Tuż przed wakacjami 2022 Huawei zaprezentował nowego notebooka średniej klasy – Matebooka D16. Ten 16-calowy laptop, z zainstalowanym systemem Windows 11, przeznaczony jest do użytkowników, którzy mają ograniczony budżet na zakup komputera, oczekujących jednocześnie zaawansowanych rozwiązań i dobrej wydajności. Testujemy, jak nowy laptop od Huawei sprawuje się na co dzień.

Specyfikacja Matebooka D16 wygląda dosyć dobrze. Mamy tutaj szybki procesor dwunastej generacji Intela, szybką pamięć RAM LPDDR4X i spory ekran o przekątnej 16 cali dający większy obszar roboczy dla aplikacji.

Huawei Matebook D16 – specyfikacja

  • Procesor : Intel Alder Lake H, Core i7 12700H
  • Pamięć: 16 GB LPDDR4 4267 MHz
  • Grafika Intel Iris XE
  • Ekran: 16” 1920×1200 o proporcjach 16:10
  • Łączność: Wi-Fi 6 Intel AX201
  • Bluetooth 5.1
  • Dysk SSD: 512 GB NVME
  • System operacyjny: Microsoft Windows 11
  • Wymiary 35,1×25.5×1.78cm
  • Waga 1.75 kg
  • Zawartość zestawu: laptop + ładowarka USB-C 65W

 Budowa

Notebooki z ekranem o przekątnej 16 cali stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników potrzebujących wydajnego sprzętu do pracy biurowej, tworzenia treści, i programowania. Coraz częściej spotykamy je też komputery do gier z takimi ekranami. Ich ekrany oferują spory obszar roboczy a dzięki niewielkim ramkom laptopy ma zbliżone wymiary co konstrukcje z ekranem 15.6 lub 15.4 cala.

Pod tym względem Huawei Matebook D16 doskonale wpisuje się w trend. Mimo sporego ekranu laptop ma kompaktowe w tej klasie wymiary  mm. Waga to ok 1.75 kg co jest wynikiem dosyć dobrym Znajdziemy wiele laptopów z większą wagą, ale są też dostępne super-lekkie konstrukcje takie jak LG Gram 16, który waży 1.2 kg.

Obudowa wykonana jest z metalu i wygląda na dosyć solidną. Klapa matrycy zamocowana jest na  sztywnych zawiasach i nie da się jej odchylić jednym palcem – trzeba przytrzymać obudowę na dole. W trakcie pisania klawiatura nie zapada się jak w niektórych notebookach z plastikową obudową. Górna pokrywa matrycy jest stabilna i się nie wygina w trakcie podnoszenia. Na obudowie trudno też pozostawić odciski palców – zapobiega temu specjalne wykończenie elementów pokrywy.

Złącza

Laptop wyposażony został na lewej stronie w 2 porty USB-C ze wsparciem dla standardu Thunderbolt, służące także do ładowania, 2 porty USB Type-A Gen 3.2 dostępne po prawej stronie. Jest też gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe oraz port HDMI 2.0. Trochę brakuje slotu na karty SD.

Przy takiej liczbie portów, podpięcie nowych urządzeń nie powinno stanowić problemu. Jeśli dysponujemy np. monitorem ze złączem Thunderbolt i ładowaniem (np. Mateview 28 cali), to jeden kabel wystarczy nam, żeby podpiąć laptopa do monitora i jednocześnie ładować baterię. Do wyłączonego laptopa można podpiąć też telefon w celu naładowania.

W nowym zestawie wraz z notebookiem dostajemy niewielką ładowarkę USB-C Power Delivery o mocy 65W. Jest ona w stanie naładować laptopa w ciągu xx minut,

Wydajność

Zainstalowany w Matebooku D16 procesor to czternasto-rdzeniowy Intel Core i7 12700H,  który w połączeniu z 16 GB wlutowanej na stałe, dwukanałowej pamięci RAM LPDDR4x 4267 MHz  radzi sobie bardzo dobrze nawet z bardziej wymagającą pracą. Intel 12700H ma 6 rdzeni typu performance i 8 rdzeni typu Efficiency. W połączeniu z hyperthreadingiem daje to obsługę 20 wątków. Oprócz najszybszej wersji 12700H dostępne są także modele z procesorami i5-12500H lub i5-12450H. Limit mocy procesora wynosi 40W.

Korzystanie z programów graficznych lub obróbka wideo nie będą dla tego laptopa sporym wyzwaniem, chyba że zamierzamy tworzyć jakieś duże projekty w których kompilowanie projektów, transkodowanie i generowanie video trwają znacznie dłużej – wtedy daje znać o sobie throttlng procesora, czy zmniejszenie szybkości taktowania w celu ograniczenia emisji ciepła. Do takich zadań polecamy większe laptopy z wydajnym układem chłodzenia i mocniejszym procesorem.

