Testowany Umi Plus E pracuje pod kontrolą „czystego” systemu 6.0 Marshmallow, w oparciu o system automatycznej aktualizacji oprogramowania FOTA. Nie jest to najnowsza wersja, nie producent nie informuje, czy możemy spodziewać się aktualizacji do nowszych odsłon mobilnego systemu Google.


Aplikacji, które dołączono do systemu nie ma zbyt wiele. I dobrze, bo większość programów i tak jest na ogół nie potrzebna. Należy podkreślić, że system jest dobrze zoptymalizowany, nie występują żadne przycięcia i działa on bardzo płynnie. Szkoda tylko, że testowany egzemplarz nazbyt często mówił do mnie po angielsku.


Jak nas zapewnia producent, sklep z aplikacjami Google Play stoi otworem przed potencjalnym nabywcą, gdyż układ graficzny Mali T880 w towarzystwie 6 GB pamięci RAM typu LPDDR4, to zgrana para, umożliwiająca uruchomienie praktycznie każdego tytułu.


A praktyka? Umi Plus E, nie jest to lider wydajności (ponad 63 tys. pkt w AnTuTu Benchmark), ale pozwala spokojnie pograć w większość gier mobilnych. A o płynna pracę UMi Plus E zadba układ SoC MediaTek Helio P20, w którego skład wchodzi 8-rdzeniowy procesor Cortex A53 taktowany zegarem o częstotliwości 2,3 GHz. Chyba nie musze dodawać, że pamięciożerne aplikacje, które zapewne będą pojawiały się w przyszłości, będą mogły być bez problemu uruchamiane na tym urządzeniu. Procesor Helio P20 jest nie tylko szybki, ale także zawarto w nim funkcje oszczędzania energii, co pozwala na dłuższe korzystanie z telefonu bez ładowania. Na plus zasługuje również fakt, że sprzęt ten nie nagrzewa się aż tak bardzo, jak niektórzy konkurenci w aluminiowych obudowach. Owszem – plecki urządzenia robią się ciepłe, ale nigdy na tyle, żeby było to niekomfortowe, albo tym bardziej powodowało problem w jego płynnym działaniu. Na pliki użytkownika przeznaczono 64 GB pamięci wewnętrznej. Można ją rozszerzyć za pomocą karty pamięci MicroSD o pojemności do 256 GB, którą należy umieścić w urządzeniu wymiennie z drugą kartą SIM.
Poniżej wyniki, jakie telefon osiągnął w popularnych benchmarkach:



Jak przystało na urządzenie flagowe, telefon ma prawie wszystko, czego potrzebujemy do komunikacji z otaczającym nas światem. Oferuje łączność 4G / LTE Kat. 6, która działa z szybkością do 300Mbps. Mamy do wyboru WiFi 802.11 ac 5GHz, Bluetooth 4.0. Czego zabrakło, to NFC, a nawet technologii HotKnot, która umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych za pośrednictwem ekranu. Wystarczy zbliżyć wyświetlacze dwóch urządzeń wyposażonych w dedykowaną aplikację, by bez użycia kabla przesłać dokumenty, muzykę, zdjęcia, a nawet filmy.


Czułość modułu Wi-Fi jest na przeciętnym poziomie, ale trudno jednak mówić o jakimś wielkim problemie w tej kwestii.


Konfigurację dopełnia odbiornik GPS z A-GPS + GLONASS. Podczas testów nawigacyjnych nie zauważyłem żadnych opóźnień czy błędów. Moduł GPS szybko nawiązywał kontakt z satelitą, a urządzenie nawet bez wspomagania A-GPS szybko powraca do zaprogramowanej trasy. System chodzi płynnie i podaje nam informacje o naszym położeniu na bieżąco. Precyzyjność lokalizacji (błąd 3-5 m) jest na przyzwoitym poziomie.