Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7-Test routera 4G+ TPLink MR600

Test routera 4G+ TPLink MR600

Nowy router TPLink MR600 to kontynuacja popularnej serii routerów LTE od TP Linka. W porównaniu do poprzednika dodano kilka nowych funkcji a to co nas najbardziej cieszy – zwiększono maksymalną szybkość LTE do 300 Mbit/s oraz dodano cztery gigabitowe porty LAN. Czy ten kosztujący ok 650-700 zł router 4G pozwoli nam się w pełni cieszyć szybkim, mobilnym internetem ? Zapraszamy do testu.

 

Zestaw

W nowym zestawie dostajemy router, kabel LAN, zasilacz oraz przejściówkę na kartę nano-SIM. Sam router wykonany jest z wysokiej jakości polerowanego plastiku i na pewno można go postawić na półce obok innych urządzeń RTV.

tp link mr600 test

tp link mr600 test

Na tylnej ścianie obudowy znajdziemy 4 porty LAN z których jeden może być wykorzystany zamiennie jako port WAN. Ponadto producent umieścił tam jeszcze slot na kartę micro-sim, włącznik zasilania, przycisk resetu oraz przycisk WPS. Przydaje się też przycisk WIFI On/Off, który pozwala na błyskawiczne wyłączenie WIFI.

tp link mr600 back

tp link mr600 back

tp link mr600 status leds

Na górnej części obudowy znajdziemy diody informujące o pracy urządzenia: sieci bezprzewodowej i przewodowej, dostępie do Internetu, sile sygnału komórkowego oraz pracy w standardzie 4G.
Router możemy postawić na biurku lub przymocować śrubami do ściany lub innego podłoża.

 

 

 

 

 

 

Pełna specyfikacja urządzenia jest następująca:

FUNKCJE SPRZĘTOWE
Porty1 port LAN/WAN 10/100/1000Mb/s
3 porty LAN 10/100/1000Mb/s
1 slot na kartę micro-SIM
PrzyciskiWPS, Reset, Wi-Fi On/Off, Zasilanie On/Off
ZasilanieZasilacz: moc wejściowa 100-240v~50/60 Hz 0,6A
Parametr wyjściowy 12VDC 1,5A
Wymiary (S x G x W)229 × 160 × 37 mm (9,0 × 6,3 × 1,5 cali)
Antena2 odkręcane anteny 4G LTE
WŁAŚCIWOŚCI TRANSMISJI BEZPRZEWODOWEJ
Standardy bezprzewodoweIEEE 802.11a/n/ac 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Częstotliwość pracy2,4GHz i 5GHz
Prędkość transmisji300 Mb/s w paśmie 2,4GHz, 867 Mb/s w paśmie 5GHz
Czułość odbiornika5GHz: 11a 54M: -74 dBm
11ac HT20: -66 dBm
11ac HT40: -63 dBm
11ac HT80 : -59 dBm
11n HT20: -73 dBm
11n HT40: -70 dBm
2,4GHz: 11g 54M: -74 dBm
11n HT20: -72 dBm
11n HT40: -69 dBm
EIRP< 20 dBm (2,4GHz), < 23 dBm (5GHz)
Funkcje transmisji bezprzewodowejWłączanie/wyłączanie transmisji bezprzewodowej, harmonogram transmisji bezprzewodowej, WMM, statystyki transmisji bezprzewodowej
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowejSzyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2
Obsługiwane częstotliwości LTE i 3G4G: FDD-LTE: B1/B3/B5/B7/B8/B20/B28 (2100/1800/850/2600/900/800/700MHz)
TDD-LTE: B38/B40/B41 (2600/2300/2500MHz)
3G: DC-HSPA+/HSPA/UMTS: B1/B5/B8 (2100/850/900MHz)
FUNKCJE PROGRAMOWE
Funkcja Quality of ServiceKontrola przepustowości
Bezpieczeństwo transmisjiDoS, IPv4 SPI Firewall, IPv6 Firewall, Wiązanie adresów IP i MAC, kontrola dostępu
Sieć WANDynamiczne IP/Statyczne IP/PPPoE/PPTP(Dual Access)/L2TP(Dual Access)
ZarządzanieTP-Link Cloud, zarządzanie lokalne, zarządzanie zdalne
DHCPSerwer, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
Przekierowanie portówALG, Serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ
Dynamiczny DNSTP-Link, DynDns, NO-IP
VPNPPTP VPN, IPSec VPN , OpenVPN
Kontrola dostępuKontrola rodzicielska, kontrola zarządzaniem lokalnym
Zabezpieczenia zapory sieciowejDoS, Firewall SPI, Filtrowanie adresów IP/domen, Wiązanie IP&MAC
ProtokołyIPv4, IPv6
Funkcja Guest NetworkSieć dla gości 2,4GHz
Sieć dla gości 5GHz

