Jesteś tutaj:-, Newsy, Testy i opinie-Test robota odkurzająco mopującego yeedi vac 2 pro

Test robota odkurzająco mopującego yeedi vac 2 pro

Odkurzacz automatyczny już od jakiegoś czasu zajmuje się w moim domu utrzymaniem porządku na podłodze. Dzięki niemu podłogi są czyste i nie widać na nich zalegającego kurzu.  Dzięki automatyzacji czasu sprzątania możliwe jest takie zaprogramowanie czasu pracy, żeby sprzątanie wykonywane było pod naszą nieobecność.

Do testów dostaliśmy odkurzacz yeedi 2 vac pro, który w porównaniu do innych modeli tej firmy ma kilka nowych funkcji, które zwiększają wygodę użytkowania oraz zapewniają lepsze efekty czyszczenia.

Zawartość zestawu

W nowym zestawie dostajemy odkurzacz, stację dokującą z kablem zasilającym, obrotową szczoteczkę, wymienny mop, który można wyprać oraz pojemnik na wodę wpinany od tyłu. Jest też oczywiście instrukcja obsługi.

yeedi 2 vac pro 1

Zawartość zestawu

Odkurzacz ma prosty, ale elegancki design i widać, że jest wykonany z dbałością o detale. Góra obudowy jest biała a boki i spód wykonano z czarnego plastiku. Na spodzie zamontowane są czujniki wykrywające schody, czujnik dywanu. Na górze znajdziemy kamerę VSLAM, która służy do nawigacji w pomieszczeniu. Z przodu umieszczono laserowy czujnik wykrywający przeszkody.

Uruchomienie odkurzacza po raz pierwszy

Pierwsze uruchomienie przebiegło podobnie jak w przypadku innych produktów yeedi  – tj bez problemów. Pamiętajmy, że urządzenie pracuje tylko w połączeniu z aplikacją mobilną yeedi, którą musimy pobrać z Google Play lub Appstore.

W pierwszym kroku konfiguracji wyświetlamy na ekranie kod QR z danymi dostępowymi do sieci WIFI tak, żeby odkurzacz odczytał go przy pomocy swojej kamerki.

Gdy odkurzacz uzyska dostęp do Internetu zaczyna tworzyć mapę naszego mieszkania. yeedi stara się wtedy wjechać w każdy zakamarek pokoju i zeskanować wszystkie przeszkody, ściany, drzwi itd. W tym czasie warto być w mieszkaniu i śledzić jego pracę, ponieważ ryzyko zaplątania się w luźno poprowadzone po podłodze kable, zagubione skarpetki jest większe.

Po pierwszym sprzątaniu mapa mieszkania została utworzona. yeedi zaleca jednak wykonać kilka przebiegów sprzątania mieszkania, żeby zwiększyć jej dokładność. W moim przypadku już po 2 pełnych sprzątaniach,  rozkład mieszkania był prawidłowy.

Gdy mapa była zrobiona, przystąpiłem do edycji stref wyłączonych z odkurzania lub mopowania oraz nadania nazw pomieszczeniom. Aplikacja daje tez możliwość łączenia lub dzielenia wykrytych pomieszczeń.

Gdy wszystkie te czynności zostały zrobione, yeedi był gotowy i skonfigurowany do codziennej pracy.

Funkcje

yeedi vac 2 pro oferuje dwie główne funkcje: odkurzania i mopowania. To co nas interesuje w przypadku tej pierwszej, to siła ssania. Wynosi ona 3000 Pa co jest wynikiem bardzo dobrym. Pojemnik na kurz ma pojemność 420 ml. Znajduje się on pod otwieraną klapą i wyposażony jest w filtr HEPA. Jego opróżnianie jest dosyć proste i higieniczne – otwieramy górną klapę odkurzacza, wyjmujemy pojemnik a jego zawartość wyrzucamy do kosza.

Możemy też dokupić stację dokującą, która ma duży pojemnik na kurz o pojemności 2.5L. Odkurzacz sam do niej podjeżdża, cały kurz jest z niego wysysany a potem rozpoczyna się ładowanie baterii.

Vac 2 pro dobrze radził sobie z mniejszymi i większymi zabrudzeniami na podłodze. Pojemnik na kurz wystarczał na kilka pełnych przebiegów sprzątania. Hałas w trakcie odkurzania zależy od mocy ssania. Przy małej i średniej mocy odkurzacz jest słyszalny, ale nie przeszkadza zbytnio nawet w oglądaniu telewizji. Przy dużej mocy ssania hałas wzrasta do 67 dB.

