Jesteś tutaj:-, Plus, Rynek, T-Mobile-Minęło 20 lat odkąd ruszyły sieci GSM w Polsce

Minęło 20 lat odkąd ruszyły sieci GSM w Polsce

Chociaż historię polskiej telefonii komórkowej liczymy od 18 czerwca 1992 roku – kiedy ruszyła sieć komórkowa Centertel (dzisiejszy Orange) – to dopiero rok 1996 stanowi przełom, kiedy o mobilnych telefonach można było mówić jako o zjawisku powszechnym.

1996, to rok, gdy pojawiły się dwie sieci komórkowe GSM, konkurencja i polityka subsydiowania aparatów sprawiły, że przenośne telefony trafiły do osób mniej zamożnych. Polska Telefonia Cyfrowa, obecnie T-Mobile, komercyjnie uruchomiła swoją sieć 16 września 1996 roku. 1 października 1996 roku na GSM-wym rynku pojawił się Polkomtel, operator sieci Plus. Pracowały one w nowym cyfrowym standardzie (drugiej generacji) GSM w paśmie 900 MHz, który już od kilku lat funkcjonował za granicą.

Era_GSM-logo
Era GSM

Firma została utworzona w 1996 roku przez wiodącego europejskiego operatora telekomunikacyjnego Deutsche Telekom oraz jedną z największych polskich spółek giełdowych Elektrim SA. Od początku istnienia misją PTC jest świadczenie nowoczesnych usług telefonii cyfrowej na najwyższym poziomie. Od chwili powstania Era utrzymuje pozycje lidera we wszystkich segmentach rynku, zarówno prywatnego, jak i biznesowego. Mimo, że Polska Telefonia Cyfrowa otrzymała koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych 26 lutego 1996 roku, to z ofertą komercyjną wystartowała dokładnie 16 września 1996 roku. Międzynarodowe oznaczenie sieci to 260-02. Wtedy marką firmy była Era GSM. Na początku z oferty sieci można było korzystać tylko w trzech planach taryfowych (biały, błękitny, granatowy). Podłączenie do sieci Era GSM kosztowało 650 zł. Cennik jednej z początkowych taryf: Jeden/Dwa, Halo, Biała, Po prostu, Błękitna, Granatowa, VIP: Tutaj

W 2011 roku Era GSM została przemianowana na T-Mobile. Sieć T-Mobile w Polsce powstała poprzez zmianę marki (rebranding) dotychczasowej sieci, czyli Era, co nastąpiło 5 czerwca 2011 roku. Nazwa T-Mobile.pl zaczęła obowiązywać 5 czerwca 2011 roku. Nowy-stary operator dokonał zmian w swoich ofertach, m.in. kultowa marka Tak Tak została zastąpiona przez T-Mobile na kartę. Spółka T-Mobile Polska na koniec czerwca 2016 roku obsługiwała 11,635 miliona klientów. Baza klientów usług abonamentowych wyniosła 6,516 miliona, a usług przedpłaconych 5,119 miliona. Liczba przyłączeń netto w bazie klientów kontraktowych w drugim kwartale 2016 r. poprawiła się, zarówno w porównaniu do ubiegłego roku, jak i do poprzedniego kwartału. Osiągnięty obecnie przez T Mobile Polska wynik jest najlepszym uzyskanym przez Spółkę od czwartego kwartału 2013 roku. W tym samym czasie baza użytkowników usług przedpłaconych zmniejszyła się o 183 tysiące w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy br. Jest to przede wszystkim efekt wprowadzenia nowego standardu utrzymywania w systemach numerów prepaid po upływie terminu ich ważności.Pierwsza medialna reklama Era GSM:

logo plus
Plus

Sieć komórkowa Plus, wcześniej Plus GSM należy do operatora Polkomtel (obecnie Grupa Polsat) jest jedną z pierwszych sieci telefonii komórkowej w Polsce. Polkomtel otrzymał 1 lutego 1996 roku koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych z numerem przywoławczym 601 i zezwolenie na budowę ruchomej sieci radiokomunikacyjnej według standardu GSM w paśmie 900 MHz, które później zostało rozszerzone również na GSM 1800 MHz. Komercyjne uruchomienie sieci nastąpiło 1 października 1996 roku. W 2011 roku, jako pierwszy komercyjny dostawca w Polsce Operator rozpoczął świadczenie usług szerokopasmowego Internetu w technologii LTE, której właściwości techniczne oraz parametry jakościowe pozwalają skutecznie konkurować z Internetem stacjonarnym, odpowiadając tym samym na rosnące wymagania konsumentów. Cyfrowy Polsat i Polkomtel, grupa medialno-telekomunikacyjna kontrolowana przez Zygmunta Solorza Żaka, na dzień 30 czerwca 2016 roku świadczyła 12,003 mln usług telefonii komórkowej. Liczba świadczonych aktywnych usług przedpłaconych wynosił 3,473 + 0,282 kart SIM, a w modelu abonamentowym 6,559 +1,689 Internet. Kolejny kwartał pozytywnego wyniku telefonii mobilnej (niski churn i korzystny wpływ strategii multiplay) i silny przyrost usług kontraktowych (+504 tys. r/r, +137 tys. q/q) oraz najlepszy bilans MNP od 7 lat – prezentuje Grupa Polsat (Cyfrowy Polsat i Plus), publikując wyniki finansowe 2Q’2016.

Polski rynek komórkowy po II kw. 2016 r

Odkąd staliśmy się społeczeństwem mobilnym telefon stacjonarny przestał nam wystarczać. Telefony komórkowe zaś przestały być urządzeniami do dzwonienia i wysyłania SMS-ów. Można się spotkać z opiniami, że telefonia komórkowa odziera nas z prywatności i prawa do samotności. Możliwość wzajemnej inwigilacji wzrosła niepomiernie wraz z nową generacją usług telefonii komórkowej. Z drugiej strony 20 lat standardu cyfrowego w polskiej telefonii komórkowej to czas rewolucyjnych zmian. W ciągu jednego pokolenia udało się przejść z systemu 2G do systemu 4G/LTE, ceny usług drastycznie spadły, a dostępność bezprzewodowego internetu sprawiła, że dzięki komórkom jesteśmy dostępni on-line 24 godziny na dobę.

Dziś w Polsce aktywnych jest 58,8 mln kart SIM, co oznacza, że 151,97% Polaków ma dostęp do telefonii komórkowej.

źródło: wł.

KanAutor |2016-09-16T11:29:32+01:0016 września 2016 11:29|Kategorie: Newsy, Plus, Rynek, T-Mobile|Tagi: , , , |11 komentarzy

11 komentarzy

 1. oleg 16 września 2016 w 10:19 - Odpowiedz

  No a Idea nie wystartowala , tylko dopiero 1998 bo mieli slabe uklady z komuchami, dopiero aws ich uratowal. A potem przez wiele lat byla to droga siec…

  • diztonz 16 września 2016 w 16:15 - Odpowiedz

   Kpisz Pan, czy o drogę pytasz ? Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o. zaistniała jako pierwsza, bo już w grudniu 1991, wprawdzie w systemie NMT450i, ale to też komórki i niezłe pieniądze i … układy.

 2. ELBIETA FRANKOWSKA 16 września 2016 w 14:36 - Odpowiedz

  [b] [/b]CHOĆBY POSTĘP TEHNOLOGICZNY I ELEKTRONICZNY I INFORMATYCZNY SIĘGAŁ ZENITU NIE POPRAWIA NIC NASZEJ JAKOŚCI ŻYCIA ALBO WRĘCZ COFAMY SIĘ !!
  OPRÓCZ GAPIENIA SIĘ W APLIKACJE TELEFONICZNE JEST BRAK NAUKI, POCZĄTKI GIMNAZJUM GDZIE SA MŁODZI PRZEŚLADOWANI ZA BRAK KOMORKI, NIEMAL KAŻDE DZIECKO JĄ POSIADA, POTEM SĄ TEMPEROWANI BO GDZIEŚ SIE ODEZWAŁ SYGNAŁ NA EGZAMINIE, KTOŚ ZADZWONIŁ NA LEKCJI, ZABÓR, KRADZIEŻ, WIADOMOŚCI PRZESYŁANE TO OK !! I TO WSZYSTKO, CHYBA SAME KŁOPOTY !! – A ZWŁASZCZA SYTUACJE TRZODZENIA PRZEZ NAUCZYCIELI NIGDY NIE ODNIOSLY ZWYCIĘSTWA ALE SKOŃCZYŁY SIĘ KLĘSKĄ DLA NIEWINNYCH DZIECI !!
  ZRÓB ZDJĘCIE ZDARZENIA, WYŚLIJ NA POLICJĘ NIE MA INNEGO I LEPSZEGO DOWODU W SPRAWACH SĄDOWYCH ALE CZY NAPEWNO, FAK,ŻE JESTEŚ ŚWIADKIEM JAKIEJŚ SYTUACJI, MASZ DOWÓD SPRAWY A JEDNAK NIC NIE ZYSKASZ OPRÓCZ SZYKANY !! GWAŁTY NA POSTERUNKU ZA FAK PRZYCZYNIENIA SIĘ DO POKOJU !! PODCZERWIEŃ I WIELE WOJSKOWYCH ZBRODNI WOJENNYCH A TAK NAPRAWDĘ DO KOŃCA NIE SPRAWDZONYCH ARHIWOW DOMOWYCH ZBRODNI WSZECH CZASÓW !! MÓWI SIĘ, ŻE WYSTARCZY SYGNAŁ, BĄDŹ WYKRĘĆ NUMER ALARMOWY A POMOC NADHODZI NATYCHMIAST !! ILE LUDZI STRACIŁO ŻYCIE ALBO TYSIĄCE NEURONÓW – BILANS NIECIEKAWY !!

  • Nika 16 września 2016 w 15:56 - Odpowiedz

   Chociaż krzyczysz, to jednak jest dużo racji, w tym co piszesz

 3. Damian 19 września 2016 w 20:42 - Odpowiedz

  Nawet nie wiedziałem że Plus już tyle lat działa na rynku. 20 lat, piękny wynik. Inni operatorzy nie mają takiego stażu. Nic tylko gratulować najlepszemu polskiemu operatorowi.

  • Darek 21 września 2016 w 15:32 - Odpowiedz

   Ja mam w Plusie numer już 15 lat, a pewnie nie jestem klientem z najdłuższym stażem. Niby były jakieś próby z innymi operatorami, ale zawsze z uglą wracałem do Plusa.

 4. Vasztyl 19 września 2016 w 21:01 - Odpowiedz

  Plus jako jedyny przetrwał bez zmiany nazwy, a to wiele znaczy. Teraz jest polskim operatorem z największym zasięgiem LTE i stabilną bazą klientów, co świadczy, że nie grozi mu upadek jak wielu mu życzy.

 5. Omnimus 20 września 2016 w 21:17 - Odpowiedz

  A ja od jakiś 14 lat ten sam numer w Plusie 😀 Dopiero niedawno zmieniałem kartę sim bo już do nowego telefonu była nano potrzebna 🙂 A pamiętam swoją pierwszą „cegłę” 😀 I strach przed wejściem w internet, żeby kosmiczne rachunki nie przyszły 😀 A teraz bez neta to ani rusz a GB tyle w pakiecie, że ciężko to wykorzystać.

 6. Ahden 22 września 2016 w 19:31 - Odpowiedz

  Pamiętam, że mój pierwszy telefon był z Idei, olbrzymia cegła z wielką anteną. Później przeniosłem się do Plusa i od tamtej pory mam ten sam numer 🙂 Już dobre 10 lat. Strasznie ten czas leci 😛

  • Waldek 22 września 2016 w 21:13 - Odpowiedz

   Niby można przenosić numer z sieci do siecie, ale ja też z Plusem nie mam kłopotu. Dobry operator, to i go nie zmieniam. Zresztą już sam fakt że od 20 lat Plus wciąż jest Plusem dobrze o nim świadczy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.