Jesteś tutaj:-, Gadżety, Newsy, PC i Laptopy, Testy i opinie-Test zestawu AIO Fractal Design Celsius+ S28 Prisma.

Test zestawu AIO Fractal Design Celsius+ S28 Prisma.

O tym, że wydajne chłodzenie komputera jest ważne dla jego poprawnej pracy wiedzą już chyba wszyscy posiadacze komputerów.  Nowoczesne procesory stają się coraz szybsze, ale często w parze ze wzrostem wydajności idzie zwiększona emisja ciepła. O ile jeszcze kilka lat temu układy Intela miały TDP na poziomie 65 – 90W, to teraz są procesory, które mają TDP 125W a chwilowa emisja może sięgnąć 200 W.

Jeśli mamy mocny procesor i chcemy do dodatkowo podkręcić to warto sięgnąć po jakiś zaawansowany układ chłodzenia. Jedną z  interesujących propozycji jest Fractal Design Celsius S28 Prisma, czyli zestaw do chłodzenia cieczą All in One wyposażony w chłodnicę,  dwa wentylatory oraz głowicę nakładaną na procesor.

Zawartość zestawu

W dosyć sporym pudełku z zestawem Celsius Prisma S28 dostajemy kilka elementów. Największy z nich z nich to mierząca 32 cm i wykonana z aluminium chłodnica połączona dwoma gumowymi , zabezpieczonymi oplotem, rurkami o długości 40 cm z głowicą chłodzącą procesor, w której jest też zamontowana pompa. Ponadto dostajemy też 2 wentylatory Prisma AL-14 PWM ARGB o średnicy 14 cm oraz zestaw pierścieni/uchwytów do montażu różnych typów procesorów. Uzupełnieniem całości jest instrukcja obsługi i zapaś śrubek.

celsius s28 7

Zawartość zestawu

Przyjrzymy się poszczególnym elementom:

Pompa zamontowana jest w miedzianej głowicy chłodzącej. W standardowych warunkach jej szybkość to 800-2800 obrotów na minutę a maksymalne generowane ciśnienie to 14.4 kPa. Jeżeli temperatura cieczy chłodzącej wzrośnie ponad 60 stopni Celsjusza, to szybkość pompy wzrasta automatycznie do 3500 RPM.  Całość pracuje bardzo cicho – szum na poziomie 20 dBA (przy pełnej prędkości) jest praktycznie niesłyszalny. Pompa zasilana jest napięciem 12V i pobiera 0.36A prądu.  Jej średni czas bezawaryjnej pracy to aż 50.000 godzin.

2021 05 21 12.30.17

Pompa zintegrowana jest w głowicy chłodzącej. Jest też możliwość zmiany trybu regulacji obrotów z PWM na automatyczny

Wentylatory w zestawie to dwa modele Prisma AL-14 PWM ARGB – każdy z nich kręci się z prędkością 500-1700 RPM i generują przepływ powietrza na poziomie max 103.9 CFM. Dzięki zastosowanym łożyskom LLS wentylatory pracują dosyć cicho (przy max prędkości jest to 34.1 dBA) a ich czas bezawaryjnej pracy wynosi 100.000 godzin.

Chłodnica ma 32 cm długości i wykonana jest z aluminium.  Umieszczono na niej płytkę z gniazdami do podpięcia wentylatorów oraz zasilania. Chłodnica może być montowana w różnych miejscach komputera i zależy to w głównej mierze od tego na co pozwala nasza obudowa i rozkład elementów. My zdecydowaliśmy się na montaż chłodnicy na przodzie komputera.

celsius s28 3

Chłodnica

Montaż

Instalacja zestawu była chyba jednym z najprostszych elementów montażu całego komputera. Wpierw przykręciliśmy 2 wentylatory do chłodnicy. Następnie przykręciliśmy chłodnicę do frontowej części obudowy. Procesor był już zamontowany i konieczne było dobranie odpowiedniego pierścienia mocującego. W wersji dla podstawki AM4  pierścień mocujący jest mały i wystarczy przyczepić go do haków z jednej i drugiej strony a następnie docisnąć do procesora poprzez dokręcenie śruby. Aplikacja pasty termoprzewodzącej nie jest konieczna, bowiem na miedzianej głowicy chłodzącej jest już zaaplikowana pasta.

Oba wentylatory podpinamy kabelkami do gniazdek na chłodnicy. Ta jest z kolei podpięta do zasilania z płyty głównej.

Celsius S28 może być montowany na wielu typach procesorów i podstawek:

  • Intel
    1200, 1150, 1151, 1155, 1156, 1366, 2011, 2011-3, 2066
  • AMD
    AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2, FM2+

Tak zmontowany komputer jest przestronny i daje nam wygodny dostęp do montażu innych komponentów.  Obieg powietrza w obudowie jest przez to niezakłócony ogromnym radiatorem CPU i tym samym lepiej chłodzona jest np. karta graficzna, kości pamięci lub wydajne i nagrzewające się dyski M2 SSD. W jednym z moich poprzednich komputerów, radiator był tak duży, że znacząco utrudniał montaż pamięci RAM. Tutaj tego problemu nie ma.

Dzięki diodiom RGB zamontowanym w wentylatorach i na głowicy chłodzącej efekt wizualny jest naprawdę dobry.

Wydajność chłodzenia

Dwunastordzeniowy procesor Ryzen 5900X jest jednym z mocniejszych układów AMD dla graczy i profesjonalistów. Jego TDP jest na poziomie 105W a maksymalna temperatura to 90 stopni.  To właśnie na nim zamontowany został zestaw Celsius Prisma S28.

W trakcie pracy 24/7 pod obciążeniem 75-85% na wszystkich rdzeniach,  temperatura procesora nie przekraczała 83 stopni Celsjusza. Przy takim obciążeniu pompa pracowała z prędkością 1400-1500 RPM i była niesłyszalna. Wydajność odprowadzania ciepła była na tyle dobra, że chłodnica była zaledwie lekko ciepła w dotyku. W stanie spoczynku układ był chłodny i miał temperaturę 30-35 stopni.

 

Podsumowanie

To co robi naprawdę dobre wrażenie to prosta instalacja tego zestawu. Montaż chłodnicy z wentylatorami, wpięcie głowicy chłodzącej na procesor, podpięcie kabli i … gotowe. Fractal Celsius+ S28 Prisma w trakcie pracy pod dużym obciążeniem sprawuje się dobrze. Testowy komputer pracował przez kilka tygodni pod stałym bardzo wysokim obciążeniem wszystkich 12 rdzeni procesora a zestaw chłodzący był praktycznie niesłyszalny i przy tym trzymał temperaturę w akceptowalnym poziomie.

Celsius+ s28 ma też dobrą jakość wykonania a dzięki ograniczeniu kabli i przewodów do minimum sprawia, że wnętrze komputera jest przestronne i dobrze chłodzone. Zestaw diód RGB na głowicy procesora oraz na wentylatorach gwarantuje fajne efekty wizualne.

Polecamy ten produkt wszystkim użytkownikom komputerów, którym zależy na wydajnym i cichym chłodzeniu komputera oraz dobrym dostępem do wnętrza komputera. W cenie ok 600 zł jest to bardzo dobry produkt warto wydanych pieniędzy.Autor |2021-06-04T13:20:19+02:004 czerwca 2021 13:17|Kategorie: Artykuły, Gadżety, Newsy, PC i Laptopy, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.