Wi-Fi 6 oznacza jeszcze szybszą i bardziej wydajną sieć bezprzewodową. Do tej pory można ją było znaleźć jedynie w hi-endowych urządzeniach sieciowych, na które ze względu na ich cenę, mogli pozwolić sobie tylko nieliczni. Recenzowany router TP-Link Archer AX10 sprawia, że nowy standard łączności bezprzewodowej Wi-Fi 802.11ax, znany też pod nazwą Wi-Fi 6. stanie się o wiele bardziej dostępne.

archer ax10 1
W domach spędzamy teraz dużo czasu pracując, lub ucząc się w sieci, coraz częściej używamy inteligentnych tablic, laptopów lub tabletów i korzystamy z treści multimedialnych. Archer AX10 to dwupasmowe urządzenie, które oferuje prędkości do 1201Mb/s w paśmie 5GHz oraz 300Mb/s w paśmie 2,4GHz. Przekładając to na konkretne osiągi. Jego teoretyczna prędkość może sięgać nawet 1500 Mb/s. Jeśli ktoś chce poczytać więcej na temat tego standardu to informacje dostępne są m.in na stronach Wifi Alliance i Wikipedii.
W trakcie testów korzystamy z narzędzia do testowania szybkości połączenia internetowego Speedcheck
Najnowszy router TP-Link wbudowano w prostokątną kanciastą konstrukcję o ostrych krawędziach i liniach i eleganckich wstawkach, które przełamać mają jednolitą bryłę. Sprzęt prezentuje się nowocześnie i imponuje wysoką jakością wykonania. Sam router, podobnie jak wcześniejsze modele, jest w klasycznym kolorze czarnym. Świetnie komponuje się z otoczeniem, w którym umieści go użytkownik. Niestety, łyżka dziegciu w beczce miodu, wspomniana powierzchnia może zbierać kurz, więc sprzęt nie będzie łatwo utrzymać w czystości.
Z tyłu obudowy Archer AX10 posiada 4 gigabitowe porty LAN, włącznik, przycisk WPS/Wi-Fi i reset oraz gniazdo zasilania. Cztery składane anteny sprawiają, że urządzenie zyskuje także kompaktowy charakter i może się zmieścić w ograniczonej przestrzeni.
Na górnej obudowie routera znajduje się nazwa firmy TP-link. Zaś przód urządzenia wyposażono w 6 kolorowych diod LED
Jednak Archer AX10, to nie tylko ładna obudowa, ale też wnętrze, które zawiera wyłącznie dobre komponenty i najnowocześniejsze technologie. Trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz zapewnia moc, która z łatwością udźwignie intensywną transmisję danych, dbając o to, by opóźnienia utrzymywały się na bardzo niskim poziomie.
Tu rodzi się pytanie, kto może najwięcej skorzystać na wymianie sprzętu do Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6)? Jakie są jego największe zalety?
Odpowiedź jest prosta. W pierwszej kolejności Wi-Fi 6 znajdzie zastosowanie tam, gdzie zależy nam na szybkim i nieprzerwanym przesyłaniu danych dużej liczby użytkowników zgromadzonych na niewielkiej przestrzeni. Wprawdzie obecnie jeszcze wiele urządzeń nie jest wyposażonych w WIFI 6, ale ten stan powoli się zmienia i w przypadku nowych laptopów oraz wielu flagowych telefonów WIFI 6 jest już obsługiwane
Cechy Archer AX10:
- Technologia Wi-Fi 6 – aby zapewniać większe prędkości i lepszą wydajność oraz zmniejszyć przestoje do minimum.
- 1,5 Gb/s (1201 Mb/s w paśmie 5 GHz oraz 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz).
- Technologie OFDMA i MU-MIMO umożliwiają podłączenie do sieci bezprzewodowej większej liczby urządzeń.
- Trzyrdzeniowy procesor o taktowaniu 1,5 GHz
- Większy zasięg — połączenie czterech anten i technologii transmisji kierunkowej.
- Gigabitowe porty — 4 gigabitowe porty LAN do połączeń przewodowych.
- Łatwa konfiguracja — dzięki aplikacji Tether dostępnej na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android.
- Kompatybilność z Amazon Alexa – możliwość korzystania z poleceń głosowych do kontrolowania routera.
