Bitdefender Total Security 2019 to zestaw programów mających zabezpieczyć nas przed różnego rodzaju zagrożeniami płynącymi z Internetu. Oprócz antywirusa, w zestawie dostaniemy także programy do szyfrowania plików, usuwania plików na stałe, narzędzia do kontroli rodzicielskiej, zaporę sieciową, menedżera haseł,  program do zabezpieczania transakcji bankowych oraz narzędzia do optymalizacji komputera. Wszystkie dostępne funkcje zostały podzielone na trzy grupy: Ochrona, Prywatność i Narzędzia, które opiszemy w dalszej części artykułu.  W teście opisujemy pełen zestaw tzn. „Total Security”. Dostępne są także tańsze wersje pakietu. Przegląd poszczególnych wersji znajduje się poniżej.

zestawienie funkcji

Wśród nowości w wersji 2019 wymienić można zapobieganie zagrożeniom z sieci dzięki nowej adaptacyjnej warstwie ochrony sieciowej oraz naprawę ransomware.

Oprócz ochrony komputera z systemem Windows program chroni też komputery Mac oraz telefony Android i Apple.

Rozpoczynamy instalację programu na komputerze z Windows 10. W pierwszej kolejności program pobiera ok 460 MB danych, a potem rozpoczyna skan komputera, żeby być pewnym, że zostanie zainstalowany na czystej wersji windowsa.  Po kilku minutach proces został zakończony i możemy rozpocząć konfigurację funkcji, a tych jest niemało.

instalacja

dashboard

Ochrona

W tej sekcji aplikacji znajdziemy zestaw funkcji związanych z ochroną komputera w Internecie.

  1. Antywirus

Program antywirusowy pakietu Bitdefender przegląda pliki w poszukiwaniu sygnatur podejrzanego oprogramowania. Potencjalnie niebezpieczne pliki idą przez internet na serwery firmy, gdzie są analizowane pod kątem podejrzanego oprogramowania. Skaner antywirusowy daje nam szereg opcji, którymi możemy zarządzać z poziomu dashboardu. Możemy zdecydować czy mają być skanowane pamięci USB, konkretne dyski czy zmapowane dyski sieciowe. Program może skanować nasz komputer o określonej porze, a także przy rozruchu systemu windows. Możemy też zdecydować, czy program ma skanować naszą pocztę. W przypadku poważniejszych awarii można aktywować środowisko ratunkowe – wtedy nasz komputer uruchomi się w specjalnym trybie ze specjalnie przygotowanej  partycji i będzie można dokonać niezbędnych napraw spoza systemu Windows.

antywirus

  1. Zapora sieciowa

Zapora sieciowa pozwala nam chronić komputer przed atakami z internetu. Dla aplikacji zainstalowanych na komputerze możemy indywidualnie zablokować dostęp do Internetu, a stworzone reguły mogą działać w różny sposób, w zależności od tego czy łączymy się przez sieć domową, firmową czy też publiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy np. zablokować dostęp dla ważnej dla nas aplikacji, która łączy się przez niezaszyfrowane połączenie w sieci publicznej. Reguły możemy też tworzyć podając dozwolone protokoły sieciowe dla konkretnych aplikacji. Zapora blokuje też próby skanowania portów komputera co jest czasem wykorzystywane przy różnego rodzaju atakach.

zapora

 

  1. Antyspam

Każdy kto korzystał z takich programów jak Outlook, wie że bez dobrych filtrów antyspamowych bezpośrednio u dostawcy poczty lub na komputerze, bardzo szybko dochodzi do zapchania naszej skrzynki niechcianymi mailami. Filtr antyspamowy pozwala nam zablokować wiadomości pochodzące do podejrzanych nadawców. Możliwe jest także automatyczne blokowanie wiadomości ze znakami azjatyckimi lub pisanych cyrylicą.  Filtr antyspamowy pozwala na tworzenie tzw. czarnej listy nadawców wysyłających spam i białej listy adresów, których ochrona antyspamowa nie dotyczy. Listy te możemy tworzyć według domen lub pojedynczych adresów email.

