26 października 2013 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 30 sierpnia 2013 r., które określa wzór formularza, za pomocą którego przedsiębiorcy telekomunikacyjni powinni przekazywać Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej informacje o tym, jakie dane udostępniły. Rozporządzenie zostało opublikowane 11 października w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1201. Prace nad projektem trwały wiele miesięcy, w kwietniu 2013 r. był on poddany konsultacjom społecznym.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni muszą co roku, do 31 stycznia, informować Prezesa UKE o tym, jakie dane udostępniali w roku poprzedzającym służbom i wymiarowi sprawiedliwości. Prawo telekomunikacyjne (art. 180g) nakładając ten obowiązek precyzuje, że chodzi o udostępnienie Policji, Straży Granicznej, ABW, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, CBA, wywiadowi skarbowemu, a także Służbie Celnej, sądowi i prokuratorowi informacje o:

    1. liczbie przypadków udostępnienia danych wymienionych w art. 180c ust. 1 ustawy Prawo telekomunikacyjne, czyli o tym, kto (jaki numer) do kogo dzwonił, czy doszło do połączenia, kiedy, z jakiego miejsca, jak długo trwała rozmowa itd.

    2. czasie, jaki upłynął od zdarzenia do momentu, kiedy służby o to zapytały.

    3. liczbie przypadków, kiedy dane nie mogły być udostępnione.

Uzyskane w ten sposób Informacje Prezes UKE przekazuje co roku Komisji Europejskiej (zgodnie z art. 180g ust. 2 Prawa telekomunikacyjnego).

Dzięki jednolitemu sposobowi wypełniania formularzy powinniśmy mieć bardziej precyzyjne statystyki. Zamieszczone w formularzu objaśnienia, wypracowane wspólnie z przedstawicielami przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zapobiegną m.in. kilkakrotnemu uwzględnianiu w statystykach tych samych zapytań.

Nie będą tu też zliczane informacje o wnioskach, które nie dotyczą bezpośrednio danych wymienionych w art. 180c ust 1 ustawy – czyli np. pytania, czy dany przedsiębiorca telekomunikacyjny świadczy usługi telekomunikacyjne pod wskazanym numerem telefonu, albo pytania o dane, które nie dotyczą realizacji samego połączenia czy lokalizacji urządzenia, z którego wykonywane było połączenie.

źródło: MAiC

Kan