Zastosowany w D16 procesor wykonany jest w technologii 10nm i a jego moc ustalono na max 45W TDP.  W trakcie pracy na baterii szybkość procesora oscylowała w graniach 1.9 GHz. Po podłączeniu do zasilania sieciowego wzrastała do 2 – 3 Ghz. Widać było wyraźny throttling, który pojawiał się już po pierwszych sekundach pracy pod obciążeniem. O ile na początku szybkość procesora wynosiła nawet 4.6 GHz a potem spadała poniżej 3 Ghz.

W benchmarku Cinebench R20, Matebook uzyskał ok ponad 5200 punktów w dwóch następujących po sobie przebiegach testu. W przypadku pracy z zasilaniem bateryjnym wynik był znacznie niższy  – 3007 punktów. Tak duża różnica jest uwarunkowana oszczędzaniem energii  – procesor przy zasilaniu bateryjnym ma znacznie mniejszą prędkość maksymalną.

Zintegrowany z CPU układ graficzny Iris XE nadaje się tylko do starszych lub mniej skomplikowanych graficznie gier. W ogóle większość zintegrowanych układów graficznych wypada słabo w na tle laptopów z dedykowaną kartą graficzną. W 3D Mark wynik CPU Score to 5006 a graphics score to 1401. Ogólny wynik to 1570 punktów. Nie nastawiajmy się więc na mocne wrażenia gamingowe a jeśli jednak będziemy chcieli zagrać w jakieś nowsze gry to konieczne będzie zmniejszenie detali gier lub wybór starszych tytułów. Przy takich ustawieniach będzie można zagrać w takie gry jak GTA V, Red Dead Redemption 2 czy Battlefield V.

3dmark

3Dmark

W trakcie testowania (na zasilaniu bateryjnym) wentylator był prawie niesłyszalny. Na zasilaniu sieciowym wiatrak mocno się rozkręcał i dało się słyszeć lekki, ale nie irytujący szum.

Ekran

16-calowy ekran  Matebooka ma rozdzielczość 1920×1200 pikseli i wykonany jest w technologii IPS. Jest on pokryty błyszczącą powłoką, która dosyć dobrze niweluje odbicia światła. Jasność ekranu wynosi 300 nitów. W rezultacie praca w mocniejszym oświetleniu może być pewnym wyzwaniem. Niewielka ramka wokół wyświetlacza o szerokości 4.6mm sprawia, że tzw. screen to body ratio, czyli stosunek powierzchni ekranu do powierzchni obudowy wynosi  90%. Producent deklaruje pokrycie kolorów sRGB na poziomie 100%. Kąty widzenia są dobre – 178 stopni.

huawei d16 2022 1

huawei d16 2022 1

Dźwięk

Laptop wyposażony jest w 2 głośniczki umieszczone na spodzie obudowy. Mają one moc 2W i dają przeciętny dźwięk. Słychać braki w niskich tonach. Do laptopa możemy poprzez złącze typu jack 3.5 mm podpiąć słuchawki. Za rejestrację naszego głosu – np. podczas wideokonferencji odpowiadają 2 mikrofony.

huawei d16 2022 7

Głosniki są na spodzie obudowy

Klawiatura i touchpad.

Matebook D16 w przeciwieństwie do modelu poprzedniej generacji z roku 2021, wyposażony jest w klawiaturę z blokiem numerycznym. Taki układ powoduje, że niemal cała szerokość górnej części obudowy wypełniona jest klawiszami i nie ma miejsca na dodatkowe głośniki jak ma to miejsce w wielu innych laptopach. Blok numeryczny ma oczywiście swoje zalety – dodatkowe klawisze są szybko dostępne i bardziej wygodne w użyciu. Główna część klawiatury jest jednak nieco mniejsza a klawisze są ogólnie trochę węższe. Wymaga to pewnego przyzwyczajenia, ale warto, bo będziemy w stanie wykorzystać jej możliwości w trakcie pisania i edycji tekstów a szczególnie arkuszy kalkulacyjnych. Przydatne okazuje się też dedykowane przycisk do włączania kalkulatora, wyświetlenie pulpitu i wyłączenia kamery internetowej.

W moim przypadku przyzwyczajenie się do klawiatury Matebooka nastąpiło szybko. Skok przycisków jest niewielki (1.6mm) a kliknięcie jest dobrze wyczuwalne i przy tym dosyć ciche. Klawiatura jest podświetlana – z dwoma poziomami regulacji. Producent deklaruje też zwiększoną odporność na zalanie. Podsumowując – pisanie na Matebooku D16 jest przyjemne a dodatkowe klawiatura numeryczna jeszcze zwiększa wygodę pisania.

