[Marc 90 quote] Dla mnie w 2002 roku smartfonem był SX45i w 2004 SX1 [/quote]
Najpierw skoryguję detalik: nie SX45i a SL45i, a teraz do wyłuszczonego poglądu n/t smartfona. Oczywiście, że wymienione modele można zaliczyć do smartfonów. Przecież smartfon to urządzenie łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i… Wprawdzie obecna definicja smartfonu mówi o urządzeniu będącym połączeniem telefonu komórkowego i komputerka kieszonkowego, ale pierwszy na świecie prototyp smartfonu, IBM z 1992 r. miał poza telefonowaniem kilka funkcji, wówczas szałowych, obecnie podstawowych, dawanych w standardzie niemal każdego telefonu, poza totalnymi low-end-ami. Dla mnie Siemens SL45i był w 2002 r. połączeniem telefonu z fantastycznym dyktafonem, z czasem nagrania ograniczonym pojemnością karty pamięci. Nagrywał także rozmowy telefoniczne. Przed nim jedynym moim fonem spośród posiadanych, potrafiącym nagrać do 3 minut dźwięk audio na pamięć wewnętrzną, była Motorolka Timeport 250. SL45i miał wspaniałe funkcje organizera. Lata 2002-2004 były okresem zdobywania rynku telefonii komórkowej przez smartfony, chociaż wówczas jeszcze tak nie określano tych rozbudowanych telefonów.