Każdy, kto chce samodzielnie zbudować sobie komputer, powinien zacząć od kupna dobrej obudowy. Ułatwia ona montaż elementów elektronicznych i zapewnia dobre warunki do pracy komputera.  Wyposażenie naszej maszyny możemy dostosować do naszych wymagań związanych z pracą bądź rozrywką oraz ograniczeń budżetowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że samodzielne składanie komputera pozwala na budowę maszyny, która po prostu będzie nam się podobała.

Bazą naszego komputera będzie sprzęt od Fractal Design a konkretnie najnowsza obudowa Meshify 2 Compact RGB. Fractal Design to szwedzka firma znana jest z produkcji dobrej jakości obudów, zasilaczy oraz układów chłodzenia. Oprócz obudowy wykorzystamy też zasilacz Fractal Design Ion Gold 850W tego producenta.

Parametry obudowy są następujące:

  • Zdejmowalny górny panel obudowy
  • Możliwość montażu 2 dysków 3.5 cala w wysuwanych sankach
  • Możliwość montażu do 4 dysków 2.5 cala
  • 7 slotów na karty rozszerzeń
  • 4 wentylatory 120 mm z podświetleniem RBG (Aspect RGB PWM)
  • Wbudowany kontroler RGB
  • 2x złącza USB 3.0, 1x USB-C, złącze audio
  • 3 wysuwane filtry na kurz z góry, dołu i od przodu
  • Format płyt głównych ATX, mATX, Mini ITX
  • Możliwość montażu zestawów AIO do 360 mm
  • Maksymalna długość karty graficzne – 345 mm
  • Maksymalna wysokość radiatora CPU – 169 mm
  • Wymiary: 424 x 210 x 475 mm. Waga 8.5 kg
  • Dostępność w kolorze czarnym i białym

fractal 6

Dobór komponentów i montaż

Przed zakupem komponentów zastanówmy się, czy komputer będzie służył tylko do pracy biurowej, czy do bardziej zaawansowanych zadań takich jak tworzenie treści multimedialnych, obróbka grafiki, programowanie i kompilacja aplikacji? Jeśli chcemy grać to wyzwania stawiane przed naszą maszyną też będą spore. Jeśli zatem szukamy czegoś mocniejszego to warto zastanowić się nad odpowiednim doborem częśc.

W naszym przypadku cele stawiane przed komputerem są takie, że chcemy mieć dosyć dobry sprzęt do gier oraz do pracy biurowej. Jednocześnie potrzebne jest dużo pamięci na dane, ponieważ mamy sporą kolekcję nagranych filmów i potrzebujemy tez miejsca na backup danych z dysku systemowego.

W rezultacie daje nam to następującą konfigurację:

  • 16 GB pamięci RAM – można by nawet więcej, ale ograniczenia budżetowe nie pozwalają.
  • Wydajny dysk na system operacyjny – szybki dysk przydaje się zawsze wtedy, gdy aplikacja wykonuje dużo operacji odczytu/zapisu danych. W dużej mierze zależy od niego także wygoda korzystania z aplikacji i responsywność całego systemu operacyjnego. Montujemy dysk Corsair o pojemności 960GB
  • Dużo pamięci dyskowej – dysk WD 8 TB
  • Szybki procesor – Jeśli nie chcemy długo czekać na wynik działania – np. konwersji plików video, kompilacji aplikacji to warto postawić na szybki procesor, który ma 8 lub więcej rdzeni. W moim przypadku stanęło na 12-rdzeniowym Ryzen 5900X.
  • Karta graficzna do gier klasy AAA. Do naszej maszyny wybieramy RTX 3080 Zotac z 3 wentylatorami.

Montaż komputera rozpoczęliśmy od wsunięcia zasilacza. Montowany jest on do specjalnej płytki, którą następnie przykręcamy do obudowy. Zanim wsuniemy zasilacz do środka, warto podpiąć wszystkie kable: zasilania płyty, CPU, kable zasilania kart graficznych oraz kable do dysków SSD. Wsuwamy zasilacz do środka i przeciągamy kable do obudowy przez specjalne, zabezpieczone gumą otwory w obudowie. Na tym etapie można już podpiąć do płyty głównej część kabli. Następnie montujemy płytę główną z zamontowanym już procesorem, radiatorem i pamięcią RAM w obudowie i przykręcamy śrubkami.  Tylne kable możemy poprowadzić wzdłuż krawędzi obudowy i przymocować je na rzepy, żeby luźno nie latały.

montaz 1

Gdy płyta główna jest już podpięta możemy podpiąć pozostałe kable zasilania w tym także kabelek do sterowania pracą wentylatorów RGB Fractala, który podpięliśmy do złącza RGB na płycie głównej. (Płyty Asrock mają dedykowane programowanie do sterowania podświetleniem, które współpracuje z obudową Fractal Design).

asrock rgb

Wiele płyt głównych ma oprogramowanie do sterowania kolorami podświetlenia RGB. Tak jest też w przypadku Asrocka – można było sterować podświetleniem obudowy Fractal Design

 

W ostatnim etapie wpinamy ogromną kartę grafiki Zotac 3080, podpinamy jej zasilanie PCI Express i zakładamy panele obudowy. W przypadku serii Fractal Design Meshify, panel górny wykonany jest z perforowanej blachy, która ułatwia  obieg powietrza. Panel boczny jest wykonany ze szkła hartowanego a osłona z drugiej strony z litej blachy.

