Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy-Jak chronić cyfrową tożsamość w Internecie i czym ona w zasadzie jest?

Jak chronić cyfrową tożsamość w Internecie i czym ona w zasadzie jest?

W czasach wszechobecnej cyfryzacji ciężko wyobrazić sobie codzienne życie bez dostępu do Internetu, Za jego pośrednictwem załatwiamy coraz więcej spraw urzędowych, medycznych czy finansowych, a także konsumenckich. W Internecie robimy zakupy, składamy zeznania podatkowe, korzystamy z usług lekarzy i ZUS-u, a także płacimy rachunki czy robimy przelewy. Coraz częściej jest nam do tego potrzebna tak zwana cyfrowa tożsamość. Czym ona jest, jak się nią posługiwać i do czego może służyć? A także jak dbać o bezpieczeństwie cyfrową tożsamości i uchronić się przed jej ewentualną kradzieżą? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

Cyfrowa tożsamość – co to jest?

Tożsamość cyfrowa jest elektroniczną metodą na zidentyfikowanie konkretnej osoby. Zawiera się w niej ogólnodostępny certyfikat z kluczem publicznym oraz utajniony klucz prywatny, który umożliwia cyfrowe podpisywanie dokumentów w formie elektronicznej, dostępne do weryfikacji za pomocą klucza publicznego. Używając klucza prywatnego można także rozszyfrowywać dokumenty zaszyfrowane przy pomocy klucza publicznego. Tożsamość cyfrowa musi stać się zaufana przed zaakceptowaniem, a jej autentyczność weryfikuje urząd certyfikacji. To taki internetowy dowód osobisty, bez którego nie wykonamy niektórych operacji, tak samo jak bez dowodu tożsamości nie zagramy w zakłady bukmacherskie, o czym szerzej można przeczytać na https://www.rynkizagraniczne.pl/79-2/. Pojawia się zatem pytanie, jak chronić cyfrową tożsamość podczas korzystania z niej w Internecie? Zastanówmy się, jak dbać o cyfrową tożsamość i zapewnić jej bezpieczeństwo.

Tożsamość cyfrowa, a internetowa

W dzisiejszych czasach niemal wszystkie branże przeniosły lub udostępniły swoją działalność w Internecie. Podobnie urzędy, banki, a nawet przychodnie czy instytucje społeczne. Spowodowało to powstanie dwóch nowych pojęć, mianowicie tożsamości internetowej oraz tożsamości cyfrowej. Zastanówmy się najpierw nad pojęciem samej tożsamości, która według definicji psychologów jest naszą wizją swojej osoby, zaczynając od cech charakteru i osobowości, a kończąc na wyglądzie zewnętrznym i aparycji.

Tożsamość osobista jest natomiast po prostu faktem bycia konkretnym człowiekiem z określonymi danymi osobowymi, które potwierdzają odpowiednie, przeznaczone do tego dokumenty, zwane dowodami tożsamości. Tożsamość internetowa jest więc tożsamością społeczną w sieci – wizerunkiem ustanowionym bądź wykreowanym na przykład w mediach społecznościowych. Tożsamość cyfrowa z kolei, jest elektroniczny identyfikatorem danej osoby, który ją weryfikuje i umożliwia na przykład elektroniczne podpisywanie dokumentów. Po stworzeniu cyfrowej tożsamości i zatwierdzeniu jej w odpowiednim urzędzie, mamy możliwość wyrobienia sobie e-dowodu, czyli dowodu elektronicznego z warstwą cyfrową, za pomocą którego możemy załatwiać dziesiątki spraw urzędowych bez wychodzenia z domu.

Tutaj dowiedziesz się, jak potwierdzić tożsamość bez dowodu.

Jak chronić cyfrową tożsamość?

Internet jest miejscem pełnym zagrożeń. Ochrona nie tylko urządzeń, ale przede wszystkim poufnych danych, w tym osobowych, stały się priorytetem użytkowników sieci. Cyberbezpieczeństwo nigdy wcześniej nie było tak ważne, jak w czasach współczesnych. Coraz więcej serwisów internetowych wymaga od użytkowników weryfikacji tożsamości. Może w tym bardzo pomóc stworzenie cyfrowej tożsamości, która umożliwia zdalną weryfikację danych w sieci, korzystanie z portali administracji publicznej za pomocą bezpiecznej metody identyfikacji elektronicznej, czyli cyfrowego profilu osobistego oraz elektroniczne podpisywanie dokumentów podpisem osobistym i korzystanie z usług finansowych i bankowych. Szczególnie przydatne okazało się to w okresie pandemii. Dzięki nowoczesnym systemom zabezpieczeń i szyfrowania danych, korzystanie z tożsamości cyfrowej znacznie zmniejsza zagrożenie potencjalnego oszustwa. Jak dbać o cyfrową tożsamość i jej bezpieczeństwo w codziennym poruszaniu się po Internecie?

Jak dbać o cyfrową tożsamość?

Przede wszystkim warto unikać korzystania z niej za pośrednictwem otwartych, publicznych i niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Darmowe hot-spoty to raj dla cyberprzestępców, dlatego korzystając z serwisów wymagających weryfikację tożsamości i wykorzystujących dane osobowe, lepiej robić to za pośrednictwem bezpiecznej sieci domowej lub w pracy.

Ważne jest także, aby zwracać uwagę na to, jakie dane publikujemy w tak zwanej chmurze i czy nie są to informacje poufne lub dane osobowe. Dobrym pomysłem jest korzystanie z wielu różnych i złożonych haseł, a także dwuetapowego uwierzytelniania zawsze i wszędzie, gdzie jest taka możliwość. Rozsądnym nawykiem jest regularne tworzenie kopii zapasowych systemu oraz danych, a także korzystanie z oprogramowania antywirusowego.

Należy również unikać otwierania podejrzanych wiadomości mailowych z nieznanych źródeł i klikanie w linki niewiadomego pochodzenia. Trzeba też zwracać uwagę na to, jakie treści na swój temat publikujemy w sieci i jakie swoje zdjęcia udostępniamy publicznie, na przykład w mediach społecznościowych. Dbanie o prywatność w Internecie jest tak samo istotne jak w prawdziwym życiu na co dzień, pamiętajmy więc o tych zasadach.

 

Autor |2023-03-06T10:05:56+01:006 marca 2023 05:02|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.