Jesteś tutaj:-, Muzyka, Newsy, radio-KRRiT nie wycofuje się z planów cyfryzacji radia DAB+

KRRiT nie wycofuje się z planów cyfryzacji radia DAB+

KRRiT chce poszerzyć cyfrową ofertę radia DAB+ o rozgłośnie lokalne. Przetargi na częstotliwości w drugiej połowie 2018 roku

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymuje swoje zainteresowanie cyfryzacją radia. Obecnie pracuje nad strategią, która pozwoli poszerzyć ofertę i uruchomić dodatkowe stacje radiowe, w szczególności rozgłośnie komercyjne o lokalnym charakterze. Ogłaszanie wolnych częstotliwości na lokalne, miejskie multipleksy w 34 miastach ma nastąpić w drugiej połowie tego roku.

– KRRiT nie wycofuje się z planów cyfryzacji radia, wbrew pytaniom i wątpliwościom, które się pojawiały. Podtrzymujemy finansowanie radia cyfrowego DAB+ dla radia publicznego, ale opracowujemy również nową strategię, która pozwoli uruchomić dodatkowe stacje radiowe – mówi agencji informacyjnej Newseria Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Cyfryzacja radiofonii w Polsce to jeden z celów strategicznych KRRiT do 2022 roku. Proces zakończy się wyłączeniem sygnału analogowego, podobnie jak to miało miejsce w przypadku telewizji. Od lipca 2016 roku zwiększono pomoc finansową dla emisji DAB+ (nowa wersja standardu cyfrowej emisji radia – Digital Audio Broadcasting), natomiast w lutym ubiegłego roku wystartowała kampania informacyjna „Radio się przeprowadza”.

Jak podaje KRRiT, dokładnie rok temu – wiosną 2017 roku – słuchalność cyfrowa radia (DAB+ i internet) osiągnęła 57 proc., jednocześnie korzystanie z odbiorników UKF zmniejszyło się o 43 proc. Nastąpiła też aktywizacja branży radiowej: aż 56 z 57 stacji radiowych – zarówno publicznych, jak i prywatnych, obecnych na UKF – można już złapać w DAB+.

– Sama reprodukcja dotychczasowej oferty na falach cyfrowych nic nie da, dlatego chcemy zaproponować nową ofertę. Uważam, że dużym atutem DAB+ jest jakość dźwięku – dla melomanów na pewno jest to duży prezent. Polskie Radio już taką ofertę prezentuje. Zamierzamy także otworzyć ofertę na rozgłośnie komercyjne, szczególnie społecznie potrzebne rozgłośnie lokalne – zapowiada Witold Kołodziejski.

KRRiT wystąpiła już do UKE o dobór nowych częstotliwości, które rozdzieli pomiędzy cyfrowe rozgłośnie lokalne.

– Mamy 34 miasta z 47 częstotliwościami właśnie na cyfrową emisję lokalną i zamierzamy to jak najszybciej uruchomić. Sprawdzimy, jakie będzie zainteresowanie. Kolejny krok to uruchomienie multipleksu regionalno-ogólnopolskiego. Liczymy na to, że z czasem – tak jak u naszych sąsiadów – będzie coraz większe nasycenie rynku odbiornikami cyfrowymi, bo dzisiaj powoli staje się to standardem – mówi przewodniczący KRRiT.

Zgodnie z zapowiedziami resortu cyfryzacji w tym roku ma się pojawić projekt rozporządzenia, które określi minimalne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla odbiorników radiofonii cyfrowej DAB+ przeznaczonych na polski rynek. Odbiór sygnału cyfrowego radia w Polsce umożliwiają jedynie odbiorniki wyposażone w ten system, ale w sprzedaży pojawiają się urządzenia z systemem starszej generacji DAB, który uniemożliwia dostęp do pełnej radiowej oferty cyfrowej.

– W maju będą ostatnie międzynarodowe uzgodnienia dotyczące nowych częstotliwości. Potem, w drugiej połowie roku, będziemy gotowi do ogłaszania wolnych częstotliwości na lokalne, miejskie multipleksy w 34 miastach, a więc właściwie cała Polska będzie tymi multipleksami pokryta – zapowiada Witold Kołodziejski.

Z badań GfK Polonia na zlecenie KRRiT wynika, że w latach 2013–2016 sprzedaż odbiorników DAB+ wzrosła z trzech do ponad 42 tys. sztuk.

źródło: Newseria

Autor |2018-04-19T07:27:33+02:0019 kwietnia 2018 07:27|Kategorie: Inne, Muzyka, Newsy, radio|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. igor 19 kwietnia 2018 w 13:24 - Odpowiedz

  tylko ,ze jakos ten dab+ to jedynie w duzych miejscowosciach dostepny. na prowincjach dupa blada. no i te chore ceny odbiorników z dab+

 2. Barry 19 kwietnia 2018 w 21:59 - Odpowiedz

  Jak będzie cyfrowe radio to ktoś mający stary odbiornik nie musi płacić abonamentu?

 3. Daniel 26 kwietnia 2018 w 12:01 - Odpowiedz

  Ja popieram cyfrowe radio DAB+, ale dopóki nie będzie pokrycia całej Polski i wszystkich miast i mniejszych i większych to nic z tego. Sam mam radio cyfrowe DAB+ i analogowe, ale cyfrowe nie ma zasięgu w moim mieście mimo, że miasto ma 28,5 tysiąca ludzi (i nie wiadomo kiedy w ogóle włączą sygnał). Poza tym radio cyfrowe ma sens jak będą stacje nadające różne tematyczne stacje z muzyką jak ma to miejsce w internecie. Jak będą oddzielne stacje takie jak rock, pop, disco, jazz, blues, hip-hop, muzyka klasyczna, lata 60, 70, 80, 90, 2000, 2010 i wiele innych tak jak ma to miejsce w internecie gdzie teraz jest np. RMFon 100 stacji czy w Open FM koło 140 czy 150 to będzie mieć sens.

 4. Jarek 9 października 2018 w 10:00 - Odpowiedz

  co z tego jak DAB+ jest, w sklepach odbiorniki stoją (nikt nie kupuje), a jak się kogoś spytać czy już słyszał np Radio Dzieciom czy Radio Chopin to każdy wzrusza ramionami ze dziwieniem, że można od lat to odbierać.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.