Touchpad jest ze swoimi wymiarami 12×7 cm jest średniej wielkości – na obudowie zmieściłoby się dodatkowe kilka centymetrów. Poprawnie rozpoznaje gesty (do 10 pól dotyku)  i jest dosyć precyzyjny i przyjemny w dotyku. Symulacja kliknięcia myszy też jest dobrze wyczuwalna.

Pamięć na dane

Testowy Matebook dostępny jest w wersji z 512 GB pamięci. Zamontowano w nim dysk SSD NVME, nieznanego producenta. Dysk radzi  sobie  dobrze zarówno z odczytem jak i zapisem danych a wyniki uzyskane w benchmarku Atto wykazują transfery dochodzące do 3.11 GB/s przy odczycie i 2.29 GB/s przy zapisie. Czas uruchomienia systemu Windows nie przekracza kilku sekund.

Sieć

Matebook D16 wyposażono w kartę bezprzewodową WIFI Intela – AX201 pracującą w standardzie WIFI 6 i antenami 2×2 MIMO.  O tym jak radzi sobie ona z transferami dużych ilości danych można się przekonać tylko po podłączeniu laptopa do odpowiedniego routera. W trakcie testów używaliśmy zestawu Mesh WIFI 6 i w trakcie testów Matebook był w stanie osiągnąć transfery rzędu  108-110 MB/s, czyli blisko 1 Gbit/s. Przy lepszym połączeniu routera z NAS można się spodziewać jeszcze większych transferów a maksymalna teoretyczna szybkość to 2.4 GBps.

Zasięg połączenia sieciowego był dobry w całym lokalu. Należy jednak tutaj dodać, że mamy sieć Mesh z kilkoma access pointami, co daje generalnie dobre pokrycie we wszystkich pomieszczeniach.

Kamera

W przeciwieństwie do poprzedniego Matebooka, kamera  w D16 umieszczona jest nad ekranem jak w większości laptopów. To dobra zmiana, bo perspektywa nagrywania swojego podbródka jest dla niektórych użytkowników mało zachęcająca. Rozdzielczość kamery to 1280×720 pikseli.

Huawei Super Device

Charakterystyczne dla sprzętu Huawei jest praca w ekosystemie razem z innymi urządzeniami tej firmy. Mowa  o Huawei Super Device. Funkcja ta umożliwia szybkie przesyłanie danych między laptopem a smartfonem i parowanie ze sobą urządzeń przez NFC. Wystarczy umieścić telefon, słuchawki, mysz, klawiaturę, głośnik lub drukarkę Huawei w pobliżu nowych laptopów, by te wykryły je automatycznie i przeprowadziły przez proces szybkiego i łatwego parowania.  Ekran naszego smartfona lub tableta może być wyświetlony na laptopie i  obsługiwany za pomocą myszy i klawiatury. Całość działa jednak tylko ze urządzeniami Huawei.

Bateria

16-calowy laptop wyposażony został w litowo-jonową baterię o pojemności 60Wh, która wystarcza na nieco ponad 5 godzin oglądania filmów z Youtube przez WIFI, z jasnością ustawioną na 66%. To przeciętna wartość, bo wiele laptopów, które oferują dłuższe czasy przekraczające 10 godzin a nawet ponad 13-15. Jeśli używamy komputera pod pełnym obciążeniem to czas pracy drastycznie spada do ok  1.5 godziny.

Dołączona do zestawu niewielka – ważąca zaledwie 126 gramów , ładowarka o dużej mocy 65W jest w stanie bardzo szybko naładować laptopa. W ciągu 2 godzin i 10  minut bateria jest pełna. Ładowarkę możemy wykorzystać także do szybkiego naładowania telefonu.

Podsumowanie

Huawei Matebook D16 to ciekawa propozycja dla osób szukających niedrogiego laptopa do nauki, pracy biurowej a nawet bardziej zaawansowanych działań. Czternasto-rdzeniowy procesor wystarczy nam do obsługi większości aplikacji. Jakość wykonania jest bardzo dobra a czas pracy baterii zapewni nam autonomię na 5-6 godzin. Przy cenie 5699 zł laptop jest niewątpliwie interesującą propozycją (Huawei daje w przedsprzedaży rabat 700 zł). Sugerowane ceny detaliczne pozostałych modeli to 3999 zł za wersję z procesorem i5 i 8 GB pamięci RAM, 4399 zł za wersję i5/16 GB.

Plusy:

  • Szybki procesor Intel 12700H z czternastoma rdzeniami
  • Duża pamięć operacyjna 16GB
  • Wydajny dysk NVME
  • Niewielki hałas wentylatorów nawet przy dużym obciążeniu

Minusy:

  • Niewielka wydajność zintegrowanego układu graficznego
  • Głośniki umieszczone na spodzie