Dzięki nowemu czujnikowi wykrywającemu przeszkody, vac 2 Pro może omijać mniejsze przedmioty, które stwarzają ryzyko zaplątania się w szczotki odkurzacza. Testy z dziecięcymi skarpetkami i innymi drobiazgami rozrzuconymi na podłodze wykazały, że funkcja ta działa poprawnie.

yeedi 2 vac pro 7

Odkurzacz może omijać małe przeszkody, które mogłyby się zaplątać w mechanizm szczotki lub w koła

yeedi 2 vac pro 9

Laserowy czujnik skanuje powierzchnię w celu wykrycia obiektów, które mogłyby się wplątać w mechanizm

Nowością w odkurzaczach yeedi jest oscylacyjny mop, który wibruje z prędkością do 480 razy na minutę. Zamontowany z tyłu silnik wprawia go w ruch co w efekcie powoduje lepsze oczyszczanie płaskich powierzchni. W pomieszczeniach z lakierowaną, drewnianą podłogą, kamienna posadzką lub płytkami – w sam raz.  Ściereczka w nakładce mopującej jest wymienna i możemy dokupić nowy zestaw kilku ściereczek w przypadku zużycia. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 240ml. Zwykle po jednym, dwóch sprzątaniach wodę trzeba uzupełnić.

Jak przebiega mopowanie? Odkurzacz porusza się po pomieszczeniu i dociska mokrą ściereczkę do podłogi. Wibracje wzmacniają ten efekt, chociaż w pierwszej chwili myślałem, że odkurzacz coś połknął, bo zauważalnie drgał. W połączeniu ze sporą wagą, która powoduje większy docisk, takie wibracje dają bardzo dobry efekt czyszczenia. Dzięki niewielkiej wysokości, odkurzacz jest w stanie wcisnąć się pod meble i wyczyścić obszar przy cokołach kuchennych, które schowane są nieco głębiej za frontami meblowymi.

Co zrozumiałe,  mopowanie nie nadaje się do czyszczenia dywanów. Specjalny sensor wykrywa typ powierzchni, żeby odkurzacz niepotrzebnie nie nawilżał naszego dywanu. Do odkurzania dywanów konieczne jest wyjęcie nakładki mopującej.  Możemy też ręcznie zaznaczyć jakie strefy na mapie mają być wyłączone z mopowania bądź odkurzania.

Czas pracy

Bateria yeedi ma pojemność 5200 mAh i wystarcza według producenta na maksymalnie 220 min pracy. Powierzchnia całkowita podłogi w moim mieszkaniu wynosi ok 120 metrów  – po odliczeniu mebli i innych wyłączonych z odkurzania miejsc, pozostaje ok 75-80 metrów.  Z taką powierzchnią odkurzacz radził sobie bez problemu na jednym ładowaniu, przy włączonej funkcji odkurzania i mopowania a pełne odkurzanie zajęło mu nieco ponad godzinę.

Gdy porównać go do odkurzacza Mi Robot Vacuum Mop Pro,  to widać, że szybkość yeedi wynika nie tylko z mocniejszej baterii. Odkurzacz od Xiaomi potrzebował dwóch przebiegów do wyczyszczenia mieszkania ( z długą przerwą na ładowanie), podczas gdy yeedi robił to za jednym razem.

Pełne naładowanie baterii zajmuje nieco ponad 6 godzin.

Aplikacja mobilna

Do sterowania pracą yeedi służy telefon iOS lub Android z zainstalowaną aplikacją mobilną. Rozpoczynając sprzątanie, możemy zdecydować czy odkurzacz ma posprzątać całe mieszkanie, tylko wybrane pokoje lub zaznaczony na mapie fragment pomieszczenia.

Manualny wybór miejsca sprzątania jest przydatny, szczególnie gdy w jakimś miejscu coś nam się rozsypie i nie chcemy włączać całego programu odkurzania.

Jakie funkcje ma aplikacja mobilna yeedi ?