Instalacja

Instalacja routera do pracy w sieci 4G przebiegła wyjątkowo szybko i prosto. Wkładamy kartę SIM (producent przewidział na szczęście, że możemy mieć karty w standardzie nano i dostarczył stosowną przejściówkę), włączamy router i logujemy się przy pomocy wydrukowanego na tylnej części obudowy hasła do sieci WIFI. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu 192.168.1.1 dostajemy się do panelu sterowania w którym pierwszą czynnością jest zmiana hasła administratora. Ostatnią czynnością jest wpisanie kodu PIN karty SIM i po chwili byliśmy już automatycznie zalogowani do sieci operatora ( w tym teście był to Orange). Po krótkiej chwili router był gotowy do połączeń z Internetem. Warto jednak na konfigurację poświęcić trochę więcej czasu i lepiej dostosować router do swoich potrzeb.

tplink mr600 overview

Tryby działania

Router TP Link może pracować w kilku trybach. Możemy go wykorzystać jako router dostępowy do sieci mobilnej 4G+ i to jest jego główne zastosowanie. W tym przypadku cała komunikacja idzie bezprzewodowo i korzystamy z mobilnego Internetu naszego operatora. Drugi wariant to połączenie WAN, gdzie TP Linka podpinamy do innego urządzenia udostępniającego Internet po sieci LAN – np. modelu kablowego, modemu ADSL itp. Trzeci tryb to tryb mieszamy w którym korzystamy z połączenia WAN lub Internetu mobilnego i połączenia WAN pełni rolę połączenia zapasowego.

tplink mr600 mobile internet

TP Link wspiera LTE+ lub inaczej – LTE cat 6 co oznacza teoretyczne prędkości na poziomie 300 Mbit/s przy pobieraniu i 50 Mbit/s przy wysyłaniu danych. W trakcie testu korzystaliśmy z połączenia w sieci Orange, która w naszej lokalizacji działa całkiem dobrze. Przy pomocy różnego rodzaju urządzeń mobilnych osiągaliśmy transfery dochodzące nawet do 200 Mbit/s choć trzeba przyznać, że jest to mocno zależne od pory dnia. W trakcie testu TP-Linka transfery mierzone przy pomocy Speedtest.net wykazywały prędkości rzędu 50-80 Mbit/s. Router będzie oczywiście pracował z siecią dowolnego operatora a jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć jakość połączenia to możemy zaopatrzyć się w anteny zewnętrzne z konektorem SME, które można zamocować np. na parapecie lub balkonie.

Szybkość transferu w sieci LAN i WIFI

O tym jak ważna jest szybkość działania w sieci lokalnej przekonujemy się zwykle po kupnie dysku sieciowego. Zwykle trzymamy na nim backupy, domowe biblioteki filmów i innych multimediów liczące często terabajty danych. W tym przypadku transfer rzędu 100 – 200 Mbit /s będzie często niewystarczający bo oznacza to, że na przesłanie np. 5 gigabajtowego filmu przyjdzie nam czekać kilka minut a skopiowanie 1 TB danych potrwa nawet dobę. W takich sytuacja szybszy transfer zdecydowanie się przydaje.

TP Link wspiera WIFI w standardzie AC1200 pracujące na pasmach 5 GHz i 2.4GHz. W standardzie 802.11ac przekłada się to na transfery sięgające odpowiednio 867 Mbit/s i 300 Mbit/s.

W trakcie testu w dwupoziomowym lokalu z betonowymi ścianami oddzielającymi pomieszczenia,  z bardzo dużym zagęszczeniem sieci WIFI w pobliżu, router był w stanie wynegocjować z laptopem wyposażonym w kartę  DELL Wirelless 1560 802.11ac 3×3 MIMO połączenie o prędkości 867 Mbit/s. Szybkość ta zależy oczywiście też od odległości oraz przeszkód na drodze sygnału co nie powinno dziwić. Podczas testów transfery były ściśle powiązane z odległością od routera oraz wybranym pasmem: 5G lub 2.4G

 

tplink mr600 wifi

867 Mbit/s to teoretyczna prędkość maksymalna a jak wyglądał realny transfer danych przez WIFI ? W tym celu podłączyliśmy router do dysku sieciowego Synology, dysponującego gigabitowym połączeniem LAN ze skonfigurowaną macierzą RAID. Szybkie dyski pozwalają wyczerpać dostępny limit połączenia gigabitowego nie mówiąc nawet o połączeniu WIFI. W sieci 5GHz nasz laptop przesyłał pliki z prędkością sięgającą 400-450 MBit/s  (50 MB/s) w bezpośredniej bliskości routera. Wraz ze wzrostem odległości,  prędkość spadała – 2 pokoje dalej było to już 36 Mbit/s a w jeszcze dalszym pomieszczeniu router balansował już na granicy możliwości połączenia. Przełączenie na pasmo 2.4 GHz troche pomogło i laptop był w stanie łączyć się z routerem z prędkością ok 2 Mbit/s.

W przypadku połączenia LAN, router osiągał prędkości rzędu 720 MBit/s (90 MB/s) co w zupełności wystarczało do komfortowego przesyłu plików multimedialnych. Dobrze, że producent dodał w tym modelu gigabitowe porty LAN, których brakowało w poprzednim modelu.

Warto wspomnieć też o funkcji WIFI Mesh, która pozwala przy pomocy kompatybilnych urządzeń zwiększyć zasięg sieci. Jeśli korzystamy z TP Linka w pomieszczeniu z dużą liczbą pomieszczeń i zbrojonymi ścianami to zwiększenie zasięgu sieci przez zakup dodatkowych urządzeń będzie zasadny. Co daje nam sieć typu Mesh ? Jeśli przemieszczamy się po lokalu to urządzenie automatycznie połączy się z routerem lub wzmacniaczem, który  zapewni najszybsze połączenie w ramach naszej sieci.

tplink mr600 onemesh

Kontrola rodzicielska

Funkcja ta może się przydać rodzicom, którzy nie chcą wypuścić swoich dzieci na szerokie wody Internetu. W końcu można tam znaleźć nie tylko bajki o Reksiu, Smerfach lub strażaku Samie. Włączenie kontroli rodzicielskiej dla komputera łączącego się z routerem spowoduje, że ruch będzie filtrowany a dostęp do niektórych stron zostanie zablokowany. Korzystając z funkcji kontroli rodzicielskiej możemy ustawić harmonogram jej działania z rozbiciem na dni i godziny. Router działa w oparciu o tzw. White listę lub Black listę – w pierwszym przypadku możemy łączyć się tylko ze stronami wymienionymi na white liście a w drugim – wszystkie strony na black liście zostaną zablokowane.

tplink mr600 parental control

Sieć dla gości

Jeśli chcemy udostępnić odwiedzającym nasz dom lub biuro internet przez WIFI to podawanie im naszego hasła WIFI nie zawsze będzie dobrym pomysłem. W takim wypadku przyda się funkcja dostępu do Internetu dla gości. TP Link daje nam w tym zakresie spore możliwości konfiguracji – sieć dla gości możemy postawić w standardzie 2.4G lub 5G, możemy ustawić dla niej hasło lub zostawić niezabezpieczoną. Dzięki dodatkowym parametrom konfiguracyjnym możemy zezwolić gościom na dostęp do naszej sieci lokalnej i jej zasobów lub nie.