  1. Ochrona przed zagrożeniami

Ten zestaw funkcji pozwala ostrzec nas przed podejrzanymi stronami dostępnymi w sieci. Ochrona online informuje nas o próbach phishingu, czyli stronach w których próbuje się wyłudzić hasła lub dane karty kredytowej,  sprawdza strony pod kątem możliwych oszustw, sprawdza certyfikaty SSL oraz ostrzega przed podejrzanymi stronami w wynikach wyszukiwania.

  1. Luki

Aplikacja pozwala nam sprawdzić system pod kątem możliwych luk mogących narazić nasz komputer. Wiele ustawień komputera wpływa pośrednio na bezpieczeństwo, a Bitdefender podpowiada nam jak je zwiększyć. Wśród potencjalnych luk wymienić można wyłączone aktualizacje Windows oraz innych aplikacji, słabe hasła użytkownika do kont systemowych, zabezpieczenia połączenia WIFI czy też funkcja autoplay automatycznie odtwarzająca dane z pamięci USB.

  1. Naprawa ransomware

Program ten chroni nasz komputer przed atakami typu ransomware, które najczęściej polegają na tym, że pliki na komputerze zostają zaszyfrowane i nie można z nich korzystać bez uiszczenia „opłaty”. Aplikacja naprawia szkody wyrządzone przez oprogramowanie ransomware i przywraca zaszyfrowane pliki.

Prywatność

O tym jak ważna jest ochrona naszych danych nie trzeba nikomu powtarzać. Wielokrotnie pisaliśmy o różnego rodzaju atakach, których celem jest wykradzenie naszych danych i kradzieże pieniędzy z kont bankowych.

  1. Menedżer haseł

Menedżer haseł daje nam możliwość zapisania haseł do stron internetowych,  aplikacji i sieci WIFI w tzw. portfelach. Hasła są zapisywane w portfelach w sposób zaszyfrowany na naszym komputerze i zamiast pamiętać wiele haseł musimy zapamiętać tylko hasło do portfela. Oprócz głównego hasła, możemy też zapisać wskazówkę do hasła, która pomoże nam odgadnąć w przypadku zapomienia. Portfele mogą być synchronizowane między urządzeniami użytkownika – np. miedzy laptopem i komputerem stacjonarnym. Program może zaimportować dane logowania z przeglądarek Chrome, Firefox i Internet Explorer. Opera nie jest jednak obsługiwana. W każdym portfelu możemy zapisać hasła w jednej z kilku grup – np. logowanie do stron www, bankowość elektroniczna, logowania do poczty oraz do aplikacji. Każdy z utworzonych portfeli możemy edytować lub szybko zablokować  – w przypadku blokady portfela Bitdefender natychmiast przestaje podpowiadać hasła.

portfele

portfele

  1. Szyfrowanie plików

Jeśli nie korzystamy z windowsowego Bitlockera, który dostępny jest tylko w niektórych wersjach Windows to, możemy skorzystać z funkcji szyfrowania plików dostępnej w testowanym pakiecie.  Przy pomocy tej funkcji możemy utworzyć tzw. sejfy plików, które są niczym innym jak zaszyfrowanymi dyskami wirtualnymi, do których możemy kopiować krytyczne dane. Dostęp do takiego dysku jest oczywiście zabezpieczony hasłem.

  1. Ochrona kamery internetowej

W przypadku tej funkcji program monitoruje próby dostępu do kamery internetowej i zabezpiecza nas w ten sposób przed próbą naruszenia naszej prywatności lub nagrania obrazu z kamery.

  1. Kontrola rodzicielska

Dzieci często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń sieciowych i dlatego często to rodzice muszą wziąć sprawy w swoje ręce. Kontrola rodzicielska jest jednym z narzędzi pozwalających monitorować zachowania dzieci w cyfrowym świecie. Funkcja ta wyświetla nam raporty na temat aktywności dzieci w Internecie, prób wejścia na niedozwolone strony internetowe oraz ich zachowania w sieciach społecznościowych.

  1. Safepay

Safepay to dedykowana do transakcji bankowych przeglądarka internetowa o zwiększonych zabezpieczeniach. Pozwala ona na wpisywanie haseł poprzez wirtualną klawiaturę ekranową, nie ma żadnych niepotrzebnych dodatków i blokuje robienie zrzutów ekranowych. Jeśli chcemy mieć pewność, że w trakcie korzystania z bankowości internetowej nikt nie podejrzy naszych danych, to korzystajmy z tej funkcji.

  1. Niszczarka plików

Niszczarka plików pozwala na trwałe usunięcie pliku lub folderu z dysku. Przydatne, jeśli chcemy pozbyć się danych na stałe – bez ryzyka, że ktoś je potem odzyska z kosza lub przy pomocy narzędzi odzyskiwania danych.

niszczarka

  1. VPN

Wirtualna sieć prywatna przyda się wszystkim, którzy chcą anonimowo przeglądać zasoby sieciowe lub łączyć z lokalizacjami ograniczonymi w zależności od regionu. Funkcja ta dostępna jest w wersji limitowanej do 200 MB danych dziennie i bez możliwości wyboru lokalizacji punktu wyjścia. Jeśli chcemy skorzystać z pełnej funkcji VPN to należy wykupić dodatkowy abonament za usługę VPN Premium kosztujący 40$ rocznie bez limitu danych. VPN dostępny w pakiecie Bitdefender obsługiwany jest przez firmę  Hotspot Shield.

vpn

Narzędzia

  1. Optymalizacja komputera i rozruchu komputera

Funkcja pozwala nam przyspieszyć komputer poprzez optymalizację pliku rejestru, wyłączenie plików ładowanych przy starcie komputera oraz oczyszczenie dysku.

narzedzia

  1. Czyszczenie dysku

Funkcja pozwala na przeanalizowanie dysku i uzyskanie wolnego miejsca poprzez usunięcie zbędnych plików. Najpierw dokonywany jest skan dysku, a następnie program wyświetla listę plików posortowaną wg. rozmiaru lub typu. Użytkownik może wtedy zdecydować, które pliki usunąć z komputera.

  1. Moduł antykradzieżowy

Moduł antykradzieżowy przyda się, gdy nasz komputer zostanie skradziony. Możemy wtedy zdalnie go zablokować lub usunąć dane zapisane na dysku. Możliwa jest też przybliżona lokalizacja komputera:

antitheft

 

Aplikacja Android

W trakcie testu sprawdziliśmy także, jak działa aplikacja Android.  Program instalujemy ze sklepu Google Play i rozpoczyna się skanowanie telefonu. Bitdefender Android daje nam kilka przydatnych funkcji o podobnych funkcjonalnościach co wersja Windows:

  • Skaner złośliwego oprogramowania -przegląda system telefonu w poszukiwaniu zainfekowanych lub podejrzanych plików.
  • Moduł antykradzieżowy – pozwala zlokalizować i zablokować urządzenie
  • VPN – wirtualna sieć prywatna
  • Ochrona sieciowa – ostrzega i chroni przed podejrzanymi stronami, phishingiem i złośliwym oprogramowaniem
  • Blokowanie aplikacji – funkcja dzięki której możemy zablokować PINem dostęp do wybranych aplikacji.

2018 09 03 12.03.29

 

Podsumowanie

Total Security to zestaw wielu przydatnych programów, których celem jest jedno – ochrona komputera przed zagrożeniami z sieci. W teście Bitdefender 2019 sprawował się dobrze. Nie spowalniał komputera, a wszystkie funkcje sprawowały się poprawnie i były łatwe w obsłudze. Program polecamy wszystkim, którzy chcą dobrze zabezpieczyć swój komputer przed atakami i dbają o bezpieczeństwo danych oraz prywatność. Dzięki dodatkowym funkcjom takim jak menedżer haseł zyskujemy też trochę wygody, bo nie trzeba zapamiętywać haseł, a komputer szybciej się uruchamia.

Wraz z premierą nowej wersji producent pakietu Bitdefender 2019 przygotował specjalną promocje dla użytkowników kupujących nowy pakiet  – w cenie opłaty jedno-rocznej uzyskujemy subskrypcję na 2 lata.