Jesteś tutaj:-, Rynek, Telewizja, Wywiady-J. Braun: abonamentu nie płaci ponad 11 mln Polaków (wideo)

J. Braun: abonamentu nie płaci ponad 11 mln Polaków (wideo)

Tegoroczne wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak według prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna są one i tak niewystarczające. Bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty wizualnej nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych.

Na pewno będzie w tym roku więcej pieniędzy z abonamentu niż w zeszłym, czyli nie drastycznie mało, tylko bardzo mało – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.

Siezieniewski: powszechna opłata audiowizualna zamiast abonamentu radiowo-telewizyjnego (wideo)

Problemem wciąż jest niska ściągalność abonamentu – nie płaci go ponad 11 mln Polaków. W przyszłym roku ma on wzrosnąć o ok. 5 proc. Nowa stawka przy korzystaniu z radia i telewizora wyniesie 208,45 zł rocznie. Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika to do 579 zł.

To jednak nie spowoduje, że ludzie zaczną płacić abonament. Dlatego, jak mówi Braun, jedynym rozwiązaniem są zmiany systemowe, odejście od rejestracji odbiorników na rzecz innych sposobów, czyli na przykład wprowadzenie proponowanej powszechnej opłaty audiowizualnej.

Na rzecz powszechnej opłaty świadczy to, że w Niemczech to funkcjonuje od roku i bardzo dobrze się sprawdza. Ale do tego potrzebna jest ustawa, takiego projektu wciąż nie ma – mówi prezes TVP. – Nie ma takiego dokumentu, są liczne debaty, rozmowy, ale dokumentu nie ma.

Telewizja publiczna w Polsce, jako jedyna w Europie, opiera się głównie na przychodach z reklam. Jak podkreśla Braun – tak być nie powinno.

Opłata audiowizualna wyniesie od 10 do 12 zł?

Ja jestem zwolennikiem, żeby telewizja publiczna nie rezygnowała całkowicie z reklamy. To jest rozwiązanie w Europie dość powszechne, że jakaś część przychodów jest oparta na reklamie – wyjaśnia. – Natomiast nie może to być podstawa utrzymania, bo wtedy realizacja różnych ekonomicznie nieefektywnych zadań jest bardzo utrudniona, a czasami uniemożliwiona. Więc jedyną racjonalną podstawą finansowania publicznych mediów musi być abonament.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan

Autor |2013-12-11T07:26:13+01:0011 grudnia 2013 07:26|Kategorie: Newsy, Rynek, Telewizja, Wywiady|Tagi: , , |13 komentarzy

13 komentarzy

 1. Sympatyk 11 grudnia 2013 w 06:56 - Odpowiedz

  Albo reklamy albo abonament – są stacje gdzie płaci się abonament rzędu 30 zł / mc i nie ma ani jednej reklamy – za to są częste premiery filmowe (pół roku po zejściu z kina) oraz sporo sportu na żywo, koncertów/kultury oraz wysokiej jakości dokumentów i przyrody. I przede wszystkim brak propagandy. Przy takiej polityce stacje te nie narzekają na trudności finansowe.

  • EO 11 grudnia 2013 w 12:51 - Odpowiedz

   Pół roku po zejściu z kina to ja mam ba płycie BD czy DVD. Wypożyczam co chcę. I nie muszę oglądać tego co mi dają ani dostosowywać swojego życia pod telewizor. Koszt porównywalny.

 2. wewewe 11 grudnia 2013 w 07:13 - Odpowiedz

  czy oni mogą się w końcu rozpedzić i uderzyć główką w ścianę? nikogo nie interesuje ich głupawa tuba propagandowa i mogą sobie ją umieścić tak skąd wyciągają swoje żenujące pseudo produkcje…

 3. rcicho 11 grudnia 2013 w 11:06 - Odpowiedz

  Niech zakodują tą nędzną TVP i wtedy zbierają opłaty a nie pod przymusem. Złodzieje.

 4. Tomi 11 grudnia 2013 w 11:15 - Odpowiedz

  Telewizji publicznej nie oglądałem już prawi 5 lat więc z jakiej racji mam płacić , jak dla mnie to mogą zlikwidować ten szajs i będzie święty spokój albo niech zakodują tylko wtedy pewnie okazało by się że nawet na pensje by nie mieli bo tak mało chętnych by było

 5. ciekawy 11 grudnia 2013 w 11:16 - Odpowiedz

  Bo 11 mln Polaków nie jest zainteresowanych wspieraniem tej propagandowej maszynerii.

 6. Miami 11 grudnia 2013 w 12:29 - Odpowiedz

  Wszyscy oglądacie TVP nawet gdy oglądacie TVN czy Polsat, tylko o tym nie wiecie.

 7. And 11 grudnia 2013 w 13:04 - Odpowiedz

  Bo abonament RTV jest nielegalny. Aby płacić abonament musiał bym podpisać umowę. Nie prościej nazwać go podatkiem RTV? Lub opłatą za mebel ? A cóż ta telewizja TVP oferuje? Same seriale: Klan, Moda na sukces, M jak miłość, Barwy Szczęścia, Na dobre i na złe, itd. co jakiś czas serwis informacyjny. Kiedyś istniało coś takiego jak telewizja edukacyjna. Były ambitne teleturnieje – wielka gra, czy miliard w rozumie. A dziś to tylko zgadywanie piosenek w programie Jaka to melodia. Poza ogłupiającymi programami nie ma właściwie nic. Gorsza sytuacje jest z radiem. Płacić karzą a kto słucha polskiego radia? Ponad 90% słuchaczy słucha prywatnych rozgłośni. Zorganizujmy zbieranie podpisów za wnioskiem o ferefendum na odwołanie tych chorych opłat.

 8. Miami 11 grudnia 2013 w 13:15 - Odpowiedz

  [quote] A cóż ta telewizja TVP oferuje? Same seriale: Klan, Moda na sukces, M jak miłość, Barwy Szczęścia, Na dobre i na złe, itd. co jakiś czas serwis informacyjny. Kiedyś istniało coś takiego jak telewizja edukacyjna. Były ambitne teleturnieje – wielka gra, czy miliard w rozumie. [/quote]
  Niestety czasy się zmieniły i te teleturnieje nie miały wzięcia. Spadły z anteny bo były zbyt ambitne dla naszego społeczeństwa.

 9. beniamoc 11 grudnia 2013 w 13:15 - Odpowiedz

  Miałam ten tel ok 5-6 miesięcy . Wykonuję pracę biurową , nie jest to moja pierwsza komórka . Telefon nagle zaczął mieć problemy z odbiorem rozmów,raz łączył, innym razem automatycznie rozłączał lub wyłączał się całkowicie . Musiałam oddzwaniać . Po oddaniu do serwisu powiedziano mi że go zalałam , co nie miało miejsca . Wrócil kompletnie niesprawny – bez możliwości ładowania – Bateria wcześniej trzymała prawidłowo. Przecież ja korzystałam z aparatu normalnie .Odebrano mi gwarancję bo miał kontakt z wodą??? Chyba w torebce zamieszkały mi ryby?? Identyczny problem miała moja koleżanka , której komórka (ten sam typ) po tym samym czasie użytkowania zaczęła to samo wyczyniać co moja i też nie uznano jej gwarancji. Nie to że motorola produkuje bubel , to jeszcze nie potrafi szanować klienta . Nikomu zdrowo myślącemu nie polecam .

 10. wiek 11 grudnia 2013 w 13:28 - Odpowiedz

  ja posiadam tv na karte i płacę to niech ściągną opłatę od nadawcy, a po drugie program TV 1 mam w HD , a główne wiadomości w SD, obraz rozmazany, kpina!!

 11. m 11 grudnia 2013 w 13:37 - Odpowiedz

  TVP = telewizja publiczna ?
  często słyszę np. „na transmisję meczu zapraszamy do TVP Sport”
  nie jest to telewizja otwarta, ani publiczna, więc dlaczego ma w nazwie TVP ?
  jakość nadawanych programów spada w dół (głównie tych produkowanych przez TVP)

 12. Bodzio 11 grudnia 2013 w 15:48 - Odpowiedz

  Za co mam płacić ? Za ten chłam w telewizji publicznej ?
  Place abonament za telewizje satelitarną ! Dlaczegk mam płacić drugi raz ? Za sam fakt posiadania telewizora ?
  Niech się walą ! Nie dziwie się że tyle osób nie płaci ! Nie chcą sprawiać by prezesi mieli z czego sobie premie wypłacać !

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile