Zbliża się koniec roku – czas podsumowań. Biorąc pod uwagę to, że świat mobilnych technologii rozwija się w zastraszająco szybkim tempie, warto sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie, co ciekawego wydarzyło się w roku 2012 na polskim rynku telekomunikacyjnym: 3 strony.

Zmiana na stanowisku prezesa Urzędu Komunikacji Elektornicznej:

Premier Donald Tusk zrobił wielkim operatorom telekomunikacyjnym wyjątkowy świąteczny prezent 2011: postanowił odwołać Annę Streżyńską ze stanowiska prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Według mediów branżowych Anna Streżyńska była urzędnikiem wyjątkowym – kompetentna i pracowita do granic rozsądku. To ona stworzyła Urząd Komunikacji Elektronicznej i to jej zasługą było to, że dorobiliśmy się w Polsce nowoczesnej polityki regulacyjnej w sektorze telekomunikacji. Dzięki tym działaniom mamy dziś dużo bardziej konkurencyjny rynek i taniejące usługi telekomunikacyjne.

Magdalena Gaj została powołana na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 27 stycznia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za zgodą Senatu. Nowa Prezes jest m.in. współautorką przepisów, dzięki którym w ciągu jednego dnia i bez opłat można przenieść numer telefonu do innego operatora. Dzięki jej staraniom weszła w życie nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, która zakazuje organizowania oszukańczych loterii SMS.

UKE: stawki MTR

Z dniem 3 sierpnia 2012 roku Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpoczął postępowanie konsultacyjne dotyczące siedmiu projektów decyzji w sprawie określenia obowiązków regulacyjnych dla operatorów sieci telefonii komórkowej w zakresie usługi zakańczania połączeń głosowych (tzw. rynek 16). Najistotniejszym rozwiązaniem, jakie zostało wprowadzone w obecnie konsultowanych projektach decyzji, jest określenie dla wszystkich operatorów stawki za zakańczanie połączeń (MTR – Mobile Termination Rate) na jednolitym poziomie 4,29 groszy/min. w oparciu o stworzony przez Prezesa UKE model operatora efektywnego. Nowe stawki MTR mają być stosowane od początku lipca 2013 r. W zależności od operatora, docelowa obniżka stawek MTR wyniesie od 65% do nawet 85%. Jednocześnie w pierwszej połowie 2013 r. przejściowo, operatorzy sieci komórkowych w Polsce, będą mogli stosować symetryczną stawkę w wysokości 8,26 gr./min.

Plus: MTR, czyli opłata, jaką płaci operator telefoniczny sieci, z której jest wykonywane połączenie, operatorowi innej sieci, do której to połączenie jest przekazywane, wynosiła do końca czerwca 2012 roku 15,2 gr/min, dla trzech największych operatorów. Od 1 lipca 2012 roku stawki MTR spadły do 12,23 gr/min, co wynika z decyzji inwestycyjnych dla tych operatorów.
Minus: Rynek telekomunikacyjny powinien być przygotowany do takiej obniżki, gdyż zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie nowego podejścia do regulacji stawek MTR zostały wydane jeszcze w 2009 r. Komisja rekomendowała wprowadzenie z początkiem 2013 r. stawek MTR symetrycznych (czyli w takiej samej wysokości dla wszystkich operatorów mobilnych na danym rynku) oraz na efektywnym kosztowo poziomie. Wdrożenie takich zasad rozliczeń powinno także przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych połączeń dla konsumentów. Niestety w przypadku większości operatorów obniżki stawek MTR nie mają w ogóle lub mają bardzo niewielkie przełożenie na odpowiednie zmiany cen detalicznych z uwagi na ich niewielką, zwykle kilkugroszową skalę. W konsekwencji spadek MTR zamiast przynosić maksymalne korzyści użytkownikom, stanowi źródło dodatkowego zysku dla przedsiębiorców telefonii stacjonarnej lub ruchomej, wynikającego z wyższych, niż przed obniżkami stawek MTR, osiąganych marż.

UEFA EURO 2012

Mistrzostwa EURO 2012 były dla naszych Operatorów sprawdzianem kompetencji technologicznych, dziś już z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że wypełnili oni swoje zadania bez zarzutu. Spełnili wszystkie wymagania UEFA dostarczając rozwiązania technologiczne wspierające dystrybucję sygnału telewizyjnego do milionów widzów na całym świecie bez żadnych zakłóceń oraz umożliwiające dziennikarzom na polskich stadionach błyskawiczne wysyłanie swoich relacji. Polscy operatorzy zrobili wszystko, żeby zapewnić optymalny poziom dostępności usług w trakcie Mistrzostw. Wszelkie chwilowe niedogodności – które w takich warunkach są naturalne nie tylko dla usług telekomunikacyjnych, ale również wszelkich innych, kiedy w jednym czasie chce skorzystać z nich wielokrotnie więcej osób niż zwykle – były w miarę możliwości niwelowane. Na rozbudowie sieci związanej z Turniejem, po Euro 2012 skorzystają wszyscy polscy abonenci.