Cztery zewnętrzne anteny o wysokim zysku oraz technologia transmisji kierunkowej (Beamforming) pozwala na utworzenie silnej i niezawodnej sieci bezprzewodowej, dostępnej na powierzchni całego domu. Natomiast kolorowanie BSS zapewnia płynne i stabilne połączenia, redukując zakłócenia sygnału generowane na przykład przez sieci bezprzewodowe rozgłaszane w sąsiednich mieszkaniach.
Wykorzystując technologię Smart Connect routery automatycznie wybiera najlepsze pasmo dla każdego sprzętu połączonego z siecią. Innym rozwiązaniem pozwalającym optymalizować wydajność WiFi jest Airtime Fairness. Działanie tej technologii polega na promowaniu wydajniejszych użytkowników bezprzewodowych, którzy są w stanie przesłać większą ilość danych w żądanym przedziale czasu.
Urządzenie obsługuje sieci bezprzewodowe, sieci kablowe i hybrydowe sieci bezprzewodowe i kablowe. Po podłączeniu do sieci wiele routerów jest automatycznie grupowanych pod jedną nazwą Wi-Fi, a optymalna sieć Wi-Fi jest wybierana automatycznie na podstawie lokalizacji urządzenia.
Co ważne router można w bardzo prosty sposób skonfigurować za pomocą aplikacji Tether dostępnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Jest także kompatybilny z Amazon Alexa, więc można nim sterować za pomocą poleceń głosowych – np. zaprosić zaufaną osobę do sieci lub stworzyć odrębną sieć dla gości.
Generalnie podzespoły, po które sięgnął TP-Link, nie budzą zastrzeżeń. Dotyczy zarówno urządzeń Wi-Fi 5, jak i Wi-Fi 6. Dodatkowo producent do połączeń przewodowych oddaje nam gigabitowe porty: trzy LAN i jeden WAN. Dzięki OFDMA i MU-MIMO router zapewnia podłączonym urządzeniom czterokrotnie większą przepustowość i lepsze wykorzystanie pasma, niż dotychczas dostępne routery w standardzie 802.11ac.OFDM to symbol niezbędny do transmisji danych. Przesyłane dane dzielone są na podnośne, dzięki czemu sieć jest stabilniejsza, a jej zasięg większy.
Wi-Fi 6 opiera się na modulacji 1024-QAM, aby zwiększyć wydajność sieci, a tym samym przesyłu danych, a także wykorzystuje kanał o szerokości 160 MHz, co pozwala uzyskać niezwykle duże prędkości połączeń Wi-Fi.
- Archer AX10 Wi-Fi 6 (11ax) 5 GHz 2×2 – 1201 Mb/s
- Rozwiązanie GbE – 1000 Mb/s
- Rozwiązanie Wi-Fi 5 (11ac) 2×2 – 867 Mb/s
- Rozwiązanie Wi-Fi 5 (11ac) 1×1 – 433 Mb/s
Dzięki aplikacji Tether zarządzanie siecią za pomocą smartfona lub tabletu jest proste i wygodne. Aplikacja TP-Link Tether to najłatwiejszy sposób na zarządzanie routerami / routerami xDSL / wzmacniaczami sygnału na urządzeniach mobilnych. Od szybkiej konfiguracji do funkcji kontroli rodzicielskiej, aplikacja Tether zapewnia dostęp do informacji o stanie urządzenia, klientach oraz ich uprawnieniach za pomocą intuicyjnego interfejsu.
- Dostosowywanie nazwy sieci (SSID), hasła oraz ustawień Internetu lub połączeń VDSL/ADSL na urządzeniach
- Blokowanie nieuprawnionych użytkowników, próbujących uzyskać dostęp do urządzeń
- Zarządzanie uprawnieniami klientów
- Funkcja kontroli rodzicielskiej z harmonogramem oraz zarządzanie dostępem do Internetu w oparciu o adresy URL
- Szukanie najlepszej lokalizacji dla wzmacniacza sygnału
- Automatyczne wyłączanie diod o określonej porze
- Równoczesne zarządzanie większością urządzeń TP-Link
Zarejestrowanie swojego unikalnego TP-Link ID umożliwia zdalne zarządzanie routerem/routerem xDSL. Aplikacja Tether powiadomi nas również o najnowszych aktualizacjach dostępnych dla naszych urządzeń, tak aby zawsze oferowały najwyższą wydajność i stabilne działanie sieci. Ponadto usługa TP-Link Cloud gwarantuje, że nasza sieć jest zawsze pod kontrolą.
