Ostatnie 12 miesięcy w serwisie Pracuj.pl charakteryzowało się stabilizacją liczby ofert pracy oraz rekordową aktywnością kandydatów, która przełożyła się na wyższą liczbę złożonych aplikacji.

 

Najważniejsze informacje:

  • W 2024 roku pracodawcy opublikowali w serwisie Pracuj.pl 773 tysiące ogłoszeń o pracę.
  • Liczba aktywnych klientów wyniosła 59 061.
  • Serwis zanotował 15% wzrost liczby aplikacji rok do roku. To kolejny istotny wzrost aktywności kandydatów.
  • 19% udziału i tytuł najpopularniejszej specjalizacji przypadł sprzedaży.
  • TOP5 poszukiwanych specjalizacji w Pracuj.pl to sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta oraz finanse i ekonomia.
  • Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora handlu detalicznego, odpowiadając za 10% ofert w serwisie.
  • 28% udziału wśród wszystkich ofert pracy stanowią ogłoszenia zakładające przynajmniej jeden z elastycznych modeli pracy (zdalnej lub hybrydowej).
  • 129 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych.
  • 15% – taki udział stanowiły oferty dotyczące osób na początkowych szczeblach zatrudnienia.

 

Rok 2024 to okres stabilizacji na rynku pracy. Obecna sytuacja jest sygnałem dojrzewania rynku – w organizacjach wyraźnie widać dążenie do efektywnego zarządzania talentami, a wśród pracowników aktywne poszukiwanie optymalnych warunków zatrudnienia. W mijającym roku liczba ofert pracy utrzymywała się na poziomie zbliżonym do 2023 roku. W grudniu jednak zanotowaliśmy wzrost, co daje podstawy do optymistycznego spojrzenia na nadchodzące miesiące – mówi Rafał Nachyna, Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Grupy Pracuj.

Specjalizacje poszukiwane w 2024 roku

Pod kątem najbardziej poszukiwanych specjalizacji w 2024 roku trend nie uległ zmianie – wtórując zestawieniom z ubiegłych lat, na szczycie listy pozostaje sprzedaż. Ogłoszenia dla specjalistów z tego zakresu stanowiły ponownie 19% wszystkich opublikowanych w serwisie ofert pracy w analizowanym okresie.

Zmiana widoczna jest natomiast na drugim miejscu zestawienia – tu różnica pomiędzy pierwszą a drugą pozycją rankingu uległa istotnemu zmniejszeniu względem 2023 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy drugą najczęściej rekrutowaną na Pracuj.pl specjalizacją była praca fizyczna. Oferty z tego obszaru stanowiły aż 17% wszystkich ogłoszeń.

Na kolejnym miejscu znalazło się IT, które utrzymuje swoją pozycję w czołówce najczęściej rekrutowanych specjalizacji mimo niższego udziału w ogólnej liczbie ofert wserwisie względem zeszłego roku. W 2024 roku specjalizacja ta odpowiadała za 9% ofert pracy w Pracuj.pl. Czołową piątkę zestawienia zamykają natomiast obsługa klienta (7%) oraz finanse i ekonomia (6%).

 

Branże z największym udziałem ofert na Pracuj.pl w 2024

W raporcie „Rynek Pracy Specjalistów” podsumowującym rok 2024, analizie poddana jest także aktywność rekrutacyjna firm pod kątem branż, z których pochodzą pracodawcy publikujący ogłoszenia. Poza samym badaniem specjalizacji, autorzy analizują także sektory działalności firm, aby zidentyfikować te najbardziej aktywne pod względem rekrutacji w danym okresie.

W tegorocznym zestawieniu najaktywniejszych branż na Pracuj.pl na czoło wysunął się handel detaliczny i sprzedaż B2C, który odpowiadał za 10% wszystkich ofert pracy, potwierdzając swoją stabilną pozycję wśród liderów zestawienia. Bankowość, finanse i pokrewne obszary zawodowe uplasowały się na drugim miejscu z wynikiem 9%, pozostając jednym z kluczowych motorów rynku pracy. Produkcja FMCG i dóbr użytkowych utrzymała swój udział na poziomie 7%, zajmując trzecie miejsce w zestawieniu.

Pierwszą piątkę zestawienia najbardziej aktywnych rekrutacyjnie branż zamykają budownictwo i inżynieria oraz handel hurtowy i sprzedaż B2B – każda z nich odpowiadała za 6% publikowanych ogłoszeń. Co ciekawe, przemysł ciężki i chemiczny oraz IT uplasowały się tuż za pierwszą piątką, generując po 5% ofert. Warto zauważyć, że rekrutacje IT były w dużej mierze prowadzone nie tylko przez firmy technologiczne, ale także przez organizacje spoza tej branży, które inwestują w rozwój technologiczny.

 

Rosnąca mobilność kandydatów w 2024 roku

W 2024 roku odnotowano kolejny istotny wzrost aktywności kandydatów na rynku pracy, mierzony liczbą kliknięć w przycisk „Aplikuj”. Liczba aplikacji złożonych w odpowiedzi na ogłoszenia w serwisie Pracuj.pl wzrosła aż o 15% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Ten wynik może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu poszukiwaniem nowych możliwości zawodowych, co może wynikać zarówno z dynamicznie zmieniającej się sytuacji gospodarczej, jak i większej otwartości kandydatów na zmiany zawodowe.

Z perspektywy pracodawców oznacza to większe możliwości znalezienia odpowiednich kandydatów, lecz także wyzwanie związane z selekcją rosnącej liczby aplikacji. W tym kontekście coraz większą rolę odgrywają narzędzia HR wspierające rekrutację, takie jak systemy ATS czy narzędzia oparte o AI, które pozwalają na bardziej precyzyjne dopasowanie aplikacji do oczekiwań pracodawcy.

