Promocja

Stycznik jest łącznikiem mechanicznym, który zbudowany jest z cewki, styków roboczych i pomocniczych. Styczniki dają możliwość pośredniego załączania/wyłączania obwodów elektrycznych. Ich działanie opiera się na doprowadzeniu napięcia sterującego na uzwojenie cewki stycznika.

Wyróżniamy wiele różnych rodzajów styczników, między innymi styczniki prądu przemiennego, styczniki prądu stałego, styczniki pomocnicze czy styczniki modułowe.

Jeśli szukasz szerokiego wyboru produktów wysokiej jakości to serdecznie zapraszam na stronę internetową Elektrogiełdy https://elektrogielda.com/49819-styczniki. Elektrogiełda jest wielopokoleniową firmą tworzoną z wielką pasją i miłością, która od ponad 30 lat dostarcza rozwiązań dla pneumatyki, elektrotechniki i automatyki przemysłowej. Jest to firma pełna profesjonalistów i fachowców, którzy w razie wątpliwości chętnie pomogą w wyborze odpowiedniego produktu oraz odpowiedzą na nurtujące pytania.

Stycznik pomocniczy – gdzie znajdzie zastosowanie?

Styczniki pomocnicze należą do produktów sprawdzających się zarówno w przypadku obwodów prądu stałego, jak również zmiennego. Wykorzystywane są do pracy ze stycznikami mocy oraz z niewielkimi obciążeniami. Używane są do sterowania sygnalizacją, silnikami, a także powielania sygnałów.

Styk pomocniczy stycznika

Styk pomocniczy może występować jako styk NO lub NC. Jego rola polega na przekazywaniu informacji. Styki pomocnicze odpowiadają za przewodzenie prądu w warunkach normalnych, a także w czasie przeciążeń. Wykorzystywane są one między innymi do przekazu informacji, która dotyczy pracy odbiornika, samopodtrzymania stycznika, logiki sterowania stycznikami czy blokady załączenia innego stycznika.

Stycznik miniaturowy pomocniczy cechuje się, jak sama nazwa wskazuje niewielkimi rozmiarami. Doskonale sprawdzi się w miejscach, w których konieczne jest przełączanie/sterowanie np. silnikami o niewielkich rozmiarach.

Stycznik modułowy – zwiększenie bezpieczeństwa i wydajności pracy

Stycznik modułowy używany jest do otwierania/zamykania obwodów elektrycznych w warunkach normalnych, a także w momencie wystąpienia przeciążenia. Wykorzystywany jest do ekonomicznego, bezpiecznego sterowania urządzeniami o dużej mocy w sieciach jedno- oraz trójfazowych. Styczniki modułowe pozwalają na zwiększenie wydajności pracy, a także wpływają na bezpieczeństwo instalacji elektrycznej. Wykorzystywane są w układzie kontrolnym systemów wentylacyjnych, grzewczych i oświetleniowych.

Styczniki modułowe można podzielić ze względu na liczbę styków, a także natężenie prądu, które konieczne jest do zamknięcia obwodu. Możemy wyróżnić styczniki jedno-, dwu- i trójmodułowe. Urządzenia jednomodułowe używane są przede wszystkim w instalacjach sterowania oświetleniem. Styczniki dwumodułowe dobrze sprawdzają się między innymi do załączania urządzeń grzewczych, a także obciążeń rezystancyjnych, nieindukcyjnych i małoindukcyjnych. Styczniki trójmodułowe dają możliwość załączenia znacznej ilości lamp wyładowczych, sodowych itd.

Stycznik 1 fazowy używany jest do załączania oraz wyłączania obwodu z urządzeniami jednofazowymi, a stycznik modułowy 3 fazowy – obwodów trójfazowych.

Wybór odpowiedniego stycznika należy dokładnie przeanalizować i dopasować do własnych potrzeb i własnego zastosowania. Elektrogiełda, dzięki stworzeniu na stronie sklepu specjalnych filtrów ułatwia swoim Klientom znalezienie właściwego produktu poprzez wybranie pasujących parametrów. Pozwala to na bardzo proste i szybkie znalezienie właściwego stycznika wysokiej jakości, np. stycznik 12V, stycznik 24V, stycznik 220V, stycznik 230V.