Poniżej szczegóły specyfikacji Archer AX10:
- Standardy Wi-Fi 6:
- IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz,
- IEEE 802.11n/b/g 2,4 GHz
- Prędkości sieci WiFiAX1500
- 5 GHz: 1201 Mb/s (802.11ax)
- 2,4 GHz: 300 Mb/s (802.11n)
- Zasięg sieci WiFi / Domy 3-pokojowe
- Anteny
- Anteny zapewniają wystarczającą moc, by wzmocnić sygnał sieci i pokryć zasięgiem dużą powierzchnię
- Beamforming – ukierunkowanie sygnału sieci na klienta umożliwia zwiększenie zasięgu Wi-Fi
- Wydajność sieci WiFi
- Wysoka – dwa pasma, rozdziela urządzenia pomiędzy dostępne pasma, aby zapewnić ich optymalne działanie
- OFDMA – zapewnia możliwość komunikacji z wieloma klientami Wi-Fi 6
- Airtime Fairness – poprawia wydajność sieci, ograniczając nieefektywne wykorzystywanie przepustowości pasm
- 4 strumienie danych – urządzenia mają do dyspozycji jeszcze większą przepustowość
- Tryby pracy
- Tryb routera
- Tryb punktu dostępowego
- Procesor: trzyrdzeniowy procesor z taktowaniem 1,5 GHz
- Porty Ethernet
- 1 gigabitowy port WAN
- 4 gigabitowe porty LAN
- Przyciski: WPS/Wi-Fi, zasilanie, LED On/Off, reset
- Moc12 V ⎓ 1 A
- Bezpieczeństwo sieci:
- Szyfrowanie sieci WiFiWEP, WPA, WPA2, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x)
- Ochrona sieci:
- Zapora sieciowa SPI
- Kontrola dostępu
- Wiązanie adresów IP i MAC
- Application Layer Gateway
- Funkcja Guest Network:
- Sieć dla gości 5 GHz
- Sieć dla gości 2,4 GHz
- Serwer VPN: OpenVPN, PPTP
- Protokoły: IPv4, IPv6
- Kontrola rodzicielska: filtrowanie adresów URL, czasowe ograniczenia dostępu
- Typy sieci WAN: dynamiczne przydzielanie adresów IP, statyczne przydzielanie adresów IP, PPPoE, PPTP, L2TP
- Quality of Service: priorytety QoS dla urządzeń
- Usługa Cloud: automatyczne aktualizacje firmware’u, aktualizacje OTA firmware’u, TP-Link ID, DDNS
- Przekierowywanie NAT: Port Forwarding, Port Triggering, DMZ, UPnP
- IPTV: IGMP Proxy, IGMP Snooping, Bridge, VLAN tagowany
- DHCP: rezerwacja adresów, lista klientów DHCP, Serwer
- DDNS: TP-Link, NO-IP, DynDNS
- Zarządzanie: Aplikacja Tether, strona zarządzania
TP-Link Archer AX10 zapakowano w typowy dla tego producenta zielone pudełko. Znalazło się też miejsce na schemat połączeń urządzenia, a także graficzny opis konfiguracji. Zestaw sprzedażowy zawiera niezbędne elementy, czyli router Wi-Fi Archer AX10, zasilacz, kabel Ethernet RJ45 i instrukcja szybkiej instalacji.
Klasyczna instalacja Archer AX10 jest banalnie prosta. Wpisujemy w adres przeglądarki tplinkwifi.net, kilka razy klikamy myszką i gotowe. Domyślnie router działa pod kontrolą autorskiego firmware zapewniając użytkownikom intuicyjne, szybkie, stabilne i bezpieczne połączenie w standardzie Wi-Fi 6. Po pomyślnie zakończonej konfiguracji przeniesieni zostaniemy do głównego centrum administrowania routerem w postaci widoku podzielonego na dwie części – podstawową i zaawansowaną.
