Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Raporty i prezentacje, Sprzęt-MasterCard: Zbliżeniowo czyli nowocześnie

MasterCard: Zbliżeniowo czyli nowocześnie

Płatność zbliżeniowa kartą i telefonem to atrybut nowoczesności, a ci, którzy wybierają takie formy płatności postrzegani są jako otwarci na nowości i ciekawi świata. Karta zbliżeniowa jest wygodna i szybka, a płacący telefonem kreują nowe trendy – wynika z części jakościowej raportu MasterCard „Polak a nowoczesne technologie płatnicze”


Polacy a nowe technologie płatnicze

Polacy przechodzą szybko przez drogę zmian w obszarze płatności, a także szerzej w obszarze nowoczesnych technologii. Wiele osób ma silną potrzebę podążania za nowościami i rozwojem technologii, co ma związek ze społecznymi oczekiwaniami i potrzebą autokreacji. Nowe technologie postrzegane są jako nieodłączny element współczesnego świata – nie da się od nich uciec, trzeba nauczyć się z nimi żyć. Badani dostrzegają zarówno pozytywne (ułatwienia w wielu czynnościach, dostęp do wielu nowych możliwości), jak i negatywne (udostępnianie swoich danych, ciągły pośpiech, spłycone relacje) aspekty rozwoju technologii. Negatywne strony technologii i bariery wobec nich są często emocjonalne, niepoparte twardymi danymi, a raczej zasłyszanymi prawdami i domysłami. Pozytywne strony są zarówno emocjonalne (nowe doznania, doświadczenia), jak i racjonalne (ułatwienia, oszczędność czasu, pieniędzy).

Oczekiwania wobec nowych metod płatności są następujące:

 • bezpieczeństwo – przekonanie, że „nic nie zagraża moim pieniądzom”
 • korzyści – nowe rozwiązania muszą dawać odczuwalne korzyści, które są większe od postrzeganych zagrożeń
 • rozumienie – badani chcą mieć poczucie, że rozumieją działanie nowych rozwiązań

Respondenci kojarzą technologię z szybkością. Takie są też płatności zbliżeniowe kartą czy telefonem. Wystarczy zbliżyć telefon do terminala, a płatności powyżej 50 zł potwierdzić kodem PIN. Zbliżeniowa karta płatnicza daje łatwy dostęp do środków zgromadzonych na rachunku bankowym. Telefon to już nie narzędzie do komunikacji na odległość, ale swoiste centrum dowodzenia. Przy jego pomocy można korzystać z wielu usług, w tym usług płatniczych czy umożliwiających zarządzanie swoimi finansami, np. bankowości online, płatności zbliżeniowych czy mobilnych. Polacy są ciekawi nowinek technologicznych i chętnie po nie sięgają, a jak już skorzystają z nowej metody płacenia, to nie chcą z niej rezygnować. Polska jest liderem w Europie, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe kartą – komentuje Luiza Derek, Business Leader, Marketing & PR Head w polskim oddziale MasterCard Europe.

Jak postrzegane są osoby wybierające nowoczesne formy płacenia?

Osoby płacące kartą zbliżeniową to, w percepcji badanych, osoby młodsze od tych płacących kartą stykową (zarówno w oczach starszych, jak i młodszych respondentów)

 • wydają się ludźmi otwartymina nowości i na zmiany, ciekawymi świata
 • wybierają kartę zbliżeniową, bo jest wygodna, szybka, jest ciekawą „nowinką”

Osoby płacące zbliżeniowo telefonem to osoby w różnym wieku, łączy je przede wszystkim silna potrzeba autoprezentacji, pokazania się jako nowoczesnych, trendy, nadążających za modą i rozwojem technologii:

 • wybierają płatności zbliżeniowe telefonem, bo to nowoczesna forma płacenia

Motywacje i bariery wobec płatności zbliżeniowych

Motywy, które pojawiały się często jako pierwsze przy korzystaniu z płatności zbliżeniowych są następujące:

 • chęć oszczędności czasu, energii, wysiłku
 • ciekawość, chęć próbowania czegoś nowego
 • chęć bycia na czasie
 • niechęć do pozostania w tyle

Motywacja do korzystania z nowoczesnych płatności ma przede wszystkim podłoże bardziej racjonalne, oparte na potrzebach i osadzone w otaczającej rzeczywistości. Wiąże się z naturalnym dążeniem do wygody, oszczędności a czasem nawet z konieczności, kiedy tradycyjne metody nie spełniają już swojej roli. Dopiero później pojawia się warstwa emocjonalna – chęć bycia na czasie i ciekawość świata. Płatności zbliżeniowe telefonem, jako nowoczesna technologia naturalnie odpowiadają na te potrzeby, pozwalając na płacenie szybko, a przy okazji zaspakajając chęć podążania za światowymi trendami – uważa Aleksander Naganowski,Business Leader Business Development MasterCard

Bariery, które pojawiają się przy pierwszym kontakcie z płatnościami zbliżeniowymi, często wiążą się z ogólną postawą danej osoby (sceptycyzm, małe zaangażowanie, niewiedza):

