Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Taryfy komórkowe-Rzeczpospolita: Charytatywne SMS-y wciąż są objęte VAT

Rzeczpospolita: Charytatywne SMS-y wciąż są objęte VAT

Z pięciu współpracujących z nami operatorów tylko dwóch zastosowało zwolnienie z VAT: Polkomtel (Plus) od styczna 2011 r. i Centertel (Orange) od czerwca 2011 r. – mówi dla Rzeczpospolitej Elżbieta Zającówna, wiceprezes Fundacji Polsat.

Przypomninamy, że 4.08.2010 r. w życie weszło rozporządzenie Ministra Finansów dot. zwolnienia z 22-proc. podatku od towarów i usług połączeń telefonicznych i sms-ów przesyłanych na cele charytatywne. Oznacza to, że organizacje pożytku publicznego (OPP) mają otrzymywać całą wartość sms-a.

Zgodnie z rozporządzeniem operatorzy telefonii komórkowej nie muszą odprowadzać VAT od sms-ów oraz połączeń telefonicznych przekazywanych na cele charytatywne. Mimo to aż od 75 proc. zbieranych tak środków fiskus pobiera daninę – informuje „Rzeczpospolita”.

Okazuje się, że ponad połowa wszystkich charytatywnych SMSów jest wysyłane z tzw. telefonów na kartę, a tych rozporządzenie nie dotyczy. Jak dowiedziała się Rzeczpospolita, także i SMS-y wysyłane z telefonów na abonament nie zawsze są zwolnione z VAT. Powód?, zwolnienie jest obwarowane ośmioma warunkami dla operatorów. Najważniejszym z nich jest przekazanie przez operatora telefonii komórkowej wpływów uzyskanych z sms-ów i połączeń na rachunek bankowy OPP w terminie 45 dni od końca miesiąca, w którym operator otrzymał pieniądze. Wówczas operator ma prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego związanego z tymi usługami. Ponadto operator jest zobligowany m.in. do prowadzenia dokumentacji dotyczącej świadczenia usługi razem z ujęciem kwot, które będą przekazane OPP oraz kwot zatrzymanych przez operatora. A wdrożenie tych przepisów wymaga od nich dużych zmian w systemach informatycznych, m.in. właściwego przygotowania faktur, billingów i raportów.

Z konstytucyjnego punktu widzenia wątpliwości budzi także fakt, że SMS charytatywny przesyłany z telefonu na abonament miałby w całości zostać zwolniony z VAT, a na kartę – pomniejszony o VAT.

Wysyłanie sms-ów i wykonywanie połączeń telefonicznych na cele charytatywne to obecnie jedna z najbardziej popularnych form prowadzenia zbiórek publicznych. Rozporządzenie było szeroko konsultowane z operatorami, by uwzględnić ich możliwości techniczne. Pewne ograniczenia są konieczne, bo całkowita dowolność stosowania zwolnienia mogłaby zachęcać do nadużyć. Jak się okazuje rozporządzenie nadal pozostaje martwym aktem prawnym, z którego nikt nie może skorzystać. Prawdopodobnie też nic nie zmieni się w najbliższym czasie. Według informacji „Rz”, resort finansów nie ma w planach zmiany przepisów.

źródło: Rzeczpospolita

KanAutor |2012-01-23T08:01:18+02:0023 stycznia 2012 08:01|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Taryfy komórkowe|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.