Kolejna rzecz, która mi się podoba w sprzęcie TP-Link, to na każdym etapie czeka pomoc. Wszystko w zasadzie czytelnie opisane, zarówno w panelu administracyjnym, jak i na stronie internetowej producenta, w postaci FAQ. Graficzny interfejs użytkownika, dostępny jest w polskim języku i pozwala na szybkie skonfigurowanie Wi-Fi i proste zarządzanie urządzeniem. Po zalogowaniu się do panelu administracyjnego routera ujrzymy podstawowe zakładki:
- Strona główna
- Mapa siecie
- Internet
- Sieć bezprzewodowa
- Zaawansowane
Dopiero opcje zaawansowane dają to, co „tygryski” lubią najbardziej, a więc pełny dostęp do wszystkich ustawień. Funkcjonalność oprogramowania zarządzającego routerem nie odbiega od tego, co zapewnia nam konkurencja na droższych urządzeniach. Strona Zaawansowana oferuje kilka funkcji. Dostępne narzędzia i aplikacje są wyświetlane po lewej stronie. Można tu zmienić tryb zabezpieczeń, hasło, filtrowanie adresów MAC. Korzystając z funkcji QoS (Quality of Service) można przydzielić pasma określonym urządzeniom i usługom, aby móc wykorzystać w pełni ich możliwości. Ustalanie priorytetów dla takich działań jak streaming, granie, rozmowy wideo czy zwykłe surfowanie po sieci jest szybkie i proste.
Archer AX10 oferuje kilka poziomów zabezpieczeń: zabezpieczenie sieci przed nieupoważnionymi osobami, szybkie wylogowanie nieuprawnionego użytkownika, szyfrowanie Wi-Fi WPA-PSK/WPA2-PSK, a także konto Wi-Fi dla gości, aby chronić prywatne ustawienia przed wyciekiem danych.
W ogólnym rozrachunku, autorskie oprogramowanie TP-Link oceniam bardzo pozytywnie, a sam router może pochwalić się całkiem sporą funkcjonalnością. Jest tutaj praktycznie wszystko, czego może potrzebować administrator sieci – także tej nieco bardziej zaawansowanej niż domowa. A wszystko poukładano w przejrzysty oraz przystępny sposób.
Na co komu jednak piękna obudowa, jeśli router nie będzie sobie dobrze radził z rozsyłaniem Internetu po całym naszym mieszkaniu, lub biurze?
Tutaj testowany router kontynuuje jak najlepsze wzorce swoich poprzedników. Jest on w stanie jednocześnie pracować w dwóch pasmach 2,4 GHz i 5,0 GHz. Test przebiegał identycznie, jak w przypadku innych routerów testów. Otrzymane wyniki były nad wymiar satysfakcjonujące. Należy jednak pamiętać, że pomiary były robione w dużym zagęszczeniu sieci bezprzewodowych i w bloku żelbetowym o grubych ścianach. Nie bez znaczenia jest też specyfikacja posiadanego sprzętu przez użytkownika. Generalnie zasięg routera jest na tyle duży, że z powodzeniem obsłużymy sieć przeciętnej firmy lub całą klatkę 4 piętrowego bloku z żelbetonu.