 

Preferencje kandydatów w 2024 roku – na jakie oferty aplikowali najczęściej?

W 2024 roku sprzedaż pozostawała najatrakcyjniejszym obszarem dla kandydatów, przyciągając 17% wszystkich aplikacji. To wyraźny sygnał, że profesje związane z handlem wciąż cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród osób poszukujących stabilnego zatrudnienia, jak i tych, które doceniają możliwości rozwoju w tym sektorze. Drugą najczęściej wybieraną kategorią była administracja biurowa, odpowiadająca za 15% aplikacji – co wskazuje na utrzymujące się zainteresowanie rolami, które łączą różnorodne obowiązki organizacyjne z regularnym kontaktem z innymi działami firmy.

Praca fizyczna znalazła się na trzecim miejscu z wynikiem 10%. Kolejne miejsca w zakresie popularności wśród kandydatów zajęły obsługa klienta (9%) oraz IT (9%), obejmujące zarówno rozwój oprogramowania, jak i administrację systemów. Wzrost zainteresowania ofertami z branży IT może świadczyć o tym, że specjaliści z tej dziedziny coraz chętniej eksplorują nowe możliwości, nawet poza stricte technologicznie zorientowanymi firmami.

Na dalszych pozycjach znalazły się finanse i ekonomia (6%), HR (4%), marketing (3%), łańcuch dostaw (3%) oraz inżynieria (2%). Zróżnicowanie tych danych pokazuje, że kandydaci poszukują zarówno ról stabilnych i tradycyjnych, np. administracja czy sprzedaż, jak i bardziej specjalistycznych, które oferują możliwości dynamicznego rozwoju i wyższych wynagrodzeń.

 

Modele pracy w 2024 roku

Ogłoszenia publikowane w 2024 roku charakteryzowała duża różnorodność modeli pracy. Publikując ofertę pracy w serwisie Pracuj.pl pracodawca może wskazać kilka preferowanych modeli wykonywania obowiązków. Widzimy, że na znaczeniu zyskuje praca stacjonarna – możliwość pracy w takim modelu pojawiła się w aż 64% wszystkich ofert opublikowanych w serwisie. Z pewnością wynika to z okresu zmian i testowania przez pracodawców nowych rozwiązań w kontekście pracy z siedziby firmy. Praca w pełni zdalna, która kilka lat temu była jednym z dominujących trendów, w ostatnich miesiącach pojawiła się jako możliwa opcja już tylko w 8% ogłoszeń.

Może to wynikać z potrzeby większej integracji zespołów i budowania relacji interpersonalnych w organizacjach, co przekłada się na zaangażowanie i efektywność pracowników. Niezmiennie popularnym modelem pozostaje praca hybrydowa, która łączy elastyczność z oczekiwaniami pracowników dotyczącymi równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – w minionym roku pojawiła się jako jeden z możliwych modeli pracy w 23% wszystkich ofert w serwisie Pracuj.pl.

Zmiany w modelach pracy pokazują, że rynek jest w fazie dostosowywania się do nowej normalności. Pracodawcy starają się znaleźć równowagę pomiędzy potrzebą elastyczności a efektywnością działania zespołów, co prowadzi do ewolucji w zakresie modeli wykonywania obowiązków.

W poniższym zestawieniu nie uwzględniono ofert, dla których pracodawca nie wskazał modelu wykonywania obowiązków oraz tych dotyczących pracy mobilnej. W związku ze skupieniem wyłącznie na trzech głównych modelach pracy – stacjonarnej, hybrydowej oraz zdalnej – wskazane procenty nie sumują się do 100%.

 

Pracownicy fizyczni niezmiennie poszukiwani

W zdecydowanej czołówce zestawienia ofert pracy króluje praca fizyczna, która nie tylko pozostaje w TOP3, ale także zwiększa swój udział w liczbie wszystkich ofert pracy.
Widoczny jest istotny wzrost w porównaniu do 2023 roku, kiedy ogłoszenia dla pracowników fizycznych stanowiły 11% udziału wśród wszystkich ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl.

 

Oferty pracy dla młodych

Niezmienny pozostaje udział stanowisk oferowanych osobom będącym na początkowych szczeblach kariery. W ubiegłym roku oferty pracy skierowane do najmłodszych uczestników rynku pracy stanowiły 15% wszystkich ogłoszeń na Pracuj.pl – tyle samo, co w 2023 i 2022 roku.

I chociaż katalog branż, w których młode osoby mogą liczyć na dużą liczbę ofert pracy, ulega ewolucji, to nadal pozostaje szeroki. Na pierwszych miejscach znajdują się: sprzedaż, administracja biurowa, obsługa klienta, finanse i ekonomia, inżynieria, IT (administracja), budownictwo, zdrowie, uroda i rekreacja, IT w zakresie rozwoju oprogramowania, czy HR.

Dane wyraźnie pokazują zatem, że rynek pracy dla młodych talentów nie tylko się nie kurczy, lecz przekształca, i oferuje tym samym szanse dostosowane do zmieniających się warunków gospodarczych.

 

Prognozy na 2025 rok wskazują, że sukces na rynku pracy osiągną organizacje skutecznie łączące innowacje z troską o pracowników. Kluczowa będzie też otwartość pracowników na rozwój i zdobywanie nowych umiejętności. Najnowszy raport “Rynek Pracy Specjalistów” podsumowuje te zmiany, zapraszając do refleksji nad przyszłością pracy w Polsce – dodaje Rafał Nachyna