Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Prepaid-Streżyńska – wtórny obrót kartami to obejście rejestracji pre-paid

Streżyńska – wtórny obrót kartami to obejście rejestracji pre-paid

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało odpowiedź Anny Streżyńskiej, Minister Cyfryzacji na interpelację posła Adama Ołdakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, w kwestii wtórnego obrotu kartami przedpłaconymi. Zdaniem Anny Streżyńskiej Minister Cyfryzacji – rejestracja kart przedpłaconych, jako sposób realizacji celów ustawy, jest mechanizmem o niskiej efektywności.

Poniżej pełna odpowiedź komunikat:


Dot. pisma z dnia 21 czerwca 2017 r. Posła na Sejm RP Pana Adama Ołdakowskiego w sprawie obowiązku rejestracji karty SIM (interpelacja nr 13200)

Szanowny Panie Marszałku,
zmiany ustawy – Prawo telekomunikacyjne (Pt)1 w zakresie obowiązku rejestracji kart przedpłaconych (pre-paid) zostały wprowadzone ustawą o działaniach antyterrorystycznych.

Jej gospodarzem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odpowiedzialne między innymi za ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Kwestia wtórnego obrotu kartami przedpłaconymi była sygnalizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji już na etapie przygotowywania przepisów ustawy. Ministerstwo Cyfryzacji
wskazywało, że rejestracja kart przedpłaconych, jako sposób realizacji celów ustawy, jest mechanizmem o niskiej efektywności.
Jednocześnie wymaga dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego po stronie przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Co więcej, resort cyfryzacji podnosił, że rejestracja kart przedpłaconych może skutkować rozwojem wtórnego obrotu kartami tak, aby niejako obejść przepisy ustawy. Niektóre państwa członkowskie (np. Czechy)
właśnie ze względu na identyfikowane konsekwencje i problemy wynikające z obowiązkowej rejestracji kart przedpłaconych, nie zdecydowały się na wprowadzenie takiego obowiązku.

Wszystkie argumenty przemawiające za niską efektywnością rozwiązania były kierowane przez przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji do gospodarza procesu legislacyjnego, tj. resortu spraw wewnętrznych i administracji, w trakcie prac roboczych nad projektem ustawy.

W świetle obowiązujących przepisów, sprzedaż kart pre-paid zarejestrowanych na inne osoby jest działaniem dopuszczalnym i w pełni legalnym. Nawet w przypadku wprowadzenia zakazu wtórnego obrotu kartami dostawców funkcjonujących na polskim rynku, nie ma aktualnie możliwości wyeliminowania obrotu kartami dostawców zagranicznych, w szczególności ze względu na gwarantowane swobody traktatowe. Pt nie reguluje natomiast kwestii informowania dostawców usług o śmierci użytkownika karty pre-paid, pozostawiając to zagadnienie ogólnym zasadom dziedziczenia. Zgodnie z nimi prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. W interesie spadkobiercy jest więc zabezpieczenie składników majątkowych po zmarłym, w tym również karty pre-paid tak, aby nie korzystały z niej osoby nieuprawnione. Należy wskazać, że aktywność nieużywanej karty przedpłaconej, która nie została odpowiednio i terminowo doładowywana, wygasa z upływem okresu wskazanego w regulaminie dostawcy usług.

Mając powyższe na uwadze, nie wydaje się konieczne informowanie dostawcy o śmierci abonenta karty pre-paid, chyba że spadkobierca chce korzystać z dotychczasowego numeru telefonu spadkodawcy lub obawia się tego, że karta mogłaby zostać wykorzystana przez osoby nieuprawnione.
Anna Streżyńska
Minister Cyfryzacji

KanAutor |2017-07-31T07:16:41+02:0031 lipca 2017 07:16|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Prepaid|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

 1. Lucek 31 lipca 2017 w 08:09 - Odpowiedz

  ” Ministerstwo Cyfryzacji wskazywało, że rejestracja kart przedpłaconych, jako sposób realizacji celów ustawy, jest mechanizmem o niskiej efektywności.” To stanowisko specjalistów nie było szerzej znane szerszej opinii społecznej . Przeważyła chęć inwigilacji obywateli ze strony pełzającego autorytaryzmu . Jednym z następnych posunięć będzie kontrola działań obywateli w internecie przez coraz bardziej opresyjny aparat władzy . Pierwsze , testowe posunięcia już są .

 2. DORK 31 lipca 2017 w 10:14 - Odpowiedz

  Mam katar alergiczny ( zwykle od wiosny do jesieni) Jest spowodowany pyłkami. Probowałem wielu konwencjonalnych srodków do nosa ( skończyło sie na uzaleznieniu od kropli, które na szczęscie już pokonałem).
  Aktualnie najlepiej na mnie działa Allegra:
  [url]http://www.alergia-allegra.pl/niezyt_nosa.html[/url]
  Sa to tabletki przeciwalergiczne.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.