Sprawdziliśmy też wydajność recenzowanego routera. Prędkości rzędu 585 Mb/s – 1m / 234 Mb/s – 3 m / 117 Mb/s, na częstotliwości 5 GHz w mieszkaniu to nie problem dla Archer AX10. Sprawdziliśmy także realne osiągi, wykonując test przesyłania plików za pomocą protokołu FTP. Biorąc pod uwagę zasięg to w odległości 3m od routera mieliśmy -40 dBm. Najniższa wartość w standardowym mieszkaniu w bloku to – 55 dBM. Przy pomiarach zewnętrznych, to po testowym: 3 piętra i jedna ściana z żelbetu wartość ta spadła do poziomu -95dBm. Aby stracić zasięg routera musiałem oddalić się na odległość ok. 80 m. W paśmie 2,4 GHz osiągnięte wyniki kształtowały się odpowiednio na poziomie: 115 Mb/s – 1m / 97 Mb/s – 3 m / 51 Mb/s – na zewnątrz 78 Mb/s
Dane uzyskane podczas testów firmowych
- Moc transmisji WiFi
- CE:
- <20 dBm (2,4 GHz)
- <23 dBm (5,15 GHz~5,25 GHz)
- FCC:
- <30 dBm (2,4 GHz i 5,15 GHz~5,825 GHz)
- Czułość odbierania sygnału WiFi
- 5 GHz:
- 11a 6 Mb/s: -97 dBm, 11a 54 Mb/s: -79 dBm
- 11ac VHT20_MCS0: -96 dBm, 11ac VHT20_MCS11: -66 dBm
- 11ac VHT40_MCS0: -94 dBm, 11ac VHT40_MCS11: -63 dBm
- 11ac VHT80_MCS0: -91 dBm, 11ac VHT80_MCS11: -60 dBm
- 11ax HE20_MCS0: -95 dBm, 11ax HE20_MCS11: -63 dBm
- 11ax HE40_MCS0: -92 dBm, 11ax HE40_MCS11: -60 dBm
- 11ax HE80_MCS0: -89 dBm, 11ax HE80_MCS11: -58 dBm
- 2,4 GHz:
- 11g 6 Mb/s: -91 dBm, 11a 54 Mb/s: -74 dBm
- 11n HT20_MCS0: -90 dBm, 11n HT20_MCS7: -73 dBm
- 11n HT40_MCS0: -88 dBm, 11n HT40_MCS7: -70 dBm
- 5 GHz:
- CE:
Podsumowanie
Router Archer AX10 został opracowany z myślą o gospodarstwach domowych, lub małych biurach, gdzie podłączonych do Internetu jest nawet kilkanaście urządzeń, m.in. do streamingowego odtwarzania materiałów wideo oraz do zaawansowanych gier w chmurze. Podczas testów, do gniazda LAN routera, podpięty był na stałe telewizor oraz bezprzewodowo trzy laptopy i „od dzwona” kilka testowanych właśnie smartfonów. Nie zaobserwowałem w tym czasie żadnych problemów, a router przez całe dwa tygodnie testów spisywał się stabilnie.
TP-Link Archer AX10 otrzymuje także naszą rekomendację. Za wszystkie plusy i wrażenia, jakie robi w pełni na to zasługuje. To doskonały wybór dla wszystkich, którzy akurat stoją przed wyborem nowego routera, a w przyszłości chcieliby w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferuje technologia Wi-Fi 6. Zakup tego urządzenia będzie, więc inwestycją na długie lata.
TECHNOSenior
rehreherh erh hg
pokerdewa adalah perjudian online yang sangat rutin mengadakan event event yang menarik untuk di ikuti tiap bulannya
– poker dewa
Memiliki perangkat – perangkat yang digunakan untuk akses permainan dewapoker88
bisa berbasis desktop atau smartphone mobile. Game kami dijamin game sangat memudahkan para pemain baru.
Cobalah untuk
mendaftar terlebih dahulu, kemudian mainkan dominobet asia yang kami rekomendasikan,
gunakan mode coba sekarang atau mode permainan gratis sebagai pengantar untuk membuktikan klaim kami.
Domino merupakan salah satu situs online terpercaya dan teraman dengan keberuntungan besar. Di situs domino88 slot ini, anda mendapatkan banyak kemudahan.
Maka saat Anda seorang pemula bermain poker , Anda dapat masuk ke ruangan pemula untuk tempati tempat duduk di meja yang mengaplikasikan taruhan rendah. Di meja semacam itu didalamnya pemain pemula semua. Dengan demikian, Anda tak perlu cemas ditipu oleh pemain musuh. Apabila Anda pintar dalam banyak hal, Anda bisa pilih meja VIP domino 88 untuk memperoleh taruhan semakin tinggi d
Umumnya bandar judi domino bet paling dipercaya langsung akan memberi bonus ke anggota baru. Ini diberi oleh faksi bandar untuk menyemangati anggota pemula supaya berpotensi besar untuk menang. Dan usaha itu sebagai kata sambutan. Hingga, beberapa penjudi baru yang ingin mengganti style cari uang juga langsung bisa semakin bertambah.
situs game online 2023 terpercaya http://162.243.175.185