Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-TomTom Traffic Index: Poznań, Warszawa i Kraków z najwyższymi spadkami natężenia ruchu w 2020 r. w Polsce

TomTom Traffic Index: Poznań, Warszawa i Kraków z najwyższymi spadkami natężenia ruchu w 2020 r. w Polsce

  • Pandemia spowodowała spadek natężenia ruchu we wszystkich polskich miastach ujętych w raporcie – w skali roku średnio o 5 p.p., zaś w godzinach szczytu nawet o 15 p.p.
  • Globalnie poziom zakorkowania spadł o niemal 1/5 (19%).
  • Największy, roczny spadek zatłoczenia na polskich drogach zanotowano w Poznaniu (o 13 p.p.), w Warszawie (o 9 p.p.) i Krakowie (o 9 p.p.).
  • W światowym rankingu największy poziom zakorkowania można zaobserwować w Moskwie (54%), zaś w krajowym w Łodzi (42%).
  • W 2020 r. natężenie ruchu zmniejszyło się w 387 miastach (dla porównania – w 2019 r. zaledwie w 63), podczas gdy tylko w 13. odnotowano wzrost (w 2019 r. wzrost zanotowano aż w 239).

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, opublikował dziś TomTom Traffic Index – raport obrazujący sytuację na drogach w 2020 r., w 416 miastach z 57 krajów. Chociaż w rankingu najbardziej zakorkowanych polskich miast nie nastąpiły większe zmiany, istotne jest jednak to, jak bardzo pandemia wpłynęła na poziom zatłoczenia na drogach – zarówno w kraju, jak i na świecie. We wszystkich dwunastu polskich miastach ujętych w raporcie odnotowano spadki poziomu zatłoczenia (średnio o 5 p.p.), zaś w godzinach szczytu średnio aż o 15 p.p. Pandemia miała zatem kluczowy wpływ na wyhamowanie trendu, jakim był rosnący z każdym rokiem poziom zakorkowania w polskich miastach.

Dane o ruchu drogowym firmy TomTom są gromadzone z 600 milionów urządzeń. Opracowana w ten sposób, już dziesiąta edycja raportu TomTom Traffic Index jest miarodajnym wskaźnikiem tego, w jaki sposób przemieszczają się kierowcy, ale też dostarcza rzetelne dane o poziomie aktywności gospodarczej, globalnego handlu i wielu innych. Od początku pandemii Covid-19 dane TomTom były wykorzystywane przez analityków, duże korporacje i media do wyjaśnienia zmieniającego się świata.

 

Marcin Graczyk, Sr Product Owner, Traffic and Travel Information, TomTom, powiedział: „W zeszłym roku ogłosiliśmy, że w 2019 r. globalny poziom natężenia ruchu wzrósł po raz dziewiąty z rzędu. W 2020 r. mieliśmy do czynienia z zupełnie innym obrazem sytuacji. Z powodu Covid-19 i wprowadzonych restrykcji, to jak się poruszamy zmieniło się – i to bardzo szybko”.

 

Eksperci firmy TomTom wątpią jednak, że drogi pozostaną niezakorkowane, o ile nie nastąpi wspólna i celowa zmiana zachowania kierowców, wspierana przez decydentów oraz, co ważne, pracodawców. Brak godzin szczytu jest możliwy dzięki elastycznym godzinom pracy, umożliwianiu pracownikom pracy z domu oraz inteligentnemu podejściu do wykorzystania danych o ruchu drogowym w celu określenia najlepszych czasów przejazdu.

 

Anna Nowak, Principal Software Engineer, Traffic and Travel Information, TomTom, dodaje: „Chociaż w 2020 r. ruch drogowy zmniejszył się, to jednak nie będzie to długofalowym trendem. Będziemy świadkami ponownego wzrostu natężenia ruchu drogowego, gdy pracownicy wrócą do biur i dawnych, rutynowych zajęć. Dlatego właśnie teraz nadszedł czas, aby planiści miejscy, decydenci, pracodawcy i kierowcy dokonali podsumowania działań, które zostaną podjęte w celu zmniejszenia zatłoczenia dróg w przyszłości”.

 

Oprócz rankingu miast od najbardziej do najmniej zatłoczonych, TomTom Traffic Index dostarcza wartościowe dane w postaci angażujących i interaktywnych wizualizacji na temat tego, jak pandemia wpłynęła na mobilność na drogach. W tym roku raport po raz pierwszy zawiera dedykowane strony dla poszczególnych krajów, dzięki czemu odbiorcy mogą sprawdzić, jak zmienił się ruch na drogach w Polsce i na całym świecie.

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce (wynik pokazuje, o ile wydłuża się czas podróży w porównaniu do sytuacji, gdy ruch na drodze jest najmniejszy z możliwych): 

1 Łódź 42% 6 Trójmiasto 29%
2 Kraków 36% 7 Bydgoszcz 27%
3 Wrocław 35% 8 Szczecin 27%
4 Poznań 31% 9 Lublin 26%
5 Warszawa 31% 10 Białystok 22%

 

Ranking polskich miast pod względem najwyższych spadków w natężeniu ruchu (względem 2019 r.): 

1 Poznań 13 p.p. 7 Wrocław 4 p.p.
2 Warszawa 9 p.p. 8 Białystok 4 p.p.
3 Kraków 9 p.p. 9 Konurbacja górnośląska 3 p.p.
4 Bydgoszcz 7 p.p. 10 Szczecin 3 p.p
5 Łódź 5 p.p. 11 Bielsko-Biała 3 p.p.
6 Trójmiasto 4 p.p. 12 Lublin 1 p.p.

 

Ranking polskich miast pod względem liczby dni w 2020 r., w których natężenie ruchu było co najmniej o połowę mniejsze niż w analogicznych dniach w 2019 r.:

1 Kraków 69 dni 6 Bydgoszcz 47 dni
2 Warszawa 64 dni 7 Wrocław 46 dni
3 Bielsko-Biała 59 dni 8 Trójmiasto 42 dni
4 Poznań 57 dni 9 Konurbacja górnośląska 40 dni
5 Szczecin 50 dni 10 Białystok 34 dni

  

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast na świecie:

1 Moskwa, Rosja 54% 6 Bengaluru, Indie 51%
2 Bombaj, Indie 53% 7 Kijów, Ukraina 51%
3 Bogota, Kolumbia 53% 8 Nowe Delhi, Indie 47%
4 Manila, Filipiny 53% 9 Nowosybirsk, Rosja 45%
5 Stambuł, Turcja 51% 10 Bangkok, Tajlandia 44%

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie:

1 Moskwa, Rosja 54% 6 St. Petersburg, Rosja 44%
2 Stambuł, Turcja 51% 7 Charków, Ukraina 43%
3 Kijów, Ukraina 51% 8 Łódź, Polska 42%
4 Nowosybirsk, Rosja 45% 9 Bukareszt, Rumunia 42%
5 Odessa, Ukraina 44% 10 Samara, Rosja 41%

 

 

Pozostałe statystyki z raportu TomTom Traffic Index warte odnotowania:

  • Mniejsze natężenie ruchu na drogach miało przełożenie na wzrost średniej prędkości osiąganej przez kierowców (w porównaniu do 2019 r.). Przykładowo w kwietniu, w czasie pierwszego lockdownu, prędkości osiągane przez kierowców w Warszawie w porannym szczycie były aż o 62% wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei w szczycie wieczornym kierowcy w Krakowie jeździli z prędkością o 54% wyższą niż w analogicznym okresie w 2019 r.
  • Jednym z zaobserwowanych trendów w 2020 r. był wzmożony ruch z kilku europejskich stolic jesienią, tuż przed wprowadzeniem drugich lockdownów. Zarówno w Atenach jak i Londynie, dzień przed wprowadzeniem drugiego lockdownu był najbardziej zatłoczonym dniem na drogach w całym roku. Z kolei w Paryżu odnotowano wtedy rekordowo duże korki.

 

Paryż, 29 października, godz. 18:00 – 142%

Londyn, 4 listopada, godz. 17:00 – 104%

Ateny, 6 listopada, godz. 18:00 – 123%

 

Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:

 

Łódź:

– Zachodnia

– Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Aleja Włókniarzy

– Zgierska

 

Warszawa:

– Puławska

– Aleje Jerozolimskie

– Wawelska

– Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

 

Kraków:

– Zakopiańska

– Opolska

– Aleja 29 Listopada

– Nowohucka

 

Wrocław:

– Grabiszyńska

– Zwycięska

– Generała Romualda Traugutta

– Kosmonautów

 

Poznań:

– Lechicka

– Obornicka

– Grunwaldzka

– Jana Pawła II

 

Metodologia TomTom Traffic Index

TomTom Traffic Index to uśredniony dodatkowy czas podróży, wyliczony względem czasów przejazdu przy najniższym natężeniu ruchu. W oparciu o zebrane dane z dróg, wyliczane są różnice pomiędzy czasami przejazdu w najmniej zakorkowanych godzinach (tzw. free flow) a całym dniem. Czyli, TomTom Traffic Index o wartości 42% dla Łodzi mówi o tym, że średnio każda podróż jest niemal o połowę dłuższa niż ta, którą moglibyśmy odbyć w godzinach nocnych.

Dane przetwarzane przez algorytmy są zbierane z dróg głównych, lokalnych a nawet pobliskich autostrad. Wszystkie dane pochodzą z historycznych pomiarów GPS zgromadzonych w bazie TomTom Traffic.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile