Rynek książek elektronicznych zrewolucjonizował sposób korzystania z literatury. Nie oznacza to jednak, że treści cyfrowe całkowicie wyparły książkę tradycyjną. Światowy Dzień Książki, który będziemy obchodzić w najbliższą niedzielę 23 kwietnia, jest dobrym momentem, aby sprawdzić co Polacy sądzą o innowacyjnych sposobach czytania oraz czy ebook, audiobook i książka tradycyjna będą ze sobą koegzystować.

Instytut Badawczy ARC rynek i Opinia na zlecenie Virtualo przeprowadził badanie, które pokazało, że korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Jak pokazały wyniki te dwie formy lektury uzupełniają się, a wybór nośnika zależy od sytuacji.

Opinie na temat ebooków są w większości bardzo pozytywne. Czytelnicy cenią w nich przede wszystkim mobilność i poręczność. Respondenci wskazali różne miejscach i okoliczności, w których czytają w nowoczesny sposób, na przykład: na wakacjach (40%), w pracy (40%), na uczelni lub w szkole (35%) czy w kawiarni (35%). Książki elektroniczne wybierane są najczęściej w sytuacjach przemieszczania się, na przykład codziennego korzystania ze środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Po książki drukowane czytelnicy sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych na przykład w domu lub na łonie natury.

Znaczący wpływ na chęć obcowania z ebookami i audiobookami ma również rozwój nowych technologii i rosnąca mobilność Polaków. Coraz mniej czasu mamy na czytanie w domowym zaciszu, ale staramy się wykorzystać efektywnie minuty, godziny spędzane w środkach komunikacji miejskiej czy w dalekiej podróży. Wówczas książki elektroniczne dobrze się sprawdzają zarówno w formie do czytania jak i słuchania, ponieważ zapewniają na przykład oszczędność miejsca w bagażu. – mówi Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Jak pokazuje raport Polacy wymieniają coraz więcej zalet nowoczesnych form czytania. Do korzystania z wydań elektronicznych skłania ich w szczególności wygoda oraz fakt, że nie trzeba nosić ciężkich książek (43%) i ma się do nich szybki dostęp (32%). Inne wymieniane zalety to możliwość czytania na różnych urządzeniach oraz to, że ebook nie jest narażony na zniszczenia tak jak książka drukowana.

Czytanie ebooków stało się modne

Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” pokazuje również, że pierwszym impulsem, który sprowokował sięgnięcie po książkę elektroniczną była dla co trzeciej osoby namowa znajomych. Dla wielu respondentów czytanie ebooków stało się po prostu modne (19%).

Najchętniej kupowane są książki elektroniczne z kategorii kryminał i sensacja – 46% w przypadku ebooków oraz 38% w przypadku audiobooków mp3. Następnie fantastyka: 36% wybieranych ebooków i 32% audiobooków mp3. Na trzecim miejscu w obu przypadkach klasyfikuje się literatura z gatunku horror i thriller, 34% ebooków i 31% audiobooków mp3.

Około co trzeci respondent czytając ebooki korzysta z czytnika. Książki w formie elektronicznej również często są czytane na tabletach i laptopach oraz bardzo często na smartfonach. Najchętniej są wykorzystywane aplikacje: iBooks, Kindle for Android, Adobe Digital Editions. Najczęściej używanym formatem audiobooka są pliki mp3. Z płyt CD korzysta co czwarty badany użytkownik audiobooków.

Polacy kupują coraz więcej ebooków i coraz chętniej sięgają po audiobooki. Na początku naszej działalności zmagaliśmy się z opinią, że słuchanie książek jest mniej wartościowym sposobem obcowania z literaturą, niż ich czytanie. Obecnie to przekonanie nie jest już tak częste, a recenzenci i czytelnicy zgodnie przyznają, że dobra interpretacja tekstu jest tu wartością dodaną, prawdziwą sztuką. Rynek przyrasta dynamicznie – dzieciaki, które słuchały bajek, teraz są odbiorcami dorosłej literatury także w formie audiobooka – komentuje Anna Kotlonek-Kowalik, Dyrektor Wydawniczy Biblioteki Akustycznej.

Audiobook to wygodny zamiennik tradycyjnej książki. Sprawdza się w podróży, podczas domowego odpoczynku i pozwala wypocząć oczom.

Z badania „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków” wynika, że najczęściej kupujemy audiobooki na własny użytek, ale chętnie dzielimy się nimi również z naszymi najbliższymi. Audiobooków najczęściej słuchamy będąc w ruchu – blisko 3/4 ankietowanych korzysta z nich w trakcie podróży. Z kolei 72% słucha ich podczas codziennego przemieszczania się środkami transportu publicznego, a 65% – w trakcie dojazdów samochodem.

Polski rynek ebooków i audiobooków wart ok. 100 mln zł

Mimo wielu zalet książek elektronicznych, czytelnikom brakuje w obcowaniu z ebookami dotyku papieru i zapachu książki drukowanej, czyli cech tradycyjnych wydań. Nie przeszkadza to jednak w rosnącej popularności książek elektronicznych, które zyskują z roku na rok więcej zwolenników. Polacy to dynamicznie rosnąca grupa e-czytelników, dla której liczy się jakość i wygoda czytania i słuchania w nowoczesnej formie.

Użytkownicy nowoczesnej formy czytania, jak pokazało badanie Virtualo, to głównie ludzie młodzi w wieku 15-24 lat ( 32%) oraz 25-34 lat ( 34%), mieszkańcy dużych miast, którzy kilka razy w miesiącu robią zakupy przez Internet i cenią sobie możliwość lektury w każdej wolnej chwili.

VirtualoJak użytkujemy ebooki i audiobooki?

Wnioski z badania Virtualo dowodzą, iż korzystanie z ebooków nie oznacza zaprzestania korzystania z książek tradycyjnych. Obie formy czytelnictwa często się uzupełniają, gdyż korzystanie z różnych form książek, jak podkreślali respondenci, zależy od sytuacji. Ebooki mają przewagę nad książkami w formie drukowanej w sytuacjach przemieszczania się, na przykład codziennego korzystania ze środków transportu publicznego lub dłuższych podróży. Po książki drukowane respondenci sięgają najczęściej w sytuacjach bardziej intymnych na przykład w domu lub na łonie natury.



*Badanie „Zwyczaje Polaków związane z użytkowaniem ebooków i audiobooków”, zostało zrealizowane metodą CAWI na próbie 1107 respondentów na zlecenie Virtualo przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia.

źródło: Virtualo

Kan