Jesteś tutaj:-, Newsy, Tablety, Top7-Użytkownicy nielegalnego streamingu zagrożeni

Użytkownicy nielegalnego streamingu zagrożeni

Rozszerzenia przeglądarek są czasem bardzo przydatne, a ich funkcjonalność obejmuje m.in. narzędzia wyszukiwania, proste gry, czy nawet wsparcie nawigacji. W rzeczywistości ta użyteczna opcja nowoczesnych przeglądarek może być jednak wykorzystywana przez przestępców. Jak to możliwe? Przeczytajcie w poniższym tekście.


Niebezpieczne banery

Najbardziej narażeni są w tym wypadku regularni użytkownicy stron z nielegalnym streamingiem. Wiele tego typu stron jest przepełnionych bannerami reklamowymi. Co ważne, wykorzystywanie banerów reklamowych do nielegalnych celów nie jest również niczym nowym. W tym kontekście przez pewien czas używano pojęcia „malvertisingu” (stworzonego z połączenia angielskiego przymiotnika „złośliwy” i rzeczownika „reklama”) jako środka rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania. Jednak w opisywanym przypadku banner reklamowy wykorzystywany jest do zainstalowania rozszerzenia przeglądarki. Ma ono pokazywać dane dotyczące optymalizacji wyszukiwarki (SEO), co samo w sobie nie stanowi żadnego zagrożenia (dlatego też wielu użytkowników wyraża zgodę na jego instalację).

Jednak w tle rozszerzenie to uruchamia pewne funkcje o potencjalnie złośliwych właściwościach. Zapytania pierwotnie wpisywane w Google mogą być przekierowywane do innej wyszukiwarki, co dla użytkownika stanowi pewną niedogodność, ponieważ chciał on przecież skorzystać z tej konkretnej wyszukiwarki. A co zyskuje przestępca? Autor tego rozszerzenia przeglądarki za każde przekierowane zapytanie otrzymuje prowizję. W pojedynczym przypadku jest to zaledwie ułamek centa, ale biorąc pod uwagę fakt, że rozszerzenie może zostać zainstalowane na wielu urządzeniach na całym świecie, łącznie otrzymuje całkiem pokaźną sumę.

Złośliwe rozszerzenia przeglądarek lub rozszerzenia wyposażone w potencjalnie niechciane funkcje stają się coraz większym problemem – mówi Robert Dziemianko z G DATA. – Rozszerzenia te mogą przekierowywać na inne strony po to, by ich autorzy czerpali z tego zysk, lub nawet instalować minery kryptowalut. To może z kolei skutkować wzrostem rachunków za energię elektryczną oraz zwiększonym zużyciem systemu. Tym, co łączy wszystkie tego typu rozszerzenia, jest fakt, że są one stosunkowo trudne do wykrycia – dodaje ekspert z G DATA.

O zasadach bezpiecznego korzystania z internetu przeczytacie na stronie www.klikajbezpiecznie.pl ! Klikajcie bezpiecznie i strzeżcie się cyberprzestępców!

źródło: G DATA

KanAutor |2018-01-18T11:08:35+01:0018 stycznia 2018 11:08|Kategorie: Inne, Newsy, Tablety, Top7|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.