Jesteś tutaj:--, Poradniki-Rodzaje domen internetowych i przykłady końcówek domen w Polsce i na Świecie

Rodzaje domen internetowych i przykłady końcówek domen w Polsce i na Świecie

Jeśli posiadasz połączenie internetowe od dłuższego czasu, prawdopodobnie zauważyłeś już, że adresy witryn internetowych różnią się końcówkami. Wbrew pozorom, różnice nie są jedynie kosmetyczne. Dostępne są bowiem różne rodzaje domen przeznaczone dla odmiennego rodzaju witryn internetowych – “końcówki” te informują nas, z jakiego rodzaju witryną mamy do czynienia. Warto, byś miał to na uwadze – szczególnie, jeśli samemu zamierzasz założyć własną stronę www – zacznijmy jednak od początku.

Czym jest domena?

Domenę najlepiej i najprościej będzie porównać do internetowego adresu danej witryny lub usługi – unikatowego i niepowtarzalnego. Ważne bowiem, byś wiedział, że nie ma dwóch identycznych domen, tak samo jak w rzeczywistości nie ma dwóch mieszkań pod tym samym adresem.

Domeny składają się z nazwy, jaką postanowisz nadać swojej witrynie – zasadniczo może to być dowolna nazwa, jaka przyjdzie Ci do głowy, musi jednak składać się ze znaków alfabetu łacińskiego i cyfr, bez znaków specjalnych takich jak “ś”, “ć” itd. – i odpowiedniego rozszerzenia, czy też końcówki domeny. To właśnie na to rozszerzenie zwróć szczególną uwagę. Klasyfikuje ona bowiem Twoją witrynę w ramach konkretnego rodzaju domeny.

Od strony technicznej – jak pisze o domenie serwis hosting.edu.pl – Domena oraz hosting są niezbędnymi elementami, potrzebnym do funkcjonowania strony internetowej w Internecie. Domena tłumaczy adres IP serwera na przyjazny dla użytkownika adres wyrażony w formie słownej.”

Jakie istnieją rodzaje domeny?

Wyróżnić możemy kilka rodzajów rozszerzeń domen. Najważniejszy jest jednak podział na tak zwane domeny globalne, znane również jako generyczne, oraz domeny narodowe. Poniżej pokrótce objaśniamy różnice między nimi.

Co to jest domena globalna?

Domena globalna nie jest związana z żadnym konkretnym krajem, czy regionem świata – choć część z nich jest zastrzeżona dla określonych instytucji – na przykład z domen .gov oraz .mil korzystać mogą wyłącznie amerykańskie instytucje rządowe. Wyróżnić możemy naprawdę wiele rozszerzeń domen globalnych – choć obecnie zasada ta jest coraz rzadziej przestrzegana, warto podkreślić, że w początkowych latach istnienia internetu każda z tych domen przeznaczona była dla nieco innego rodzaju odbiorcy. Dla przykładu:

 • .com – korporacje i firmy (skrót od ang. słowa company)
 • .org – organizacje i stowarzyszenia
 • .edu – szkoły i licencjonowane placówki edukacyjne
 • .biz – rozszerzenie domeny dla strony biznesowej
 • .info – końcówka przeznaczona dla serwisów informacyjnych

Obecnie powoli odchodzi się od tak sztywnego podziału. Domena globalna może być zarejestrowana przez praktycznie każdego użytkownika internetu.

Przyjrzyjmy się teraz domenie narodowej – czym różni się ona od globalnej?

Co to jest domena narodowa?

Domena narodowa to, jak łatwo się domyślić, domena przyporządkowana konkretnemu państwu – każdy kraj ma swoją własną – w przypadku naszego państwa jest to .pl, w przypadku Republiki Czeskiej jest to .cz, w przypadku Niemiec -.de. Warto zauważyć, że również Unia Europejska posiada własną domenę klasyfikowaną jako narodowa – .eu. Nie jest to wcale domena globalna.

Domeny narodowe można podzielić jeszcze na dwie pomniejsze grupy – domeny funkcjonalne oraz regionalne.

Co to jest domena funkcjonalna?

Domeny funkcjonalne są to domeny łączące w sobie cechy domen globalnych oraz narodowych. Co za tym idzie, ich rozszerzenie łączy w sobie obie końcówki – w ten sposób powstać mogą domeny o rozszerzeniach takich, jak:

 • .com.pl
 • gov.pl
 • .org.pl
 • info.pl
 • .edu.pl

Warto zauważyć, że o ile standardowa, globalna domena .gov zastrzeżona jest dla władz amerykańskich, o tyle każde państwo może posiadać domenę funkcjonalną opartą na rozszerzeniu .gov – .gov.pl, .gov.de i tak dalej.

Co to jest domena regionalna?

Jak być może już się domyślasz – domena regionalna będzie przydatna, gdy chcesz, by Twoją witrynę identyfikowano z konkretnym regionem, czy też konkretnym miastem. To właśnie nazwy miast znajdują się w końcówce takiej domeny. Domenami regionalnymi będą więc:

 • .warszawa.pl
 • .wroclaw.pl
 • .szczecin.pl
 • .krakow.pl
 • .suwaki.pl

W końcówce takiej domeny możesz umieścić praktycznie dowolne miasto, lub miejscowość. Zauważ jednak, że rozszerzenia te nie zawierają polskich znaków. Dzieje się tak dlatego, że nazwa domeny sama w sobie zabrania stosowania znaków specjalnych, charakterystycznych dla danego języka.

Przeczytaj też: Gdzie tani hosting? 9 rzeczy do sprawdzenia przed wyborem serweraAutor |2022-10-28T07:31:10+01:0028 października 2022 07:31|Kategorie: Newsy, Poradniki|1 komentarz

1 komenarz

 1. Ania 3 listopada 2022 w 10:08 - Odpowiedz

  Szukasz firmy hostingowej z najtańszymi domenami .pl? Dobrze trafiłeś, sprawdź https://hostido.pl

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.