 

Wygląd i budowa

Wymiary obudowy to 42 x 47.5 x 21 cm. Meshify 2 Compact ma format ATX ale nie jest to bardzo duża obudowa. Wystarczy jednak do montażu kilku dysków twardych i dużej karty grafiki. Zmieści się też spora chłodnica zestawu AIO.

Przednie wentylatory RGB dają ładne podświetlenie przysłonięte nieco siatką frontu obudowy. Efekt jest bardzo ładny. Jeśli dysponujemy też regulowanym podświetleniem wentylatora CPU i kart graficznych to wnętrze komputera jest też widoczne przez szklany boczny panel.

Na górze obudowy umieszczono panel z przyciskami i gniazdami. Meshify 2 ma 2 wyjścia USB 3, jedno USB-C oraz złącza audio. Do tego oczywiście przycisk włączania zasilania i reset. Kable do panelu poprowadzono dosyć dyskretnie z boku i są praktycznie niewidoczne. Wpinamy je w naszą płytę główną. Pamiętajmy, że do podpięcia złącza USB-C wymagany jest specjalne gniazdo USB-C na płycie głównej. W mojej płycie Asrock go jednak nie było.

Obudowa stoi na dosyć wysokich nóżkach i może dzięki temu zasysać powietrze od dołu, co pozytywnie wpływa na obieg powietrza we wnętrzu.

Front wykonany jest z załamującej się czarnej siatki – stąd zapewne wzięła się też nazwa – Meshify. Całość wygląda bardzo dobrze.

Wnętrze obudowy podzielone jest na 2 główne komory: przestrzeń dla płyty głównej i kart rozszerzeń oraz komora na zasilacz,  okablowanie oraz ramki do montażu dysków 3.5 cala. Przegrody mają szereg otworów montażowych, które pozwalają na dosyć dowolny montaż wentylatorów lub akcesoriów. Dzięki specjalnym „szynom” wentylatory, chłodzenie wodne można usytuować w najbardziej pasującym dla nas miejscu. Otwory do przeciągania kabli są natomiast wyłożone gumą, co zwiększa estetykę obudowy i zabezpieczenia przed dostaniem się kurzu tam, gdzie nie powinien.

fractal 8

Aranżacja wentylatorów

fractal 9

Aranżacja chłodzenia AIO

Z tyłu obudowy znajdziemy panel z 7 slotami na karty rozszerzeń. Wszystkie karty mogą być montowane przy pomocy śrub z dużą główką, które możemy wkręcać/wykręcać ręcznie.

Meshify 2 Compact  RGB w praktyce

Przy codziennym użytkowaniu obudowa jest prawie niesłyszalna. Jest jednak dobrze widoczna, bo podświetlenie RGB zmienia kolory i jasność. Jeśli nam to nie odpowiada to przy pomocy oprogramowania płyty głównej można je wyłączyć.

Przy dużym obciążeniu zaczynamy słyszeć lekki szum wentylatorów karty graficznej oraz procesora. Komputer się nagrzewa, jednak parametry pracy podzespołów są cały czas w normie. Ryzen 5900x nie przekraczał temperatury 80 stopni a RTX 3080 nagrzewał się przy grach 3D do nieco ponad 70 stopni. Temperatury te możemy jeszcze zbić poprzez zwiększenie obrotów wentylatorów, ale wtedy całość staje się głośniejsza.

 

Podsumowanie

Meshify 2 Compact RGB to kolejna udana konstrukcja Fractal Design.  Obudowa pozwala nam na montaż mocnych komponentów i zapewnia im dobrze wentylowane środowisko pracy. W porównaniu do droższych modeli Fractal Meshify 2 jest ona nieco mniejsza i ma mniejsze możliwości aranżacji wnętrza. Jest jednak znacznie tańsza.

Dołączone wentylatory Aspect RGB PWM dają ładne efekty świetlne a wyjmowane siatki z filtrami powietrza są łatwe w czyszczeniu i zapobiegają dostawaniu się kurzu do środka. Ich prędkość to max 2000 obrotów /min  przy głośności maksymalnej 32 dB. W normalnej pracy są niesłyszalne.

Model Meshify 2 Compact polecamy osobom, które szukają dobrej obudowy w średnim przedziale cenowym i planują montaż efektownego komputera do gier lub pracy. Obudowa jest wygodna przy montażu i daje sporo możliwości rozbudowy komputera.