Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek-Sztuczna inteligencja tworzy grę idealną

Sztuczna inteligencja tworzy grę idealną

Sztuczna inteligencja przeżywa swój rozkwit, a internauci są zachwyceni ilością możliwości jakie oferuje nowa technologia. Od rozmowy z wirtualnym asystentem po tworzenie skomplikowanych grafik. AI stało się narzędziem teraźniejszości dostępnym dla mas. Przeżywamy istną rewolucję, którą moim zdaniem można porównać do wynalezienia internetu.

chat gpt odpowiedzi 3

Co w takich przełomowych chwilach robi Graczo? Pędzę z odpowiedzią. Pytam sztuczną inteligencję o grę doskonałą!

 

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT to czat internetowy, w którym internauci kontaktują się ze sztuczną inteligencją. Ów wirtualny byt potrafi odpowiedzieć na wiele pytań, a nawet podsunąć rozwiązania trudnych problemów. Uczniowie poszukują rozwiązań prac domowych, programiści otrzymują pomoc w kodowaniu, a copywriterzy czerpią inspiracje. Odpowiedzi na pytania nie są jednak podawane na tacy. Aby znaleźć rozwiązania skomplikowanych problemów, należy przeprowadzić porządną rozmowę. ChatGPT bierze pod uwagę cała konwersację. To naprawdę skomplikowane narzędzie, a co ciekawe – ponoć jego baza danych nie jest podłączona do internetu.

 

Jakie cechy ma najlepsza gra świata?

chat gpt gra idealna odp 1

Zanim przejdę do szczegółów, warto zaznaczyć, że z ChatGPT bez problemu porozumiemy się po polsku! Mam jednak wrażenie, że w bardziej skomplikowanych, czy wyrafinowanych kwestiach dokładniejsze odpowiedzi uzyskiwałem deliberując ze Skyne… tzn. ChatGPT po angielsku.

A co wg. sztucznej inteligencji powinna zawierać gra idealna? Odpowiedź była dość oczywista. Składała się z opinii powszechnych wśród graczy. Jakie to cechy? Między innymi: angażująca historia, dobrze zaprojektowane mechaniki rozgrywki, wysokiej jakości grafika i dźwięk, czy wreszcie ciekawe postaci. Wartością dodatkową jest możliwość ponownego zagrania w grę w taki sposób, by była wciąż interesująca.

 

Sztuczna inteligencja mimo wszystko ograniczona

chatgpt gry inteligencja 2

Na podstawie przedstawionej odpowiedzi, poprosiłem o informację, która gra z 2022 roku wpisuje się w opisane schematy. Niestety, okazuje się, że baza danych ChatGPT sięga końcówki 2021 roku. To drobne, ale wpływające na niektóre rezultaty ograniczenie. Co ciekawe, sztuczna inteligencja podeszła do tematu kreatywnie. Przedstawiła mi najciekawsze premiery z 2022 roku, z których wiele faktycznie zostało wysoko ocenione przez krytyków (jak chociażby Horizon Forbidden West, czy Deathloop.

Kontynuowałem więc dyskusję z ChatGPT, tym bardziej, że wśród podanych tytułów brakowało produkcji mobilnych. Co przedstawiła mi sztuczna inteligencja? Podpowiem, że większość nie spełnia kryteriów mojego pytania, bowiem są to produkcje z lat wcześniejszych. A konkrety znajdziecie poniżej:

chat gpt odpowiedzi 3 (1)

 

Czy twórcy gier będą korzystać z ChatGPT?

chat gpt tekst 4

To możliwe. Twórcy gier komputerowych mogą korzystać z systemów podobnych do ChatGPT do układania unikatowych kwestii dialogowych. To jedno z rozwiązań, które może przyczynić się do rozwoju branży, poprzez zwiększenie immersji, jaka płynie z zagłębiania się do rozwiniętych światów. Wyobraź sobie sytuację, że każda Twoja rozmowa z NPC (niegrywalna postać) przynosi inne skutki.

 

Jak stworzyć grę wideo?

chat gpt gry 5

Nie jestem programistą, nie jestem scenarzystą, ani nawet profesjonalnym grafikiem. To znacza, ze daleko mi do zostania twórcą gier wideo. ChatGPT w pewien sposób przyszedł mi z pomocą. Przedstawił drogę, jaką muszę przebyć, aby przygotować ciekawą grę wideo. Niestety jestem leniem, a więc kontynuowałem konwersację, prosząc o odpowiedzi podane na tacy. W taki sposób dowiedziałem się jak powinna wyglądać najlepsza gra świata i z czego powinna się składać. Najpopularniejsze gatunki w obecnej chwili to: battle royale, action/adventure oraz FPS. Poprosiłem więc ChatGPT o przygotowanie ciekawej stylistyki dla tego typu produkcji. Otrzymałem niezwykle ciekawą fabułę, która przypomina mi połączenie „Fortnite” z „Player One”. Dokładny opis znajduje się poniżej:

fabula chat gpt

Na podstawie świata przedstawionego, poprosiłem ChatGPT o zaproponowanie mechaniki rozgrywki. Walka w mojej przyszłej grze będzie oparta na strzelaniu oraz wykorzystywaniu specjalnych umiejętności, dziejąc się w perspektywie pierwszej osoby (FPS). Gracze będą mogli przemierzać wirtualny świat „Eden” w celu pozyskania prawdy na temat zabiegów rządu. Wśród zadań znajdzie się hackowanie, sabotowanie wrogich jednostek, czy ratowanie innych graczy.

Gracz będzie musiał przetrwać na mapie w starciu z wieloma wrogimi przeciwnikami. Oprócz tego do dyspozycji będzie miał umiejętności craftingu.

chat gpt 6

 

Sztuczna inteligencja umie też w obrazki

ChatGPT ma bardzo kreatywne podejście do tematu. Był w stanie przedstawić mi wygląd świata wirtualnego, do którego wejdą gracze. Możecie wykorzystać poniższy zrzut ekranu, aby wytworzyć generowany przez sztuczną inteligencję obrazek. Takich narzędzi – jak choćby DALL-E od tych samych twórców – w internecie również nie brakuje.

eden

Ostatnim, ale nadal bardzo ważnym zadaniem było ustalenie na jakim narzędziu wykreujemy opisaną grę. ChatGPT przedstawił mi kilka propozycji, a wśród nich Unreal Engine czy Unity. To jedne z najbardziej uniwersalnych i popularnych narzędzi w branży gamingowej, więc taka propozycja nie dziwi. Zaciekawił mnie jednak „Amazon Lumberyard” na przedstawionej liście, bo jest to nowe narzędzie, jeszcze niewyeksploatowane przez deweloperów. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się Unreal Engine.

silnik

Czy zagralibyście w taką grę? A może zadalibyście zupełnie inne pytania sztucznej inteligencji? Przedstawione powyżej odpowiedzi tworzą ciekawy zarys. To koncepcja, którą można wykorzystać. Jeżeli twórca stoi w miejscu ze swoimi dziełami, może szybko sięgnąć po narzędzie typu ChatGPT, by zaczerpnąć inspiracji, a znudzony gracz może wykreować wizję wymarzonej gry. Potencjał sztucznej inteligencji jest bardzo wysoki.

 

Bartosz Graczyk – Orange Polska

Autor |2023-01-24T10:25:39+01:0024 stycznia 2023 09:30|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.