Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Muzyka, Newsy, Opinie ekspertów, radio, Raporty i prezentacje, Rozrywka, Rynek, Top7-Mastercard Sound Index – Polska krajem słuchaczy

Mastercard Sound Index – Polska krajem słuchaczy

Nowe badanie „Mastercard Sound Index” pokazuje, że Polacy chętnie słuchają muzyki, podcastów i audiobooków – średnio przez 2 godziny i 32 minuty dziennie, co można przeliczyć na 39 dni w roku. Co więcej, popularności słuchania materiałów dźwiękowych towarzyszy wzrost wydatków na rozrywkę audio (czyli m.in. na głośniki, słuchawki, muzykę, podcasty), które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyły się o 24% i osiągnęły średnią wartość nieco ponad 1 200 złotych na jednego Polaka rocznie, przy czym mężczyźni wydają na ten cel średnio o 500 złotych rocznie więcej niż kobiety.

 

Ponad połowa ankietowanych Polaków (54%) nosi słuchawki codziennie. Na szczycie rankingu znajdują się osoby w wieku 25-34 lat, które na swoich urządzeniach mobilnych korzystają z treści audio najdłużej, bo przez 3 godziny i 6 minut dziennie. Wynik ten znacznie przekracza średnią europejską, która wynosi 1 godzinę i 53 minuty każdego dnia.

 

Badanie „Mastercard Sound Index” dowodzi również, że chętnie słuchamy materiałów audio podczas biegania czy innych ćwiczeń na świeżym powietrzu – wskazało tak 69% ankietowanych. Aż 82% badanych odtwarza muzykę, podcasty lub audiobooki w trakcie sprzątania, a jeszcze więcej, bo 86% – w podróży.

Jak pokazują wyniki badania, chociaż kobiety słuchają treści audio więcej niż mężczyźni, to różnica wynosi jedynie 7 minut — w przypadku pań jest to 156 minut, a w przypadku panów 149 minut dziennie. Z kolei osoby w wieku 35–44 lat słuchają więcej audiobooków niż jakakolwiek inna grupa wiekowa. Co ciekawe, ta sama grupa spędza najwięcej czasu na czytaniu papierowych wydań książek.

 

Z badania wynika, że dźwięk ma mocne oddziaływanie na ankietowanych. Ponad dwie trzecie z nich (73%) stwierdziło, że słuchanie określonej muzyki pomaga im w ćwiczeniach fizycznych. Taki sam odsetek respondentów uważa też, że odpowiednio dobrane dźwięki poprawiają ich produktywność, a zdaniem 89% badanych konkretne brzmienia zwiększają ich poczucie szczęścia. 79% ankietowanych twierdzi, że dzięki odgłosom natury, takim jak śpiew ptaków, czuje się spokojniej, a według 77% zmniejszają one stres i niepokój.

Śpiew ptaków, liście szumiące na wietrze i fale uderzające o skały okazały się ulubionymi dźwiękami ankietowanych z Polski. W zestawieniu znalazły się też odgłosy świerszczy, krople deszczu uderzające w okno i gra na fortepianie.

 

„Obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój rozrywki audio, od podcastów po inteligentne głośniki. Dźwięk stał się głównym towarzyszem konsumentów, którzy są dziś nieustannie online i łączą słuchanie z wieloma codziennymi czynnościami. Oczekuje się, że trend ten będzie się rozwijał, dlatego intensywnie pracujemy nad naszą tożsamością dźwiękową, aby stała się ona kluczowym elementem kojarzonym z Mastercard zarówno dziś, jak i w przyszłości” — mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.  

 

Okazuje się, że technologia wywiera duży wpływ na nasz słuch, a dzwonki, alerty i wibracje telefonów należą do mocno rozpoznawalnych przez Polaków dźwięków. Prawie połowa (43%) ankietowanych stwierdziła, że potrafi wskazać markę po jej dźwięku, a aż 57% badanych jest w stanie podać tytuł filmu, słuchając jego ścieżki dźwiękowej.

 

Pierwsza dziesiątka ulubionych dźwięków w Polsce:

  • Śpiew ptaków
  • Drzewa szumiące na wietrze
  • Fale uderzające o skały
  • Odgłosy świerszczy
  • Krople deszczu uderzające w okno
  • Gra na fortepianie
  • Mruczenie kota
  • Trzaskający ogień
  • Gra na skrzypcach
  • Śmiech niemowląt


Autor |2019-05-30T11:39:17+02:0030 maja 2019 13:00|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Muzyka, Newsy, Opinie ekspertów, radio, Raporty i prezentacje, Rozrywka, Rynek, Top7|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.