Start › Forum › Operatorzy › Internet mobilny › Blueconnect z netbookiem Samsung N130 za złotówkę
-
AutorWpisy
-
-
Anonimowy
Gość28 października 2009 o 17:17Liczba postów: 139230 -
Anonimowy
Gość11 listopada 2009 o 16:32Liczba postów: 139230Rozdzielczosc ekranu 1024×600 zdecydowanie przeszkadza w uzytkowaniu wielu programow. Po prostu "widescreen" nadaje sie lepiej do ogladania filmow niz pracy z normalnymi oknami i ciagle scrolowanie przeszkadza. Estetycznie denko z monitorem wydaje sie byc niedopasowane ze wzgledu na brak zbieznosci lini elementow obudowy (optyke psuja widoczne luki i odstajace krawedzie) chociaz takie rozwiazanie bylo celowe. Obudowa w kolorze czarnym matowym nie uwydatnia zbytnio odciskow palcow. Gumowe podkladki stopki smierdza co kaze przypuszczac, ze do zmiekczenia gumy zostal zuzyty benzol (produkt montowany jest w chinach a benzol moze powodowac raka i starczy jeden dotyk ktory rownowaznyn jest wypaleniu 1000 papierosow). Touchpad jest standartowo nieprzystosowany do gestow wieloma palcami, nad czym mozna ubolewac. Urzadzenie mozna nabyc z Windows 7 starter edition badz Windows Xp Home. Niestety w obu przypadkach w pudelku niema recovery CD/DVD – system operacyjny jest konfigurowany po pierwszym starcie i potem juz nieda sie niczego zmienic. Przy defektu dysku tracimy licencje windowsa, ktorego w zaden inny sposob nieda sie zainstalowac bez aktywacji u producenta. Twardy dysk wyposazony jest w zlacze SATA (lepiej bylby zwykly ATA) i nieosiagalny bez calkowitego rozebrania obudowy. Modul pamieci dostepny z zewnatrz moze byc wymieniony z 1GB na maks. 2GB. Modul ten uzywa tez karzta graficzna i zaleznie od wybranej rozdzielczosci (przy podlaczeniu zew. monitora) dynamicznie rezerwuje sobie potrzebna pamiec, co moze doprowadzic do zwolnienia pracy zastosowan. Wersja ersja rozwojowa netbooka to n140 z odblaskowa obudowa, interfacem bluetooth oraz zlaczem USB przez ktore nawet przy wylaczonym urzadzeniu udostepnia prad do ladowania urzadzen usb. Razem z oprogramowaniem dolaczona jest cala masa tzw. addware – wersje testowe programow ktore wymgaja przy dluzszym uzytkowaniu nabycia licencji. Aby wszystko zdeinstalowac i przez to uniknac natarczywym upomnien o aktywacje trzeba poswiecic conajmniej trzy godziny. Oplaca sie zaraz po tym zabuiego jednorazowo zrobic lustro dysku twardego programem TrueImage badz podobnym uruchomionym z zewnetrznej stacji CD podlaczonej przez USB. W BIOSie trzeba w tym celu zmienic kolejnosc startowa. Bootowanie innymi niz widnows systemami operacyjnymi jest takze mozliwe bez likwidowanie bezpowrotnie widnowsa poprzez klucz USB. Wersje live popularnych dystrybucji Linuxa odpalaja w miare plynnie (Knoppix 6.1 DVD, UBUNTU 8.10) maja jednak problemy z rozpoznaniem i wgraniem sterownikow do modulu WLAN. Zaletami urzadzenia jest cicha praca mimo wbudowanego wentylatora – chociaz w absolutnej ciszy i taki szum moze przeszkadzac (dysk twardy, wentylator). Akumulator Li-Ion 4000mAh pozwala na dobrych 4 godzin pracy z aplikacjami jak VLC Video Player badz Adobe Acrobat i serfowanie w sieci. Reklamowane 6 godzin pracy to chyba tylko kiedy oglada sie przez caly ten czas wygaszacz ekranu, a przeciez nie o to chodzi. Niepotrzebnie tak przesadzaja. Napiecie bateri to 11V a napiecie zasilacza 40W to 19V. Szkoda, bo opymalnie moznaby podlaczyc przez odpowiedni adapter w siec samochodowa 12V a tak trzeba juz kupowac trudne do zdobyca konwertery. Proste eksperymenty z zasilaniem uniemozliwa specjalna wtyczka po stronie wtornej zasilacza, trudna do nabycia, chociaz takich samych uzywa CANON w niektorych wersjach swoich drukarek. Urzadzenie jest w miare lekkie chociaz niewygodny jest ten maly monitor ktory zmusza do trzymania go blisko oczu (zakladajac uzycie standartowej wielkosci czcionki systemowej). Zdecydowanie za drogi!!! Takiej jakosci netbook jakie niczym z tlumu sie nie wyrozniaja specjalnie nie powinny kosztowac wiecej niz 500 zlotych. No ale kazdy dostawca i szef chinskiej skladalni w koncu chca zarobic na swoje mercedesy. Ciekawostka – na youtube mozna znalezsc interesujace filmy pokazujace wydajnosc netbooka juz przez zakupem oraz unboixing – wypakowanie z oryginalnego pudelka. Moze dzieki temu ktos juz bedzie w stanie sie "najesc" nowoscia i zaoszczedzi pieniadze w oczekiwaniu na nowa generacje netbookow z touchscreenem, wieksza rozdzielczoscia (conajmniej standard 1024×768), cienszych, lzejszych z innowacyjnych, jasniejszym displayem, lepszym procesorem i karta grafiki…. i miejmy nadzieje – bez ekranow – luster ktore uniemozliwiaja uzytkowanie.
-
Anonimowy
Gość11 listopada 2009 o 19:44Liczba postów: 139230 -
Anonimowy
Gość17 listopada 2009 o 09:50Liczba postów: 139230Kupilem sobie to cacko i wpadlem… on ma tylko jeden glosniczek! Myslalem najpierw, ze to bubel, ale na oficjalnej stronie w specyfikacji stoi: 1 speaker stereo… Co za obciach! Oszczedzaja na glosnikach albo to znowu jakas specjalna wersja na Polske… Nie stac nas na to zeby poskadac wlasny netbook????? Chcialem oddac ale sprzedawca mnie zbyl: "Mozesz mi nagwizdac"…
-
Anonimowy
Gość12 stycznia 2010 o 12:42Liczba postów: 139230 -
Anonimowy
Gość8 lutego 2010 o 12:35Liczba postów: 139230
-
AutorWpisy