Jutro (7 czerwca) minie dokładnie rok od wprowadzenia przez Netię na rynek urzadzenia o nazwie Netia spot. Od tego czasu Netia Spot trafił do prawie 2000 tysięcy polskich domów i firm.

Netia Spot
Netia Spot

Pewnie nie wszyscy wiedzą/pamiętają, że Netia Spot to część większej układanki, tzw. rebrainingu Netii, wynikającego z nowej strategii, której hasłem przewodnim jest: „Dostarczamy świat on-line”. Przełomowość nowego rozwiązania polega m.in. na bezkonkurencyjnie łatwej obsłudze, znakomitym wyglądzie i bogatej funkcjonalności. Użytkownicy Netia Spota mogą się też stać częścią światowej społeczności Wi-Fi FON i uzyskać darmowy dostęp do ponad 5 milionów hot spotów na świecie.

W chwili wprowadzenia na rynek Netia Spot zapewniał:

  • obsługę sieci bezprzewodowych w szybkim standardzie „n” (do 300 Mb/s) z funkcją WPS (podłączanie urządzeń do sieci za pomocą jednego przycisku),
  • łatwą aktywację (Plug&Play) bez potrzeby przechodzenia żmudnego procesu pozyskiwania i wpisywania danych do logowania,
  • autodiagnostykę (dzięki której łatwo można zidentyfikować przyczynę braku połączenia z internetem),
  • udostępnianie plików i multimediów z podłączonego dysku USB a także wsparcie multimediów w sieci DLNA.

Netia Spot może także obsługiwać Mobilny Internet (modem USB), co pozwala na zapewnienie backupu na wypadek awarii łącza kablowego, czy też wykorzystanie Spota jako „rozsiewacza” internetu z dala od łącza kablowego, np. na działce.

Wraz z kolejnymi odsłonami firmware’u w Netia Spocie eliminowane były tzw. błędy wieku dziecięcego (np. problemy ze współpracą sterowników WiFi niektórych urządzeń) oraz pojawiały się kolejne funkcje, tj: automatyczna współpraca z Netia Playerem, w tym wsparcie płatnej, cyfrowej telewizji (IPTV),

    – obsługa sieci FON oraz możliwość udostępnienia odrębnej sieci WiFi (drugi SSID) dla gości.

    – drukarki sieciowej USB oraz zdalny dostęp do plików.

Pod koniec ubiegłego roku (w obowiązującej wersji firmware z końcówką 2.45.1.8) Netia Spot został też wzbogacony o kilka funkcji profesjonalnych, z zastosowaniem w biznesie: obsługę adresacji publicznej w sieci lokalnej, czy tryb bridge, pozwalający m.in. na tworzenie firmowych VPN-ów w po sieci Internet.

W ciągu kilku najbliższych tygodni pojawi się kolejna wersja firmware, która zapewni obsługę nowych modemów Mobilnego Internetu oraz miganie diody na czerwono, w przypadku braku synchronizacji dla usług xDSL. Spodziewamy się, że ta (z pozoru mała zmiana) jeszcze bardziej usprawni obsługę zgłoszeń, szczególnie w przypadku usług na sieci TP w technologii BSA.

W związku z dynamicznym rozwojem (modernizacją) sieci VDSL2 pracujemy intensywnie nad wprowadzeniem na rynek Netia Spota w wersji, obsługującej VDSL2. Wraz z przejęciem Dialogu, który usługi dostępowe w technologii ADSL świadczy na liniach ISDN, pojawiła się też potrzeba wyprodukowania Netia Spota, obsługującego Annex B (nasza sieć działa w Annex A). Oba urządzenia (Netia Spot w wersji VDSL2 oraz Annex B) powinny być dostępne jeszcze w tym roku.

źródło: Netia

Kan