Jesteś tutaj:-, Muzyka, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie-Test Jabra Elite Pro 7

Test Jabra Elite Pro 7

Słuchawki Jabra Elite 7 Pro to jeden z bardziej zaawansowanych modeli Jabra dostępnych na rynku. Są one wyposażone w wiele najnowszych funkcji i oferują dobrą jakość wykonania. Sprawdzamy jak sprawują się w codziennym użytkowaniu i… zapraszamy do testu.

Co znajdziemy w pudełku?

W nowym zestawie dostajemy dwie słuchawki oraz przyjemne w dotyku plastikowe etui do ładowania.  W opakowaniu znajdziemy jeszcze kabel USB-C, instrukcję obsługi oraz 6 dodatkowych wkładek dousznych o 3 różnych rozmiarach.

Etui ładujące

Etui jest niewielkie i ma wymiary 7x4x2.3cm i waży ok 44.5  gramów. Na zewnątrz obudowy znajdziemy niewielką diodę informującą o stanie pracy urządzenia oraz stopniu naładowania. Klapka zamykana jest na magnes a same słuchawki wskakują do środka – także dzięki niewielkim magnesom. Jeśli jednak będziemy chcieli otworzyć etui jedną ręką, to będziemy musieli się trochę nagimnastykować – śliska powierzchnia i brak jakiegokolwiek wystającego elementu znacznie tę czynność utrudniają.

Etui ładujemy kablem USB-C, który możemy podpiąć np. do ładowarki naszego telefonu lub komputera. Pełne naładowanie zajmuje ok 2.5 godziny. Zapas energii wystarcza na 3-krotne naładowanie słuchawek.

Jakość wykonania etui i słuchawek jest bardzo dobra, a zastosowany plastik sprawia wrażenie dobrej jakości. Warto dodać, że cały zestaw dostępny jest też  w kolorze białym oraz tytanowo-szarym.

Jabra oferuje trzy rozmiary końcówek dousznych, co pozwala je lepiej dopasować do naszego ucha. Słuchawki wkładamy głęboko do kanału słuchowego, co na początku wymaga przyzwyczajenia.

jabra elite 7 pro 2

Jabra elite 7 pro

 

Słuchawki

Przejdźmy do samych słuchawek. Model ten wspiera standard Bluetooth 5.2 i kodek dźwięku SBC i AAC. Jedna słuchawka waży zaledwie 5.5 grama. Słuchawki wyposażono w cztery mikrofony, które wykorzystywane są do funkcji aktywnej redukcji szumów i dźwięków otoczenia. Analizują one odgłosy wokół użytkownika i wysyłają do ucha dźwięki, które je tłumią dając poczucie przebywania w znacznie cichszym otoczeniu.

jabra elite 7 pro 4

Słuchawki Jabra  Elite  Pro 7

jabra elite 7 pro 1

Słuchawki Jabra  Elite  Pro 7

Jeśli włączymy ANC  to efekt usłyszymy natychmiast – funkcja ta działa bardzo sprawnie. Jeśli jednak chcemy mieć jakiś kontakt z otoczeniem to można zawsze włączyć tryb Hear Through, którzy przepuszcza dźwięki z zewnątrz. Dzięki temu nie jesteśmy całkiem odizolowani od otoczenia – warto o tym pamiętać np. w miejscach publicznych, gdzie dźwięk może być dla nas ostrzeżeniem – np. na ulicy  przed jadącym autem. W razie potrzeby można też aktywować tryb „Mono” z tylko jedną słuchawką włożoną do ucha.

Gdy słuchamy muzyki w trakcie spaceru lub biegania, musimy jednak liczyć się z tym, że każdy nasz krok będzie słyszalny w formie głośniejszego szumu w słuchawkach. Jest to niestety efekt wywołany przez szczelnie zamknięty przez słuchawki kanał uszny i niewielu producentom udało się go zniwelować.

