonania

Po wyjęciu zestawu z opakowania naszym oczom ukazuje się kompaktowa, czarna klawiatura z białymi napisami oraz czarna mysz (testowany zestaw). A jak wygląda to w szczegółach?

Mysz

Biorąc mysz do ręki od razu odczujemy, że została ona wykonana z dosyć taniego plastiku. Co więcej rozmiar naszego gryzonia również nie należy do największych. Jego wymiary to: 113mm x 64mm x 30mm i raczej jest ona bardziej dedykowana dla osób o drobniejszych dłoniach. Mysz posiada standardowe 2 przyciski oraz rolkę a jej kształt jest symetryczny co pozwala na jej użycie zarówno przez osoby lewo jak i prawo ręczne. Nie mniej gryzoń leży dobrze w dłoni i nie ślizga się, a klik jest wyczuwalny i nie zauważyłam, aby coś nie zadziało.

Na spodzie myszki natomiast znajdziemy:

  • wnękę na baterię oraz nano odbiornik USB, który po wyjęciu podłączamy do gniazda USB w komputerze
  • przycisk włączenia/ wyłączenia gryzonia
  • sensor optyczny
  • przycisk do parowania Bluetooth
  • cztery ślizgacze

Z racji użytych materiałów już przy 2 tygodniowym użytkowaniu myszki można zauważyć na ślizgaczach delikatne rysy, a obudowa zaczyna zbierać kurz.

Klawiatura

 

Klawiatura również została wykonana z podobnej klasy plastiku jak myszka. Dodatkowo budowa gwarantuje ochronę przed przypadkowym zalaniem. To dobra wiadomość, gdyż nie raz użytkownikom zdarza się rozlać napój podczas intensywnych prac, co często kończy się katastrofą dla urządzenia i ponowną wycieczką do sklepu po nowy egzemplarz.

Główny moduł klawiatury posiada standardowy układ QWERTY z 79 klawiszami o niskim skoku. Z racji kompaktowej budowy (rozmiar 285mm x 139mm x 24mm) nie znajdziemy tutaj klawiszy numerycznych. Do dyspozycji mamy jednak dodatkowy klawisz FN, który pozwala na wywołanie 20 skrótów klawiszowych odpowiedzialnych m.in. za funkcje multimedialne ukryte między innymi pod przyciskami F1 – F12 oraz kilkoma innymi.

Na spodzie klawiatury znajdują się dwie regulowane nóżki (szkoda, że tylko, że poziom podniesienia nie jest regulowany) zwiększające komfort użytkowania oraz trzy nóżki wykonane z gumy, które zapewniają stabilność i zapobiegają przesuwaniu się urządzenia na blacie. Ponad to znajdziemy tutaj również wnękę na baterię.

Kolejna rzecz, której mi tutaj zabrakło to przycisk włączenia / wyłączenia klawiatury podobnie jak w przypadku myszki. Brak takiego wyłącznika sprawia, że tracimy kontrolę nad żywotnością baterii czy momentem przejścia klawiatury w tryb uśpienia.

Użytkowanie

Po wyjęciu zestawu z opakowania jedyne czego mi zabrakło, to polska instrukcja. Owszem znajdziemy w pudełku 1 kartkę z krótką obrazkową instrukcją, ale nie dla każdego może być ona wystarczająco czytelna. W związku z brakiem odpowiedniej papierologi w środku opakowania, rozpoczęłam poszukiwania dokumentacji na stronie producenta. Tutaj również niestety się zawiodłam. Przycisk instrukcja na stronie: http://www.rapoo.com/product/452  jest nieaktywny.

Również nie polecam pobierania oprogramowania ze powyższej strony, gdyż całe oprogramowanie posiada same chińskie krzaczki i niewiele nam to pomoże. Na szczęście oprogramowanie w Windowsie bez problemu rozpoznało urządzenie (nano odbiornik) włożone do USB i dopasowało sterowniki. Odbiornik USB pozwala na połączenie klawiatury i myszki za pośrednictwem sieci radiowej na paśmie 2.4GHz. Ponad to możemy również skorzystać z połączenia alternatywnego przez Bluetooth: 3.0 i 4.0. Również połączenie przez Bluetooth przebiegło szybko i bezproblemowo. Na cele testu połączyłam klawiaturę z laptopem Microsoft Surface.

Dzięki Instant Connect zestaw może zostać sparowany jednocześnie z 4 urządzeniami, a wszystko to obsługujemy za pomocą funkcji umieszczonych pod klawiszami 1-4 (oznaczone na niebiesko). Aby sparować urządzenie wystarczy wybrać FN + wybrany klawisz  oraz włączyć parowanie w łączonym urządzeniu. Również tutaj wszystko przebiegło szybko i bez problemu.

Jeśli chodzi o użytkowanie myszy, to tak jak już wspomniałam wcześniej, jest ona niewielkich rozmiarów i raczej dedykowana do osób o mniejszych dłoniach. Nie mniej przy codziennym użytkowaniu, wbrew pozorom, okazuje się całkiem wygodna. Duży plus za to, że mysz może użyć zarówno osoba lewo jak i praworęczna. Troszeczkę zabrakło mi tutaj dodatkowych przycisków, jednakże przy codziennym biurowym użytkowaniu nie powinno to stanowić problemu. Podobnie rozdzielczość 1300 DPI powinna być wystarczająca. Co więcej myszka działa poprawnie zarówno na materiałowych powierzchniach, podkładce czy drewnianym blacie.

Klawiatura również wypada tutaj jak najbardziej poprawnie. Jest bardzo wygodna, a przyciski działają dosyć miękko i cicho. Słychać tutaj bardzo delikatne odgłosy charakterystyczne dla tego typu przełączników. Jeżeli ktoś jest przyzwyczajony do klawiatur laptopowych, to również polubi tą klawiaturę. Również nie mam uwag co do gumowych podkładek – klawiatura nie ślizga się po stole. To do czego mogłabym się przyczepić, to brak podświetlenia oraz jeden poziom podnoszonych nóżek. Przydał by się jeszcze jeden poziom, gdyż klawiatura sama w sobie jest cienka, a nóżki niewiele nadają im wysokości. Na koniec jeszcze warto wspomnieć o przyciskach multimedialnych, które znajdują się na górze klawiatury, oraz pod kilkoma przyciskami po prawej stronie klawiatury. Również one działają zgodnie z przeznaczeniem. Szkoda tylko, że nie można zmienić ich funkcjonalności przez dedykowane oprogramowanie. Przyznam, że taka możliwość byłaby bardzo przydatna.Autor |2019-05-26T13:07:01+01:0026 maja 2019 12:55|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Artykuły, Gadżety, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.