Jesteś tutaj:-, Internet, Poradniki, Sprzęt, Tablety, Telefony, Top30, Top7-Nowe kryteria wyboru najlepszego VPN-a na smartfona

Nowe kryteria wyboru najlepszego VPN-a na smartfona

Do niedawna podstawowym kryterium wyboru VPN-a na urządzenia mobilne był transfer. To co prawda nadal istotny detal, ale dziś liczy się kilka parametrów, o których dawniej nie było głośno. Im więcej zaś jest dostawców serwerów i usług VPN, tym trudniej jest wybrać tego, któremu warto będzie zaufać. Przedstawiamy więc nowe kryteria wyboru najlepszego VPN-a.

Kryteria podstawowe

Jeśli o VPN-ach wcześniej nie słyszałeś, to dość dobrze wszystko jest wytłumaczone tutaj:

To nie jest materiał sponsorowany, więc nie będziesz słuchał o jednym programie, tylko o samej idei sieci prywatnych.


Zanim przejdziemy do listy szczegółów, warto przyjrzeć się podstawowym cechom, jakimi musi wyróżniać się najlepszy VPN na urządzenia mobilne. Możesz też pominąć tę lekturę, jeśli szczegóły techniczne nie są Twoją mocną stroną: serwisy takie jak ten, recenzujące VPN-y po polsku, pomogą Ci wybrać najlepszą usługę.

 • Lekkość: nikt nie chce, żeby aplikacja obsługująca VPN zajmowała połowę pamięci i mnóstwo miejsca na karcie. Ma być kompaktowa, skuteczna i działać niemal niezauważalnie.
 • Stabilność: VPN, który się rozłącza, jest bezużyteczny. Raz uruchomiona, aplikacja ma pracować dopóty, dopóki użytkownik nie zechce jej wyłączyć. Nie trzeba dodawać, że musi działać również w tle.
 • Wiarygodność: w wielu usługach darmowych VPN-ów pojawia się podstawowy zarzut – wykorzystywania danych użytkowników. Musisz pogodzić się z tym, że jeśli program jest darmowy, to płacisz za niego swoimi danymi, co samo w sobie odbiera sens korzystania z takiej aplikacji.
 • Liczba i lokalizacja serwerów: z różnych powodów domyślny, najszybszy serwer może nie być dobrym wyborem. Mieć wybór znaczy tyle samo, co móc lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo. A warto pamiętać, że czasem wyłączane są z różnych powodów nie tylko serwery, ale nawet całe aplikacje VPN.

Kryteria dodatkowe

Ilustracja 1: VPN na chronić wszystkie Twoje urządzenia. Źródło ilustracji: https://pixabay.com/pl/facebook-instagram
Ilustracja 1: VPN na chronić wszystkie Twoje urządzenia. Źródło ilustracji: https://pixabay.com/pl/facebook-instagram

Załóżmy, że znalazłeś program, któremu można zaufać, który działa stabilnie, jest lekki, daje możliwość wyboru serwera i przy tym kosztuje stosunkowo niewiele. Skąd jednak możesz wiedzieć, że będzie to aplikacja lepsza niż taka, która w sklepie Play albo iStore dostała podobną ocenę?

 • Dostosowanie do streamingu mediów. Parę lat temu oglądanie filmów w smartfonie było niemożliwe albo przynajmniej uciążliwe. Dziś jest normą, ale często bez VPN-a zwyczajnie się nie da. Aby odblokować Netflixa albo inny serwis streamingu mediów, trzeba dysponować VPN-em z bramką o dużej przepustowości.
 • Brak logów. VPN, który zostawia zapisane na dysku logi połączeń właściwie niewiele daje. Ochrona jest znacznie pełniejsza, jeśli po połączeniach nie zostaje nawet ślad. Najlepszy VPN sam po sobie posprząta i usunie zapisane lokalnie dane. VPN zamaskuje ruch, dzięki czemu uchroni nawet przed poważnymi atakami, ale to na nic, jeśli wszystkie dane będą widoczne na dysku.
 • Liczba urządzeń objętych jedną licencją. Większość mobilnych aplikacji VPN-a powstała jako rozszerzenie wersji desktopowych. Warto więc poszukać takiego programu, który w ramach jednej licencji pozwoli ochronić kilka urządzeń. 3 to rozsądne minimum, ale niektórzy dostawcy zapewniają ochronę dla 6 lub 7 urządzeń z jedną licencją.
 • Rejestracja. Cecha charakterystyczna wielu darmowych VPN-ów: żeby z nich korzystać, musisz utworzyć nieanonimowe konto z całkiem sporą ilością prawdziwych danych. Sama rejestracja już jest pewnym zgrzytem, ale jeśli jest konieczna, niech nie wymaga podawania wszystkich szczegółowych danych użytkownika.
 • Łatwość konfiguracji. Podłączenie do serwera VPN z urządzeń mobilnych jest dość skomplikowane. Bardzo rzadko sprowadza się tylko do wyboru serwera, częściej trzeba się przynajmniej raz uwierzytelnić. Im mniej jest to skomplikowane i im mniej wymaga czasu, tym lepiej.
 • Wybór protokołu. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników podstawowy standard OpenVPN (domyślny dla Androida) może nie wystarczyć. Opcja przerzucenia się na L2TP albo PPTP czy IpSEC to pożądana funkcja programów mających zapewnić pełną ochronę.
 • Dynamiczne przydzielanie adresów IP. Im większa losowość, tym pełniejsze bezpieczeństwo. Dynamiczne przydzielanie adresów IP z dostępnej puli daje możliwość lepszego ukrycia działań w sieci.
 • Cena. Ten parametr musiał się pojawić. Liczy się bowiem i opłaca miesięczna, i całościowa, bo większość dostawców zapewnia możliwość zakupu licencji na kwartał, rok, dwa lub life-time. Choć zdecydowanie nie należy kierować się wyłącznie ceną, to jednak mając do wyboru dwa podobne programy, warto użyć jej jako kryterium różnicującego. Są i opcje darmowe, ale tutaj zawsze jest haczyk.

Rankingi VPN-ów

Może nie warto bezkrytycznie wierzyć rankingom, ale dobrze jest czasem na nie spojrzeć, bo autorzy dbają o to, żeby nowe VPN-y regularnie trafiały na listę i wygodnie rozpisują funkcje każdej aplikacji. Taki ranking więc na pewno nie powinien być wyrocznią, ale cenną wskazówką – jak najbardziej.Autor |2017-11-20T11:36:41+01:0020 listopada 2017 11:36|Kategorie: Artykuły, Internet, Poradniki, Sprzęt, Tablety, Telefony, Top30, Top7|Tagi: , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. Nomi 20 listopada 2017 w 21:11 - Odpowiedz

  Skomplikowany artykuł, ale ciekawy

 2. Ilox 19 stycznia 2018 w 17:13 - Odpowiedz

  OperaVPN albo Opera z VAN 🙂

 3. Andrzej 1 września 2018 w 20:59 - Odpowiedz

  Ostatnio reaktywację miała polska firma SolidVPN.pl , 10 pln/miesiąc lub 120 pln za rok i w paczce 70 serwerów VPN. Oferta jak na początek bardzo dobra w porównaniu do pozostałych.

 4. Peter28 15 października 2018 w 18:09 - Odpowiedz

  Od siebie polecam Polski-VPN.pl . Działa szybko, bez limitu, tanio. Polecam serdecznie!!

 5. Michał 15 kwietnia 2019 w 23:48 - Odpowiedz

  @Peter28, dzieki! Super dziala ten vpn.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.