W październiku 2021 Huawei zaprezentował nowego notebooka wyższej klasy – Matebook 14S. Sprawdzamy jak ten niewielki – kosztujący ok 5999 zł – laptop sprawdza się w codziennej pracy i rozrywce.

Zacznijmy od specyfikacji, którą znajdziemy w poniższej tabelce. Jak widać parametry są całkiem dobre – szybki procesor jedenastej generacji Intela, szybka pamięć RAM i ekran o dużej rozdzielczości.

 

Huawei Matebook 14S – specyfikacja

  • Procesor : Intel Tiger Lake U, Core i5 11300H, 3.1 GHz
  • Pamięć: 16 GB DDR4 3733 MHz Dual Channel
  • Grafika Intel Iris SE
  • Ekran: 14,2” 2520×1680 o proporcjach 3:2
  • Łączność: Wi-Fi 6 Intel AX201
  • Bluetooth 5.1
  • Dysk SSD: 512 GB NVME
  • System operacyjny: Microsoft Windows 10 Home 64-bit z możliwością aktualizacji do Windows 11
  • Wymiary 31.4x23x1.7cm, Waga 1.43 kg
  • Zawartość zestawu: laptop + ładowarka USB-C 90W

 

Budowa

Notebooki z ekranem o przekątnej 14 cali stają się coraz bardziej popularne wśród użytkowników ceniących mobilność i niewielką wagę i zastępują coraz częściej popularne modele z ekranem 13-calowym. Co więcej, producentom udaje się stworzyć konstrukcje, które pod względem wagi u wymiarów są tak samo poręczne i lekkie. Tak jest też w przypadku Matebooka 14s, który dzięki wąskim ramkom ekranowym o grubości ok 6mm i kompaktowej konstrukcji jest równie poręczny jak 13.3-calowe ultrabooki.

matebook 14s 1

Huawei matebook 14s

14S ma kompaktowe wymiary –  314x230x17mm. Waga też nie jest duża – 1.43 kg.  Dzięki temu, ten ultrabook spokojnie zmieści się w niewielkiej aktówce lub nawet damskiej torebce.

Obudowa wykonana jest z aluminium i sprawia wrażenie solidnej. Klapa matrycy zamocowana jest na  sztywnych zawiasach i nie da się odchylić jednym palcem. W trakcie pisania klawiatura nie zapada się jak w niektórych plastikowych notebookach. Także górna pokrywa matrycy jest stabilna i się nie wygina w trakcie podnoszenia. Na obudowie trudno też pozostawić odciski palców. Laptop dostępny jest w trzech kolorach: space grey, mystic silver i spruce green.

Złącza

Laptop wyposażony został na lewej stronie w 2 porty USB-C ze wsparciem dla standardu Thunderbolt, służące także do ładowania, 1 port USB Type-A Gen 3.2 dostępny po prawej stronie, gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe oraz port HDMI 2.0. Podpięcie nowych urządzeń nie powinno stanowić problemu a jeśli dysponujemy np. monitorem ze złączem Thunderbolt i ładowaniem, to jeden kabel wystarczy nam, żeby podpiąć laptopa do monitora i jednocześnie ładować baterię.

W nowym zestawie wraz z notebookiem dostajemy niewielką ładowarkę USB-C Power Delivery o mocy 90W.

Laptop włączany jest przyciskiem zasilania ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych, który pozwala na automatycznie zalogowanie się. Alternatywnie, można skorzystać z funkcji Windows Hello – specjalne kamery na podczerwień analizują naszą twarz i zapewniają dosyć bezpieczne logowanie. Oba warianty logowania działały sprawnie i szybko.

 

Wydajność

Zainstalowany w Matebooku 14S procesor to czterordzeniowy i ośmiowątkowy Intel Core i5 11300H,  który w połączeniu z 16 GB wlutowanej na stałe, dwukanałowej pamięci RAM LPDDR4 3733 MHz  dobrze sprawdza się w codziennych a nawet bardziej wymagających zadaniach. Korzystanie z programów graficznych lub obróbka wideo nie będzie dla tego laptopa sporym wyzwaniem o ile nie planujemy tworzyć i edytować jakiś wielkich projektów, do których przewidziano raczej stacje robocze.

Zastosowany procesor obsługuje 8 wątków, wykonany jest w technologii 10nm i a jego moc ustalono na max 35W TDP. Laptopa możemy przełączyć w tryb pracy performance, w którym TDP zwiększa się do 45W.

