Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Prawo, Rynek-Facebook/Messenger pobiera informacje o naszych połączeniach i SMS

Facebook/Messenger pobiera informacje o naszych połączeniach i SMS

Kryzysu Facebooka ciąg dalszy. Messenger pobiera informacje o połączeniach i SMS. Co ciekawe, firma tłumaczy się, że użytkownik musi wyrazić na to zgodę.

Po skandalu z Cambridge Analytica niektórzy użytkownicy Facebooka poinformowali na Twitterze, że pobrali swoje dane z profilu aby dowiedzieć się dokładnie, jakie informacje na ich temat utrzymuje na serwerach sieć społecznościowa. Zapewne domyślacie się, że wyniki nie były dla wielu osób zadowalające. Posiadacze kont zauważyli, że Facebook zapisywał rozmowy i smsy. Co ciekawe, firma tłumaczy się, że użytkownik musi wyrazić na to zgodę.

Według jednego z użytkowników Facebooka portal społecznościowy archiwizuje dane takie jak zapisy rozmów oraz tekstów, które wykonał swoim telefonem z systemem Android. Wszystkie te informacje zostały zebrane za pomocą aplikacji Messenger oferującej także działanie jako klient SMS. Facebook twierdzi jednak, że dane nie zostały zebrane nielegalnie. Co więcej, przedstawiciele portalu społecznościowego twierdzą, że praktyka tego typu nie jest rzadkością, ponieważ poprawia ona wrażenia użytkownika oraz pomaga pozostać w kontakcie z przyjaciółmi. Posiadacze konta mogą jednak zrezygnować z archiwizacji tych danych. Jeśli nie wyrażą zgody na działanie aplikacji historia połączeń oraz wiadomości zostanie usunięta.

Rzecznik Facebooka twierdzi, że najważniejszą częścią aplikacji i usług, które pomagają nawiązać połączenia jest ułatwienie znalezienia osób z którymi rzeczywiście chcemy się połączyć. Kiedy po raz pierwszy logujemy się na telefonie do aplikacji zaczynasz od przesyłania kontaktów z telefonu. Facebook twierdzi jednak, że dane te nigdy nie zostały nikomu sprzedane ani zmienione, a funkcja ta nie zbiera treści wiadomości tekstowych ani nagrań audio. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy posiadaczy iPhone’ów i iPad’ów, ponieważ system iOS nie zezwala w żadnym wypadku na dostęp do danych takich jak informacje o połączeniach czy wiadomościach bez specjalnej zgody.

Kryzys potęgi mediów społecznościowych trwa

Facebook po wpadce z Cambridge Analytica, która wykorzystała dane 50 mln użytkowników tego portalu społecznościowego nadal nie może wrócić na prostą. Jak widać firma broni się publikując wpisy w których twierdzi, że nic nie dzieje się bez pozwolenia użytkownika. Twierdzi też, że jest to opcjonalna funkcja dla użytkowników Androida. To prawda, po pierwszym uruchomieniu aplikacji zarówno Messenger jak i Facebook Lite pojawia się informacja z prośbą o udostępnienie tych danych. Jest to dość powszechne wśród aplikacji społecznościowych. W takim wypadku należy zachować zdrowy rozsądek i pilnować się podczas instalacji kolejnych aplikacji. Warto także zastanowić się kilka razy jeśli dany program prosi nas o zgodę na dostęp do takich funkcji jak aparat, mikrofon czy kontakty lub wiadomości. Pamiętajmy – przezorny, dwa razy ubezpieczony.” – podpowiada Mariusz Politowicz, certyfikowany inżynier rozwiązań Bitdefender w Polsce.

źródło: Bitdefender

Czytaj też: Facebook na celowniku – skandal z danymi 50 milionów osóbAutor |2018-03-28T09:50:14+01:0028 marca 2018 09:45|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Tes 28 marca 2018 w 17:43 - Odpowiedz

    Nawet szkoda słów. Facebook śledzi nas na każdym kroku. A co by było gdyby to robiła jakaś rosyjska firemka

  2. Barry 28 marca 2018 w 20:22 - Odpowiedz

    A kto kazał dawać messengerowi (fejsowi) uprawniane do kontaktów, smsów, kamery, mikrofonu, pamięci, galerii, lokalizacji? Czy jak instalujecie jakiś darmowy program to też bezmyślnie klikacie dalej i instalujecie toolbary reklamowe ? Wychodzi na to że smartfon mądrzejszy od użytkownika. Zobaczycie jakie będą jaja jak wejdzie Internet Rzeczy. Znajdą się lemingi które będą skakać ze szczęścia bo taka super technologia że nawet czajnikiem można będzie sterować ze smartfona. Takie czajniki wchodzą za 3 miesiące do masowej sprzedaży. Na razie ma je zaufana grupa do testów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.