tplink guest network

Wsród funkcji sieciowych znajdziemy wsparcie dla serwera VPN w standardzie IPSec oraz OpenVPN, obsługę protokołu SNMP, kontrolę przepustowości, przekierowania portów na konkretny adres IP, triggeringu portów a także umieszczanie jednego z urządzeń w strefie DMZ. Możemy także ustawić funkcję dynamicznego DNS co pozwala na dostęp do zasobów naszej sieci z zewnątrz  – np. skonfigurowanie serwera www dostępnego pod stałym adresem url.

Router dla studenta

TP Link może się przydać także studentom, którzy mieszkają często w kilka osób w wynajmowanym mieszkaniu. Umowa z operatorem mobilnym nie wiąże ich w żaden sposób z konkretną lokalizacją a dzięki dostępnym funkcjom mogą komfortowo dzielić łącze między sobą. Tutaj przyda się Quality of Service, czyli funkcja pozwalają ustalić reguły podziału łącza między użytkownikami lub rozdzielić je między różnymi rodzajami usług. W praktyce wygląda to tak, że dla każdego zalogowanego do sieci użytkownika ustalamy maksymalną prędkość wysyłania/odbierania danych poprzez przydzielenie im odpowiednich priorytetów. Jeśli będą one równe dla wszystkich to minimalizujemy ryzyko, że jedna osoba – oglądając np. swój ulubiony serwis streamingowy – zajmie całe dostępne łącze a pozostali użytkownicy odczują znacznie słabszy komfort korzystania z sieci.

 

Zdalny monitoring

Inną ciekawą funkcją TP Linka jest możliwość zdalnego monitoringu jego pracy poprzez aplikację mobilną. Należy w tym celu założyć konto w TP Link Cloud i pobrać aplikację. Z jej poziomu możemy np. zarządzać kontrolą rodzicielską, kontrolować parametry sieci WIFI i ustawić sieć dla gości. Przydatna funkcja jeśli chcemy zdalnie zarządzać naszą siecią.

tpLink

 

Podsumowanie

MR600 od TP Linka do dobry sprzęt oferujący nam komfort połączeń internetu mobilnego z przydatnymi funkcjami do tworzenia sieci domowej lub biurowej. Szybkość połączeń LTE+ była dobra a połączenia w sieci lokalnej zapewniały odpowiednią prędkość transferów danych sięgającą nawet 450 Mbit/s w WIFI  5G.   Na dużą pochwałę zasługuje prosta konfiguracja urządzenia (z możliwością wyboru polskiego interfejsu), która pozwala nam już po kilku minutach rozpocząć korzystanie z tego routera.

Producent dodał w MR600 kilka interesujących technologii zwiększających jakość i komfort korzystania z połączeń bezprzewodowych: Quality of Service, WiFI Mesh, Smart Connect mogą się przydać w codziennym użytkowaniu.

Z uwagi na swoje funkcje – a w szczególności obsługę LTE – MR600 skierowany jest moim zdaniem do dwóch grup klientów. Po pierwsze są to osoby wynajmujące mieszkanie, które nie chcą być związane umową z dostawcą stałego łącza do lokalu. Mobilny Internet jest pod tym względem bardziej elastyczny a sygnał można rozdzielić na wszystkich mieszkańców lokalu. Druga grupa to osoby mieszkające na terenach słabiej zurbanizowanych, gdzie brak jest stałych łączy lub są one bardzo wolne. Jeśli tylko sygnał operatorów komórkowych jest w miarę silny to mobilny Internet może być dla nich dobrym rozwiązaniem.

 

 Autor |2019-09-10T11:05:06+02:0010 września 2019 09:33|Kategorie: Artykuły, Sprzęt, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie, Top7|1 komentarz

1 komenarz

  1. wojtek 13 września 2019 w 21:22 - Odpowiedz

    spoko, jednak cena jest dość zaporowa dla kowalskiego 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.