Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Testy i opinie, Top7-Test Sharp DR-450 – radio cyfrowe DAB+

Test Sharp DR-450 – radio cyfrowe DAB+

Sharpa DR-450 po pierwszym uruchomieniu trzeba zaprogramować. Do wyboru użytkownik ma dwa źródła sygnału radiowego – analogowy FM oraz cyfrowy DAB+ – do 10 stacji.  Każdy z wariantów możemy zaprogramować w pamięci i mieć szybki dostęp do stacji radiowych.  Wszystkie informacje dotyczące słuchanej stacji wyświetlane są na czarno-białym ekranie LCD, z regulowanym podświetleniem. W momencie pierwszego uruchomienia interfejs radia prosi nas o konfigurację. Możemy wtedy ustawić język interfejsu, dokładny czas, datę, podświetlenie. I właściwie na tym etapie kończy się nasza konfiguracja.

DSCF6259

Sharp DR-450

Czas, data i każdy aktywny czas alarmu zostanie wyświetlony na wbudowanym wyświetlaczu. Ponadto zobaczymy tutaj nazwę stacji radiowej, informacje tekstowe od nadawcy oraz typ i opis programu dostarczanego przez stację DAB/DAB+. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż z radia korzysta się zdecydowanie przyjemniej. Programowanie można powierzyć automatycznemu strojeniu – w tym trybie odbiornik sam wyszuka stacje radiowe i zapisze je w pamięci, lub dokonać tego ręcznie. Kiedy tryb DAB jest uruchamiany po raz pierwszy, to automatycznie zaczyna wyszukiwanie wszystkich stacji dostępnych w naszej lokalizacji. Proces wyszukiwania jest wyświetlany na ekranie.

DSCF6266

Sharp DR-450

Jak tylko wyszukiwanie zostanie zakończone, radio rozpocznie odtwarzanie pierwszej pozycji na liście znalezionych stacji. Nawigacja także nie sprawiała problemów. Wszystkie funkcje radia są bardzo intuicyjne, nieskomplikowane oraz gwarantują szybki dostęp do wybranych elementów.  Obsługa nie stwarzała problemów i nawet bez potrzeby zaglądania do instrukcji udało się skonfigurować najbardziej potrzebne funkcje.

DSCF6265

Sharp DR-450

Jeśli muzyki słuchamy głównie przy użyciu smartfona, to możemy sparować radioodbiornik Sharpa z telefonem i przesyłać muzykę bezprzewodowo. DR-450 wspiera standard Bluetooth 4.2. Sprzęt dopełniają tak podstawowe funkcjonalności jak budzik z opcjami sleep i snooze.

Można by zakładać, że tak małe radio nie będzie w stanie zbyt dobrze odwzorować pasma dźwiękowego, jednak w tej kwestii byłem pozytywnie zaskoczony. Głośnik, jaki znajduje się w radiu daje sobie radę z nagłośnieniem nawet dużego pomieszczenia. Testowałem to w mieszkaniu, której ma powierzchnię 50m^2 i musiałem redukować dźwięk, bo grał zbyt głośno. Głośnik z mocą 1×3 W (RMS) i systemem bass reflexem zapewnia też zaskakująco pozytywne wrażenia słuchowe, jakich trudno by oczekiwać od niewielkiego rozmiarami urządzenia. Bas jest bogaty, a średnica jasna i otwarta. A dźwięk równomiernie rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Dobrze brzmi zarówno muzyka, jak i głos prowadzących audycje. Charakterystyka dźwięku zostaje również zachowana podczas przesyłania muzyki na przykład ze smartfona, a dodatkowo w każdym przypadku można ją zmienić za pomocą wbudowanego korektora: Classic, Rock, Pop, Jazz, Dance, Live.

Podsumowanie

Cyfryzacja radia to rewolucja, która dzieje się na naszych oczach. Radioodbiorniki w technologii DAB+ stają się coraz popularniejsze. W Polsce nadawanie testowego programu w standardzie DAB+ rozpoczęto 2 czerwca 2009 roku – Polskie Radio Wrocław rozpoczęło wtedy transmisję trzech programów za pomocą nadajnika RTON Wrocław/Żórawina. Od tamtej pory rozwój radia cyfrowego na terenie naszego kraju postępuje bardzo dynamicznie.

Recenzowane radio Sharp DR-450 jest wykonane starannie – po prostu świetnie wygląda. I to nie jest tylko moja opinia, ale także znajomych, którzy odwiedzali mnie podczas testowania sprzętu. Sam interfejs urządzenia przyjazny i czytelny. Posiadane funkcje są wystarczające osobom, które lubią słuchać radia w domu lub pracy i szukają czegoś więcej niż tylko możliwości odsłuchania stacji FM. Zarówno jakość dźwięku, jak i jego natężenie jest godna pochwały. Kosz takiej rozrywki, to na dzień dzisiejszy około 500 zł – drogo to prawda. dla niezdecydowanych warto dodać, że data wyłączenia sygnału analogowego nie została jeszcze wyznaczona. Wszystkie odbiorniki cyfrowe DAB+, odbierają też tradycyjne radio analogowe FM, więc jeśli ktoś chce kupić nowy odbiornik radiowy, niech nie inwestuje w przestarzałą i nierozwojową technologię analogową FM, tylko zainwestuje w odbiornik DAB+, który wniesie nowa jakość, nie pozbawiając możliwości słuchania radia analogowego.

TECHNOSeniorAutor |2019-02-17T17:11:27+02:0017 lutego 2019 17:11|Kategorie: Artykuły, Sprzęt, Testy i opinie, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.