W benchmarku Cinebench R20, Matebook uzyskał 2314 punktów w dwóch następujących po sobie przebiegach testu. W trybie performance wynik ten udało się zwiększyć do 2421 punktów.  Trzeba dodać, że w trakcie trwania testu procesor działał z prędkością Turbo 3.9 – 4 Ghz i stabilnie ją utrzymywał. Nie mieliśmy do czynienia z agresywnym thermal throttlingiem jak to ma miejsce w przypadku wielu innych laptopów – co wynika w dużej mierze z tego, że Matebook wyposażony jest w dwa wydajne wentylatory odprowadzające ciepłe powietrze chłodzące procesor.

W 3D Mark wynik CPU Score to 5006 a graphics score to 1401. Ogólny wynik – 1570 punktów – był lepszy niż w przypadku większości procesorów 11300H. W trakcie testowania (na zasilaniu bateryjnym) wentylator się mocno rozkręcał i jego szum stawał się słyszalny.

Zintegrowany z procesorem układ graficzny Iris XE sprawdzi się jednak tylko w prostych grach. Jest to ogólny problem zintegrowanych układów graficznych i pod tym względem laptop wypada blado na tle urządzeń z dedykowaną grafiką. Mimo, że nowa grafika ma większą prędkość niż w przypadku układów 10-tej generacji, to nie nastawiajmy się na mocne wrażenia gamingowe. Jeśli jednak będziemy chcieli zagrać w jakieś nowsze gry to konieczne będzie zmniejszenie detali gier lub wybór starszych tytułów.

Ekran

14.2-calowy ekran LTPS Matebooka ma sporą rozdzielczość,  bo aż 2520×1680 pikseli. Jest on pokryty błyszczącą powłoką, która przeciętnie niweluje odbicia światła. Za biurkiem mam okno i było ono widoczne w odbiciu na ekranie. Jasność ekranu jest spora – 400 nitów. W rezultacie praca w mocniejszym oświetleniu nie stwarza większych problemów. Niewielka ramka wokół wyświetlacza sprawia, że tzw. screen to body ratio, czyli stosunek powierzchni ekranu do powierzchni obudowy wynosi aż 90%. Producent deklaruje pokrycie kolorów sRGB na poziomie 100%. Użytkownik może w prosty sposób zmienić odświeżanie – przy pomocy klawisza FN+R możemy je przełączyć ze standardowych 60Hz do 90Hz. Kąty widzenia są dobre – 178 stopni.

matebook 14s 8

Odbicia światła są widoczne na ekranie

 

Dźwięk

Dźwięk zapewniają cztery głośniki. Dwa wysokotonowe tweetery oraz dwa głośniki niskotonowe. W rezultacie filmy przyjemnie się ogląda a muzyka brzmi całkiem dobrze. Jeśli jednak chcemy głębszych doznań dźwiękowych to warto zaopatrzyć się w słuchawki przewodowe, które podepniemy do złącza 3.5mm lub bezprzewodowe słuchawki bluetooth. Przy rozmowach lub telekonferencjach przydadzą się 4 zintegrowane mikrofony, które według producenta są w stanie efektywnie zbierać dźwięk wokół laptopa minimalizując przy tym zakłócenia. Huawei zastosował w tym laptopie po raz pierwszy także technologię Personal Voice Enhancement Technology, która przy pomocy algorytmów AI poprawia jakość głosu podczas rozmów.

Klawiatura i touchpad.

W moim przypadku przyzwyczajenie się do klawiatury Matepada nastąpiło bardzo szybko. Pewnie dlatego, że układ jej klawiszy jest zbliżony do tej, której używam na co dzień. Skok przycisków jest niewielki a moment wciśnięcia i klik jest dobrze wyczuwalny. W trakcie korzystania z tego notebooka pisanie było przyjemnością.  Klawiatura jest podświetlana – z dwoma poziomami regulacji. Nie ma części numerycznej, która w przypadku niewielkich ultrabooków jest niespotykana.

matebook 14s 4

Klawiatura Matebooka 14S jest przyjemna w pisaniu. W przycisku zasilania ukryto czytnik odcisków palców.

Touchpad jest ze swoimi wymiarami 12×7 cm dosyć duży. Poprawnie rozpoznaje gesty (do 10 pól dotyku)  i jest dosyć precyzyjny i przyjemny w dotyku. Kliknięcie też jest dobrze wyczuwalne.