Do sterowania pracą słuchawek służy jeden przycisk z logo Jabra umieszczony na każdej słuchawce. Odpowiednie wciśnięcie tego klawisza na prawej lub lewej słuchawce pozwala na włączenie różnych funkcji. I tak np. pojedyncze wciśnięcie prawego klawisza pauzuje/wznawia odtwarzanie muzyki. Podwójne wciśnięcie przenosi do kolejnego utworu a potrójne ponownie odtwarza bieżący utwór. Dłuższe wciśniecie klawisza zwiększa  głośność odtwarzania. Lewy przycisk pozwala zmienić tryb odtwarzania – włączyć ANC lub Hear through lub wyłączyć funkcje modyfikacji dźwięków. Przy jego pomocy możemy też zmniejszyć głośność lub wywołać funkcję asystenta głosowego – np. Siri.

Jakość odtwarzanej muzyki była bardzo dobra. Pod tym względem słuchawki Jabry są w czołówce. Rozmowy telefoniczne też były bez zastrzeżeń. Rozmówca słyszał nasz głos dosyć wyraźnie i nie było problemów ze zrozumieniem się.

Co jakiś czas jedna ze słuchawek się rozłączała. Wtedy trzeba było przejść przez proces parowania od nowa, nawet w kilku próbach, bo słuchawka nie chciała się połączyć. Nie było to częste, niemniej jednak w produkcie premium nie powinno mieć miejsca.

Słuchawki są wyposażone w czujniki do wykrywania umieszczenia w uszach, które automatycznie wstrzymują odtwarzanie muzyki po ich wyjęciu i wznawiają je po ponownym włożeniu. Z kolei dzięki funkcji Multipoint możemy ich używać jednocześnie z dodatkowym urządzeniem – np. tabletem lub komputerem PC.

Stopień ochrony IP57 sprawia, że Jabra Elite 7 Pro to jedne z najwytrzymalszych słuchawek dousznych. Słuchawki radzą sobie z wodą i kurzem, więc nie będziemy mieli problemu z zabraniem ich na plażę, siłownię lub trening na rowerze.

Pełne naładowanie słuchawek wystarcza na nieco ponad 8 godzin pracy i  zajmuje ponad 2 godziny.

Aplikacja mobilna

Jeśli chcemy mieć dodatkowe funkcje to warto pobrać aplikację Jabra Sound+, która odblokowuje  pełne możliwości Elite 7 Pro. Pozwala ona na wgrywanie update’ów firmware oraz sterowanie najważniejszymi funkcjami.

Przy pomocy aplikacji możemy ustawić domyślny profile pracy: ANC, bez wyciszenia lub Hear Through. Możliwe jest też ustawienie parametrów odtwarzania – podkręcenie basów lub sopranów tak, żeby dopasować dźwięk to swoich preferencji lub odtwarzanego materiału.

Aplikacja zapisuje też lokalizację słuchawek, poprzez zapamiętanie miejsca w którym ostatnio były one podłączone do telefonu – Przydatne w awaryjnych sytuacjach bo słuchawki douszne są bardzo małe i łatwo je zgubić.

Podsumowanie

Jakość użytych materiałów, długi czas pracy oraz dobra jakość dźwięku  i dobrze działający tryb ANC to niewątpliwe zalety Jabra 7 Elite Pro. Jeśli zależy nam na tych właśnie cechach to będziemy zadowoleni. Słuchawki dobrze siedzą w uszach, nie wypadają podczas aktywności sportowej i możemy długo cieszyć się muzyką.

Dobrze wypada też jakość rozmów głosowych – rozmówca zwykle dobrze nas słyszy.  Na minus zaliczam jednak okazjonalne rozłączanie się jednej słuchawki oraz  zakłócenia w trakcie chodzenia lub biegania, które słyszalne są przy każdym stąpnięciu. W słuchawkach za ponad 700 zł takie problemy nie powinny występować.

Marcin Horecki

 

 

Autor |2023-11-13T16:50:48+01:0013 listopada 2023 16:50|Kategorie: Gadżety, Muzyka, Newsy, Sprzęt, Testy i opinie|1 komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.