Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Operatorzy, Opinie ekspertów, Orange, Play, Plus, Raporty i prezentacje, Rynek, T-Mobile, Wydarzenia-Majowa szarża T-Mobile – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE

Majowa szarża T-Mobile – Internet mobilny w Polsce 5G/LTE

Początek maja jest tradycyjnie czasem rekreacji, a wraz z nim nasze oczekiwania dotyczące jakości Internetu mobilnego rosną. Czy operatorzy w Polsce sprostają tym wymaganiom? Czy nowe możliwości pojawią się razem z pierwszymi pąkami wiosny? Zapraszamy do najnowszej analizy – rankingu operatorów sieci komórkowych pod względem jakości i szybkości Internetu mobilnego w Polsce na maj 2023. Kto przoduje w rankingu, a kto negatywnie zaskoczył? Przygotujcie się na ciekawe odkrycia.

W maju 2023 roku, użytkownicy aplikacji mobilnej RFBENCHMARK przeprowadzili łącznie 585 735 pomiarów, z których wynika, że technologia 5G nadal zdobywa na popularności, ale 4G LTE wciąż jest najbardziej rozpowszechnioną technologią.

Spośród wszystkich pomiarów, 75 059 przeprowadzono w zasięgu sieci 5G, co stanowi około 12,8% wszystkich testów. To pokazuje, że technologia 5G nadal rośnie, ale nie jest jeszcze dominująca. Najpopularniejsza technologia, 4G LTE, stanowiła około 80,7% wszystkich testów. Pozostałe badania przeprowadzono przy użyciu technologii starszej generacji – WCDMA, co stanowi około 6,5% wszystkich testów.

Jeśli chodzi o odsetek pomiarów według operatorów, Orange był najczęściej wybieraną siecią z 32,9% wszystkich wykonanych testów. Play znalazł się tuż za nim z 31,6% wszystkich pomiarów. Plus i T-Mobile odnotowały odpowiednio 18,7% i 16,8% i zauważalnie rzadziej w ich zasięgu były przeprowadzane badania Internetu mobilnego.

Снимок экрана 2023 06 09 в 09.30.34

 

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w kwietniu 2023?

W kwietniu 2023 roku, Plus utrzymał swoją przewagę w szybkości pobierania danych w sieci 5G, osiągając wynik 148,2 Mb/s. Play z wynikiem 39,3 Mb/s wyróżnił się na tle konkurencji, zdobywając pierwszeństwo w kategorii szybkości wysyłania danych w sieci 5G. Play nie tylko wykazał się w kategorii szybkości wysyłania danych, ale także osiągnął najlepszy wynik ping w sieci 5G, z wynikiem 27,2 ms.

Pod względem technologii 4G LTE, T-Mobile utrzymał, a nawet umocnił swoje pierwsze miejsce w kategorii szybkości pobierania danych, osiągając aż 42,7 Mb/s. Play z wynikiem 23,3 Mb/s potwierdził swoją pozycję lidera w kategorii prędkości wysyłania danych. Play, nie spoczywając na laurach, zademonstrował swoje możliwości w dziedzinie niskiej średniej wartości pingu w sieci 4G, osiągając wynik 30,5 ms.

 

Stan Internetu mobilnego w Polsce w maju 2023

Wyniki 5G

Średnia szybkość pobierania danych: Plus (142,7 Mb/s)

W kategorii pobierania danych, Plus po raz kolejny zdecydowanie wyprzedził konkurencję z prędkością pobierania danych 5G w wysokości 142,7 Mb/s. Plus konsekwentnie dostarcza swoim klientom najwyższe prędkości pobierania danych, utrzymując swoją pozycję jako lider w tej dziedzinie. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły Play i T-Mobile. Ci operatorzy osiągneli podobne do siebie prędkości – odpowiednio 57 Mb/s i 58,1 Mb/s, podczas gdy Orangemusi zadowolić się rezultatem 53 Mb/s. Te wyniki, choć znacznie niższe niż Plus, pokazują, że pozostali operatorzy są w stanie dostarczyć swoim klientom solidne prędkości pobierania danych.

