Jesteś tutaj:-, LTE, Newsy, Operatorzy, Orange, T-Mobile-Networks! – koniec przyjaźni Orange z T-Mobile?

Networks! – koniec przyjaźni Orange z T-Mobile?

W ciągu dwóch tygodni Orange Polska i T-Mobile Polska, udziałowcy joint venture Networks!, mogą ogłosić ograniczenie współpracy – wynika z nieoficjalnych informacji „Parkietu”.

Wiodący polscy operatorzy sieci komórkowych, T-Mobile oraz Orange Polska, nie są tylko konkurentami. W niektórych dziedzinach są partnerami, a partnerstwo to przynosi korzyści nie tylko im, ale też bezpośrednio klientom. Chodzi o wykorzystanie tych samych stacji bazowych LTE, zarządzanych przez spółkę NetWorkS! w technice RAN Sharing. Oba telekomy robią to od 2011 roku, a w 2016 roku  telekomy rozszerzyły współpracę w ramach projektu Networks! i wspólnie budowały nadajniki z LTE 800 MHz i 2600 MHz.

Jak podaje „Parkiet”, który powołuje się na osoby znające kulisy sprawy, telekomy przestaną współdzielić częstotliwości z zakresu 1800 i 900 MHz. „Wróbelki ćwierkają”, że Orange, który korzystał z częstotliwości 1800 MHz należących do T-Mobile Polska, jest bliski porozumienia z Polkomtelem, operatorem sieci Plus, w sprawie odkupienia częstotliwości z tego zakresu.

Przypominamy, że wszystkie telekomy szykują się na nadejście sieci 5G. Trwa już walka o potrzebne pasmo. A to oznacza potrzebę pełnej kontroli nad zarządzaniem swoim pasmem.

Więcej informacji znajdziecie na stronie serwisu Parkiet

T-Mobile i Orange współpracują w zakresie współdzielenia radiowych sieci dostępowych od 2011 r. Na mocy porozumienia, spółka NetWorkS! zarządza ponad 10 tys. stacji bazowych (każda z firm ma ponad 5000 stacji) obsługujących technologie 2G/3G/4G. Dodatkowo obie firmy współpracują w zakresie współdzielenia częstotliwości 900 MHz do świadczenia usług w technologii 3G i 1800 MHz w technologii LTE.

Czytaj też: Orange – w 2021 r. chcemy Polakom zaoferować usługi oparte na sieci 5G

 

 

 

 Autor |2018-03-19T11:11:04+02:0019 marca 2018 09:28|Kategorie: 5G, LTE, Newsy, Operatorzy, Orange, T-Mobile|Tagi: , , , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. Edi 19 marca 2018 w 09:48 - Odpowiedz

  No to Orange ma problem, bo ma mniej pasma i więcej klientów.

 2. fioletowy glut bez sieci 19 marca 2018 w 13:23 - Odpowiedz

  Lokalizacje współdzielą nadal. Rozdzielają tylko częstotliwości, Orange połasiło się na pieniądze fioletowego gluta i wyjdzie teraz na tym najgorzej, wkur…ili T-mobile które nie będzie udostępniać swoich częstotliwości fioletowym glutom nie mając nic z tego. A te pieniądze staną w gardle Orange i będą cienko piszczeć i tak szybko jak wpuścili pleja tak szybko go wywalą z sieci.

 3. Rafał 19 marca 2018 w 19:16 - Odpowiedz

  Jedna jeszcze sprawa… Operatorzy polikwidowali niektóre swoje maszty – by nie dublować! W mojej okolicy T-Mobile zdemontował piękny maszt – a mógł go odsprzedać np. Playowi… Jak to zrobili z innym przekaźnikiem 30 km dalej. Playa do dziś nie ma! Niby jest coraz bliżej… Chyba, że maszty nadal będą wspólne?

 4. continenta 19 marca 2018 w 20:33 - Odpowiedz

  @Rafał
  Panie kolego oni to niech zaczynają swoje budować a nie odkupować coś z czego ktoś zrezygnował (bo np. było juz zuzyte) Choć nie ma się do dziwować, oni mają to we krwi, żeby z nieswojego korzystać

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.