Firma Apple ogłosiła, że klienci pobrali już ponad 40 miliardów aplikacji*, z czego prawie 20 miliardów w samym tylko roku 2012. Serwis App Store ma ponad 500 milionów aktywnych kont, a grudzień okazał się absolutnie rekordowy — w miesiącu tym liczba pobrań przekroczyła dwa miliardy. Społeczność programistów skupiona wokół ekosystemu Apple stworzyła już ponad 775 000 aplikacji dla użytkowników iPhone’a, iPada i iPoda touch na całym świecie, a firma Apple wypłaciła twórcom aplikacji ponad siedem miliardów dolarów.

Miniony rok okazał się niezwykle udany dla społeczności twórców oprogramowania na platformę iOS” — powiedział Eddy Cue, wiceprezes Apple ds. oprogramowania i usług internetowych. „Programiści zarobili w App Store ponad siedem miliardów dolarów, a firma Apple wciąż inwestuje w udoskonalanie najlepszego ekosystemu, tak aby mogły w nim powstawać najbardziej innowacyjne aplikacje na świecie”.

W 2012 roku gra Templa Run stworzona przez małżeńską firmę Imangi Studios pobierana była ponad 75 milionów razy; Backflip Studios i Supercell, dwa nowe studia tworzące gry, zarobiły łącznie ponad 100 milionów dolarów na swoich czołowych tytułach oferowanych w modelu freemium — DragonVale i Clash of Clans; zaś nowe usługi, takie jak Uber, Flipboard, HotelTonight i AirBnB, przyciągnęły miliony użytkowników systemu iOS. Tacy producenci, jak Electronic Arts, Ubisoft, Autodesk, Marvel i Major League Baseball, wciąż poszerzają swoją ofertę na platformie iOS, a studia programistyczne, takie jak Bad Robot Interactive JJ Abramsa i Bottle Rocket Apps, regularnie udowadniają, że nie doszliśmy jeszcze do granicy możliwości aplikacji w systemie iOS.

Apple oferuje programistom mnóstwo zasobów i narzędzi ułatwiających tworzenie wspaniałych aplikacji, a także dynamiczny ekosystem i platformę rynkową, na której użytkownicy mogą łatwo i bezpiecznie odkrywać te aplikacje. Apple stwarza też autorom oprogramowania doskonałe warunki do zarabiania na aplikacjach, oferując takie mechanizmy, jak zakupy z aplikacji, subskrypcje i możliwości zarabiania na reklamie. Twórcy aplikacji mają zapewnioną wszechstronną pomoc zarówno w samym App Store, jak i w szerszym ekosystemie.

Oferta serwisu App Store obejmuje ponad 775 000 aplikacji dla użytkowników iPhone’a, iPada i iPoda touch ze 155 krajów świata. Z tego ponad 300 000 to aplikacje stworzone specjalnie dla iPada. Klienci App Store mogą wybierać spośród niezwykle szerokiej gamy aplikacji należących do 23 kategorii, takich jak gazety i magazyny w Kiosku, gry, aplikacje dla biznesu, aplikacje dostarczające wiadomości, aplikacje sportowe, dla osób prowadzących zdrowy i aktywny tryb życia oraz przydatne w podróży.


*40 miliardów unikalnych pobrań, bez pobrań ponownych i uaktualnień.

źródło: Apple

Kan