 • Możemy przy jej pomocy ręcznie uruchomić sprzątanie całego mieszkania, wybranych pomieszczeń lub zaznaczonych na mapie obszarów.
 • Możemy ustawić wiele harmonogramów sprzątania dla całego lokalu lub wybranych pomieszczeń. Każdy z harmonogramów można skonfigurować tak, żeby włączał się każdego dnia, w dni robocze lub weekendy lub indywidualnie dla każdego dnia tygodnia.
 • Odkurzacz możemy udostępnić innym użytkownikom, którzy przy pomocy swojej aplikacji mogą sterować jego pracą.
 • Przed i w trakcie sprzątania możemy regulować siłę ssania oraz intensywność nawilżania ściereczki mopującej wodą.
 • Możemy zarządzać mapą pomieszczeń – nadawać im nazwy i tworzyć strefy wyłączone z pracy odkurzacza – np. miejsca gdzie zalegają kable lub inne strefy w których odkurzacz może się zablokować. Możliwe jest także dzielenie i łączenie pomieszczeń.

Aplikacja mobilna daje też dostęp do dziennika pracy odkurzacza oraz jego statystyk – możemy np. sprawdzić czy poprzedniego dnia w mieszkaniu było odkurzane lub ile łącznie metrów kwadratowych wysprzątał nasz yeedi.  Przydatną funkcją jest też informacja na temat zużycia akcesoriów – filtra, obrotowych szczotek i ściereczki.

Odkurzacz możemy też skonfigurować do pracy z inteligentnym asystentem domowym, takim jak Alexa lub Google.

Podsumowanie

Nowe funkcje yeedi vac 2 pro poprawiły efektywność i komfort sprzątania. Oscylacyjny mop jest w stanie dokładniej wyczyścić podłogę niż robią to odkurzacze bez funkcji wibracji. Na plus zasługuje też sensor przeszkód, który wykrywa zalegające na podłodze drobiazgi mogące zablokować szczotki lub koła odkurzacza.

W trakcie testów yeedi dobrze sprzątał podłogi a dzięki prostej w obsłudze aplikacji, sterowanie jego funkcjami nie było problemem.

Zalety:

 • Oscylacyjny mop, który poprawia dokładność mycia podłóg
 • Duża siła ssania
 • Wykrywanie przeszkód
 • Spora pojemność baterii i długi czas pracy
 • Prosta w obsłudze aplikacja

Wady:

 • Tylko jedna ściereczka mopująca w zestawie. Nowe trzeba dokupić
 • Komunikaty głosowe tylko po angielsku.

 

Odkurzacz można kupić tutaj:

https://allegro.pl/oferta/yeedi-vac-2-pro-robot-odkurzacz-3000pa-240min-wifi-12012497974

Strona producenta: https://eu.yeedi.com/Autor |2022-06-03T21:08:49+02:001 czerwca 2022 11:04|Kategorie: Gadżety, Newsy, Testy i opinie|8 komentarzy

8 komentarzy

 1. magnolia 1 czerwca 2022 w 11:46 - Odpowiedz

  Chętnie zobaczyłabym taki test jakiegoś pionowego odkurzacza od Dreame 🙂

  • Doriska 1 czerwca 2022 w 12:49 - Odpowiedz

   Ja mam H11, bardzo polecam.

   • renger 9 czerwca 2022 w 10:31 - Odpowiedz

    H11 dobry jest? On chyba bardziej taki poręczny i mobilny niż taki t20 albo t30 neo. Szukamy czegoś takiego 🙂

    • Doriska 10 czerwca 2022 w 13:50 - Odpowiedz

     H11 to świetna opcja, zwłaszcza jeśli zależy Ci na szorowaniu i odkurzaniu – duża zaleta, nie trzeba się męczyć z 10 mopami, wystarczy jeden Dreame 🙂

 2. Malwina 6 czerwca 2022 w 15:02 - Odpowiedz

  Jakoś nie przekonują mnie roboty mopujące, robot nie posprząta dokładnie podłogi na mokro. Wolę jednak roombę, kttóra odkurza i zwykłego mopa, którym sprzątam sama. Ale tylko do przetarcia an mokro podłogi powinno być ok

 3. Zuzanna90 16 czerwca 2022 w 18:41 - Odpowiedz

  Odkurzacz co odkurza i mopuje to najlepsza opcja, o wiele lepsza niż robot. Ja mam Dreame i jest bardzo porządny i w niezłych cenach.

  • refo 29 czerwca 2022 w 13:07 - Odpowiedz

   I podobno lekki i własnie z tego względu chce kupić matce

 4. Sapkoz 23 czerwca 2022 w 13:24 - Odpowiedz

  Te odkurzacze wyglądają się być całkiem niezłe z Dreame, z tego co widzę mopowanie i czyszczenie jednocześnie jest w modelu, który nie jest taki drogi, na pewno zainteresuje się tematem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.