Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Nokia, Oprogramowanie, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia-Nokia wdraża dla PGE Systemy pilotażową bezprzewodową sieć pLTE w paśmie 450MHz gotową do pracy w technologii 5G

Nokia wdraża dla PGE Systemy pilotażową bezprzewodową sieć pLTE w paśmie 450MHz gotową do pracy w technologii 5G

Nokia wdraża dla PGE Systemy, wiodącej w Polsce firmy z sektora energetycznego, pierwszą na świecie prywatną, bezprzewodową sięć klasy przemysłowej w paśmie 450 MHz, która jest gotowa do pracy w technologii 5G. Decyzja ta była poprzedzona udanymi testami, które rozpoczęto w kwietniu 2019 roku.

 

PGE Systemy wykorzystają infrastrukturę testową do dalszego rozwoju koncepcji budowy ogólnokrajowej, bezprzewodowej łączności krytycznej. Sieć docelowa ma potencjalnie obsługiwać 15-20 tys. prywatnych użytkowników radiowych za pośrednictwem LTE/4,9G. Zapewni ona także łączność bezprzewodową nawet dla 14 mln inteligentnych liczników oraz 35 tys. podłączeń do systemu SCADA, odpowiedzialnego za zbieranie danych z urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym, co ma umożliwić efektywny nadzór nad siecią energetyczną. To ważny krok w kierunku oceny wykorzystania pasma 450 MHz do wspierania działalności operatorów systemów dystrybucji energii elektrycznej działających na dużym obszarze.

 

Ministerstwo Energetyki wybrało PGE Systemy na operatora prywatnej sieci bezprzewodowej 4,9G w paśmie 450 MHz dla zabezpieczenia łączności krytycznej i operacyjnej w sieci energetycznej nowej generacji. Pasmo to, preferowane przez sektor energetyczny w całej Europie, cechują doskonałe właściwości propagacji fal radiowych, odpowiednia moc oraz duża dostępność urządzeń do łączności głosowej i transmisji danych od różnych dostawców sprzętu. Wykorzystywane jest szeroko w sektorze energetycznym umożliwiając łączność między urządzeniami takimi jak np. inteligentne liczniki czy systemy nadzoru SCADA niezbędne do prawidłowego funkcjonowania turbin wiatrowych. Niemniej, przyszłe zastosowania prywatntej sieci bezprzewodowej mogą też objąć zarządzanie zasobami energii, a także inne rozwiązania z zakresu inteligentnych sieci energetycznych.

 

Andrzej Piotrowski, wiceprezes PGE Systemy: Cyfrowa transformacja krajowej sieci energetycznej ma ogromne znaczenie. Dalsza integracja z OZE, a także przejście na rozproszone systemy energetyczne wymaga wszechobecnej, niezawodnej i bezpiecznej łączności. Przeprowadzone testy potwierdziły, iż rozwiązanie Nokii spełni nasze potrzeby w zakresie zasięgu, jakości usług, niezawodności i długoterminowej dostępności”. 

Chris Johnson, wiceprezes Nokia Enterprise : Polska to dla Nokii jeden z kluczowych rynków. Zatrudniamy tu ponad 6000 pracowników a w naszych centrach badawczo-rozwojowych rozwijajmy najnowsze technologie, w tym 4,9G i 5G. Cieszymy się, że dzięki PGE Systemy możemy dalej wspierać cyfrową transformację polskich sieci energetycznych. Przeprowadzone testy w pełni potwierdziły zasadność zastosowania technologii komórkowych i prywatnych sieci bezprzewodowych, gotowych do pracy w standardzie 5G, do łączności krytycznej oraz komunikacji pomiędzy maszynami (M2M) ”.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.