Smartfon Huawei Mate 20 Pro to nie tylko zachwycająca budowa czy świetny aparat, ale również mocne podzespoły. Sercem telefonu jest 8-rdzeniowy procesor Huawei Kirin 980 CPU (Octacore 2 x Cortex-A76 2,6 GHz + 2 x Cortex-A76 1,92 GHz + 4 x Cortex-A55 1,8 GHz). Jest to pierwszy na świecie komercyjny procesor produkowany w najnowocześniejszym 7-nanometrowym procesie litograficznym. W porównaniu do 10-nanometrowego, 7-nanometrowy proces technologiczny pozwolił na zwiększenie wydajności o 20% i podniesienie efektywności energetycznej aż o 40%. Kirin 980 jest pierwszym procesorem opartym na rdzeniach Cortex-A76, które są o 75% wydajniejsze i o 58% bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do poprzedniej generacji chipów. System Kirin CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm Flex-scheduling, który tworzy 3-stopniową architekturę efektywności energetycznej, składającą się z dwóch super dużych rdzeni Cortex-A76, dwóch dużych Cortex-A76 i czterech małych rdzeni Cortex-A55.

Clipboard13

Takie rozwiązanie pozwala na szybsze uruchomienie aplikacji, lepszą wielozadaniowość i ogólną poprawę płynności działania urządzenia. Kirin 980 wspierany jest przez procesor graficzny Mali-G76, który zapewnia wzrost wydajności o 46%. Dzięki temu nawet najbardziej zaawansowane aplikacje działają płynnie i szybko. Nie ma przy tym znaczenia, czy smartfon znajduje się w zasięgu sieci wi-fi czy poza nim. W Huawei Mate 20 Pro zainstalowano moduł LTE, który umożliwia transfer danych z zawrotną prędkością do 1,4 Gb/s. Maksymalna przepustowość przy korzystaniu z sieci wi-fi wynosi z kolei 1,7 Gb/s. I w jednym i w drugim przypadku, Mate 20 Pro prezentuje obecnie najlepsze osiągi na świecie. Smartfon zarządzany jest przez system Android w wersji 9.0 oraz nakładkę EMUI 9.0.

Jak widać mamy tu do czynienia z mocnymi podzespołami, które nie tylko sprawdzają się na co dzień, ale są wystarczające do zapewnienia płynnej pracy urządzenia, nawet podczas wymagających zadań i wielu programach działających w tle. W benchmarku AnTuTu telefon uzyskał ponad 270820 punktów. Co więcej na duży plus zasługuje fakt, ze CPU nie emituje sporej ilości ciepła nawet przy pełnym obciążeniu.

O czułości odbiornika GPS/AGPS. nie ma co się rozwodzić – jest dobra, bezproblematyczna, po prostu pozwala na wygodne korzystnie z niego jako nawigacji samochodowej czy też pieszej.

Dla porządku dodamy, że smartfon wyposażono oczywiście w takie rozwiązania jak obsługa 4G/LTE,  Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi 2.4G/5G (a/b/g/n/ac), Wi-Fi Direct. Nie zabrakło także GPS z A-GPS, GLONASS, Beidou i Galileo.

Podczas korzystania z Wi-Fi nie doświadczyłam problemów z szybkością jak i stabilnością połączenia. Doświadczenie producenta zdobyte przez lata budowania infrastruktury sieciowej zaowocowało także wprowadzeniem funkcji inteligentnego skanowania punktów dostępowych Wi-Fi – oprócz siły sygnału badana jest jakość i szybkość połączenia z internetem. Działaniu Bluetooth także nie mogę nic zarzucić.

Mate 20 Pro został zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy oczekują od smartfona najwyższej wydajności. Smartfon wyposażono w pojemną baterię 4200 mAh, która wystarcza na więcej niż jeden dzień intensywnego użytkowania. Przy zwykłym użytkowaniu bateria wystarczyła mi na nawet 2 dni użytkowania. Gdy smartfon trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika, ten czas zapewne wydłużyłby się do 3-4 dni. Jak na tak duży ekran i mocne podzespoły to bardzo dobry rezultat. Przy bardzo intensywnym użytkowaniu (włączony Internet, dużo rozmów na FB, wykonywanie sporej ilości zdjęć) bateria starczała mi na około kilkanaście godzin. Najczęściej jednak ładuję telefon po około 1,5 – 2 dniach.

IMG 20181020 075159

Dla wyjątkowo szybkiego ładowania, adapter Huawei SuperCharge zapewnia moc do 40W. Baterię w smartfonie Huawei Mate 20 Pro podłączonym do ładowarki SuperCharge, można naładować do 70 % w zaledwie 30 minut.

Co więcej oprócz udoskonalonego ładowania przewodowego, Huawei Mate 20 Pro obsługuje bezprzewodowe ładowanie z mocą do 15W, oparte na standardzie indukcyjnego ładowania Qi, poprzez rozwiązanie Huawei Wireless Quick Charge. 30-minutowa bezprzewodowa sesja ładowania z mocą 15W zapełni akumulator w 30%.

Screenshot 20181017 180200 com.huawei.systemmanager

Kolejną przełomową technologią jest funkcja bezprzewodowego ładowania dwustronnego, która umożliwia użytkownikom maksymalne wykorzystanie dużych akumulatorów, aby ładować ze smartfonów inne urządzenia z obsługą Qi, np. słuchawki bezprzewodowe lub inny smartfon. Bezpieczeństwo ładowania zapewnia certyfikat TÜV. Przyznam, że to rozwiązanie wywołuje sporo emocji i wielkie brawa za nie.

Telefon został wyposażony w system Android 9 z nakładką EMUI 9.0, który moim zdaniem jest całkiem dobrze zoptymalizowany. Działa całkiem płynnie. Nie zauważyłam innych problemów. Aplikacje i gry otwierają się szybko.

Na swoją uwagę zasługuje również nowa funkcja, która pozwala na rozpoznawanie przedmioty, takie jak owoce leżące na stole. Po chwili może poinformować, ile poszczególne z nich zawierają kalorii czy wyszukać je w sklepach. Przyznam, że funkcja ta jest bardzo ciekawa i ma potencjał, ale nie zawsze działa idealnie. Czasami rozpoznany obiekt nie był tym, który leżał na stole…