 • brak potrzeby, brak zrozumienia

W przypadku płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu, bardzo istotne są bariery czysto techniczne, takie jak brak smartfona i potrzeby posiadania go, brak technologii NFC, które jednak przestaną istnieć wraz z ekspansją zaawansowanych smartfonów):


Bariery dotyczące „nowości” są głównie emocjonalne i wiążą się z niechęcią do angażowania się w coś niezrozumiałego, zwłaszcza, że wymaga to wysiłku opanowania nowych umiejętności. Natomiast oczywistą i pierwszą dostrzeganą barierą dla płatności zbliżeniowych telefonem okazał się brak smartfona wyposażonego w NFC. Wszelkiego rodzaju obawy związane z brakiem zrozumienia czy przekonania o bezpieczeństwie pojawiły się dopiero w dalszej kolejności. Naturalnie, wraz z ekspansją telefonów wyposażonych w NFC, główna bariera przestanie mieć znaczenie
– komentuje Aleksander Naganowski,Business Leader Business Development MasterCard

Zdaniem Sebastiana Januszko z Domu Badawczego Maison społeczny dowód słuszności spowoduje rozwój płatności zbliżeniowych telefonem – osoby, które obecnie nie płacą w ten sposób, oswoją się z tą formą, obserwując ją na co dzień w swoim otoczeniu.

MasterCard

Kan

Autor |2013-12-05T14:39:38+01:005 grudnia 2013 14:39|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Raporty i prezentacje, Sprzęt|Tagi: , , |11 komentarzy

11 komentarzy

 1. accent 5 grudnia 2013 w 14:21 - Odpowiedz

  W mojej opinii ludzie nie chcą płacić zbliżeniowo. Nawet woleli by nie mieć karty zbliżeniowej.

  • BlasterM 5 grudnia 2013 w 22:57 - Odpowiedz

   Stąd wniosek, że nie jestem człowiekiem 🙂 Chcę płacić zbliżeniowo. Nawet mam i nadal wolałbym mieć kartę zbliżeniową.

 2. ferdar 5 grudnia 2013 w 15:11 - Odpowiedz

  W TV widziałem jak łatwo okraść taki telefon zNFC. Wystarczy drugi z technologią zbliżeniową i odpowiednia aplikacja i wszystkie dane mogą ściągnąć. Nawet dane i kase z ostatniej płatności jaką robiliśmy

  • Lucek 5 grudnia 2013 w 22:41 - Odpowiedz

   To tylko teoria. Możesz podać jakieś dane na poparcie swojej tezy ? W telewizji mówili też o totalnej inwigilacji telefonów i komputerów przez 'służby” nie tylko USA . I co , zaprzestałeś korzystać z telefonu i komputera ? Po raz kolejny podam statystyki :wyłudzenia których tak się boisz stanowiły w I kwartale ok 0,4% wszystkich wyłudzeń „kartowych” liczbowo to poniżej 400 , na wydanych już ok 15 mln kart zbliżeniowych w Polsce . A ile jest kradzieży gotówki w Polsce ????

 3. dominika13145 5 grudnia 2013 w 21:51 - Odpowiedz

  Z jednej strony wygoda, ale z drugiej strony to jednak niesie ze sobą duże niebezpieczenstwo. Ja nie jestem przekonana co do zblizeniowych kart ;/

  • Blom 6 grudnia 2013 w 05:25 - Odpowiedz

   Teraz są ustanowione limity dzienne, można też ustawić limit na 0 albo na 1zł i wtedy ryzyko spada praktycznie do zera. Wydaje mi się, że karty zbliżeniowe, jak i cały ten system płatności jest tak samo niebezpieczny co tradycyjne karty.

 4. Olo 6 grudnia 2013 w 04:38 - Odpowiedz

  Mam MyWallet w T-Mobile z podłaczoną kartą POLBANK. Super wygodna sprawa… Nigdy nie miałem problemu z korzystaniem i poczucie że jest to niebezpieczne… i widok ludzi którzy dziwią się czemu przystawiam telefon do terminala … bezcenne L(

  • Mikoaj 6 grudnia 2013 w 07:10 - Odpowiedz

   Moim zdaniem bezpieczniejsze niż zwykła karta zbliżeniowa, zresztą powyżej 50zł i tak trzeba używać pinu, najważniejsze to rozsądnie dobrać sobie limity.

 5. Blom 6 grudnia 2013 w 07:24 - Odpowiedz

  Zdjęcie wykonane podczas ubiegłorocznych świąt Bożego Narodzenia, u mojego znajomego mieszkającego w Anglii. Choinka level „Na bogato”

 6. Blom 6 grudnia 2013 w 07:26 - Odpowiedz

  Jedna z Londyńskich uliczek, bodaj w centrum. Jak widać wcale nie trzeba iść w świąteczną tandetę aby poczuć święta. Ładny i nastrojowy wystrój.

 7. IDBlock 6 grudnia 2013 w 15:56 - Odpowiedz

  Płatności za pomocą karty zbliżeniowej są proste, szybkie i wygodne, tylko czy na pewno bezpieczne? Możliwość kradzieży danych z karty została udowodniona, dlatego lepiej zabezpieczać się dodatkowo trzymając kartę w specjalnym etui.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile