Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Stworzona przez polskich inżynierów jednostka przetwarzania danych Leopard wspomoże realizację kanadyjskiej misji kosmicznej

Stworzona przez polskich inżynierów jednostka przetwarzania danych Leopard wspomoże realizację kanadyjskiej misji kosmicznej

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA), wybrała firmę Global Spatial Technology Solutions do realizacji projektu w ramach programu rozwoju technologii kosmicznej.

Zadanie obejmuje opracowanie technologii wykorzystującej wizję komputerową i sztuczną inteligencję dla podejmowania lepszych decyzji podczas operacji w przestrzeni kosmicznej, która zostanie zastosowana np. w lądownikach badawczych, łazikach czy systemach obserwacji Ziemi. W projekcie zostanie użyte rozwiązanie opracowane przez specjalistów firmy KP Labs z Gliwic, wykorzystujące przetwarzanie danych już na orbicie. Komputer Leopard zostanie zamontowany także w budowanym przez spółkę satelicie Intuition-1.

 

Przetwarzanie danych na orbicie stanowi przełom w dotychczasowym podejściu do analizy informacji. Wierzymy, że udostępniona przez nas jednostka przetwarzania danych o nazwie Leopard, pozwoli na osiągnięcie zamierzonych celów misji – mówi Michał Zachara, dyrektor operacyjny KP Labs.

 

KP Labs to firma działająca w sektorze technologii kosmicznych. Spółka m.in. buduje satelitę Intuition-1, który dzięki innowacyjnym rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji i specjalnie przygotowanemu komputerowi pokładowemu zautomatyzuje proces pozyskiwania zdjęć na orbicie. Zdjęcia nie będą przesyłane na Ziemię do obróbki, ale będą analizowane na pokładzie satelity, co pozwoli przyspieszyć cały proces pozyskiwania informacji.

 

KP Labs (2)

 

KP Labs rozwija m.in. także Smart Mission Ecosystem, składający się z algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna. Inne projekty realizowane przez spółkę to m.in.:

  • Antylopa. Celem projektu jest opracowanie komputera pokładowego do sterowania działaniami satelity. Komputer wykorzystywał będzie sztuczną inteligencję do przewidywania awarii, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie satelity, zanim dojdzie do usterki.
  • ɸ-sat-2. KP Labs w roli partnera weźmie udział w misji satelitarnej polegającej na wykorzystaniu nowej generacji Sztucznej Inteligencji (AI) dla potrzeb Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA. Misja obejmie szeroki zakres zastosowań AI, w tym: przekształcanie obrazu satelitarnego w mapę drogową, wykrywanie chmur w celu zmniejszenia ilości danych, które mają być przesyłane na ziemię, autonomiczne wykrywanie i klasyfikowanie statków morskich, a także monitorowanie lasów i wykrywanie anomalii. Innowacyjny satelita ɸ-sat-2 będzie gotowy do wystrzelenia niespełna w 2022 roku.
  • BEETLES. Celem jest wdrożenie, ocena, poprawa i integracja algorytmów i technik tworzenia głębokich sieci neuronowych, do skutecznej segmentacji obrazów hiperspektralnych. Działania te poprawią jakość wyników analizy danych na pokładzie Intuition-1 i podobnych satelitów.
  • RedKyte. Podstawą prowadzonych badań jest wykorzystanie wizji komputerowej umożliwiające autonomiczne podejmowanie decyzji w wielu aplikacjach i platformach kosmicznych takich, jak łaziki, lądowniki i pojazdy serwisowe, ułatwiające podejmowanie złożonych decyzji.

 

KP Labs Artut testy LeopardZostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.