 

Pamięć na dane

Testowy Matebook dostępny jest w wersji z 512 GB pamięci – na rynku dostępne są też warianty z 1 TB. Zamontowano w nim dysk SSD NVMEraczej nie znanej w Polsce firmy YMTS oznaczony symbolem PC005.  Według specyfikacji producenta wykorzystuje on moduły TLC 3D NAND. Dysk radzi  sobie  dobrze zarówno z odczytem jak i zapisem danych a wyniki uzyskane w benchmarku Atto wykazują transfery dochodzące do 3.09 GB/s przy odczycie i 2.26 GB/s przy zapisie. Szybki dysk sprawia też, że laptop uruchamia się w kilka sekund.

atto

atto benchmark

 

Sieć

Matebook 14S wyposażono w kartę bezprzewodową WIFI Intela – AX201 pracującą w standardzie WIFI 6 i antenami 2×2 MIMO.  O tym jak radzi sobie ona z transferami dużych ilości danych można się przekonać tylko po podłączeniu laptopa do odpowiedniego routera. W trakcie testów używaliśmy zestawu Mesh WIFI 6 i w trakcie testów Matebook był w stanie wykorzystać do granic możliwości naszej pamięci NAS od Synology. Transfery między laptopem a pamięcią niemal cały czas oscylowały wokół maksimum naszego dysku – czyli 108-110 MB/s. Przy lepszym połączeniu routera z NAS można się spodziewać jeszcze większych transferów a maksymalna teoretyczna szybkość to 2.4 GBps.

Kamera

Producent zrezygnował z umieszczenia kamerki w klawiaturze w otwieranym przycisku. Zamiast tego kamera umieszczona jest nad ekranem jak w większości laptopów. Rozdzielczość kamery to 1280×720 pikseli.

 

Huawei Share

Typowe dla sprzętu Huawei jest również wsparcie Huawei Share. Funkcja ta umożliwia szybkie przesyłanie danych między laptopem a smartfonem i parowanie ze sobą urządzeń przez NFC. Ekran naszego smartfona może być wyświetlony na laptopie i  obsługiwany za pomocą myszy i klawiatury. Całość działa jednak tylko ze smartfonami od Huawei a jeśli taki mamy, to będziemy z tej funkcji zadowoleni.

Bateria

14-calowy laptop wyposażony został w litowo-polimerową baterię o pojemności 60Wh, która wystarcza na ok 10-12 godzin oglądania filmów z Youtube przez WIFI. Jest to sporo i możemy się spodziewać, że przy umiarkowanie i średnio energochłonnych zadaniach, Matebook będzie działał przez dzień roboczy, czyli 8 godzin. Jest jednak wiele laptopów, które oferują dłuższe czasy przekraczające 10 godzin a nawet ponad 15. Jeśli chcemy pograć w gry 3D to czas pracy drastycznie spada do 1 – 1.5 godziny. Dołączona do zestawu niewielka ładowarka o dużej mocy 90W jest w stanie bardzo szybko naładować laptopa. Już 15 minut ładowania daje dodatkowe 2.5-3h dodatkowej pracya pełne naładowanie zajmie ok 1.5 godziny. Ładowarkę możemy wykorzystać także do szybkiego naładowania telefonu.

 

Podsumowanie

Huawei Matebook 14S to ciekawa propozycja dla osób szukających ultrabooka z nieco większym ekranem i mocnymi parametrami. Czterordzeniowy procesor wystarcza do większości zadań. Jakość wykonania jest bardzo dobra a czas pracy baterii zapewni nam autonomię na jeden dzień pracy biurowej. Przy cenie 5999 zł (w przedsprzedaży dostępny z zegarkiem Huawei Watch GT) nie jest to jednak tani laptop.

 

Plusy:

  • Szybki procesor Intel 11300H z czteroma rdzeniami
  • Duża pamięć operacyjna 16GB
  • Wydajny dysk NVME
  • Ekran o dużej rozdzielczości w proporcjach 3:2
  • Dobrej jakości, kompaktowa obudowa
  • Spory i wygodny touchpad
  • Lekka i kompaktowa ładowarka
  • Niewielki hałas wentylatorów nawet przy dużym obciążeniu

 

Minusy:

  • Refleksy na ekranie
  • Spora cena