 

Średnia szybkość wysyłania danych: T-Mobile (36,5 Mb/s)

Z miesiąca na miesiąc obserwujemy duże zmiany pod względem kolejności w klasyfikacji średniej szybkości wysyłania danych. W maju to T-Mobile był na czele z prędkością 36,5 Mb/s, a dotychczasowy lider, Play, tuż za nim z prędkością 35,6 Mb/s. To najlepszy dowód na to, że rywalizacja w tej kategorii jest wyjątkowo zacięta. Orange osiągnął prędkość 33,1 Mb/s, a Plus z prędkością 24,5 Mb/s zajął ostatnie miejsce.

 

Najniższa wartość ping: Play (28,2 ms)

W kategorii ping, która jest kluczowa dla aplikacji wymagających szybkiej reakcji, takich jak gry online i połączenia wideo, Play osiągnął najniższy wynik z 28,2 ms. T-Mobile, z wynikiem 28,9 ms, znalazł się tuż za Play, co pokazuje, że obaj operatorzy są w stanie dostarczyć swoim klientom szybkie i reaktywne połączenia. Orange z wynikiem 31,9 ms i Plus z wynikiem 35,5 ms zamykają stawkę, ale obaj operatorzy nadal oferują akceptowalne czasy ping dla większości zastosowań.

 

Wyniki 4G LTE

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile (42,5 Mb/s)

T-Mobile nie tylko utrzymał, ale wręcz umocnił swoje pierwsze miejsce w kategorii szybkości pobierania danych w sieci 4G, osiągając 42,5 Mb/s. To potwierdza, że niezależnie od rozwoju technologii 5G, T-Mobile nadal nie zapomina o swoich użytkownikach korzystających z 4G.

Play z wynikiem 40,6 Mb/s zajął drugie miejsce, oferując swoim klientom solidne prędkości, choć nieco niższe niż lider. Orange, choć z niewielką różnicą, musiał ustąpić Play i z wynikiem 39,1 Mb/s uplasował się na trzecim stopniu podium. Natomiast Plus, z wynikiem 33,1 Mb/s, znów znalazł się na czwartym miejscu.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (22,1 Mb/s)

Play potwierdził w maju swoją pozycję na szczycie zestawienia prędkości wysyłania danych z rezultatem 22,1 Mb/s. Wyraźnie widać, że ten operator skupia się na zapewnieniu wysokiej jakości usług zarówno w przypadku pobierania, jak i wysyłania danych.

Wiceliderowi, T-Mobile, mimo że nie udało się wyprzedzić Play, zaprezentował godny uwagi wynik 19,0 Mb/s, co umożliwiło mu zdobycie srebrnego medalu w tej kategorii. Orange, z wynikiem nieco niższym – 18,9 Mb/s, znalazło się tuż za T-Mobile, co pokazuje, że rywalizacja o drugą pozycję była naprawdę emocjonująca i trwałą do ostatniej prostej.

Plus w kategorii szybkości wysyłania danych w sieci 4G musiał zadowolić się ostatnim miejscem z wynikiem 16,8 Mb/s.

Najniższa wartość ping: Play (30,1 ms)

Play, nie spoczywającna laurach, zademonstrował swoje możliwości pod względem najniższej wartości ping w sieci 4G, osiągając wynik 30,1 ms. Z tyłu, dość wyraźnie za Playem, Orange zdobyło drugie miejsce z wynikiem 32,2 ms.

Z kolei T-Mobile z wynikiem 33,4 ms uplasowało się na trzecim miejscu. Pomimo tego, że nie jest to najwyższe osiągnięcie, T-Mobile nadal dostarcza konkurencyjny ping w sieci 4G, co przekłada się na satysfakcjonujące doświadczenia użytkowników.

Na końcu listy, z wynikiem 38,5 ms, znalazł się Plus.

 

Tabela wyników 5G/4G LTE

 

1 komenarz

  1. maniakasp 9 czerwca 2023 w 14:23 - Odpowiedz

    I wcale się nie dziwie, sama korzystam z oferty t-mobile 🙂

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.