Jesteś tutaj:--, Testy i opinie-Test robota odkurzająco-mopującego Yeedi 2 Hybrid.

Test robota odkurzająco-mopującego Yeedi 2 Hybrid.

Niewielkie, okrągłe i przypominające UFO odkurzacze automatyczne coraz częściej goszczą w naszych domach. Możemy dzięki nim zachować czystość w domu a cała praca zostanie wykonana automatycznie. Do testów dostaliśmy odkurzacz Yeedi 2 Hybrid, który w porównaniu do innych modeli tej firmy, ma kilka nowych, interesujących funkcji.

Co jest w zestawie?

W nowym zestawie dostajemy odkurzacz, stację dokującą, zestaw 2 obrotowych szczoteczek, które wpinamy w odkurzacz oraz pojemnik na wodę z doczepianą szmatką mopującą z mikrofibry. Producent dorzuca jeszcze 5 zapasowych ściereczek jednorazowych.

Sam odkurzacz jest starannie wykonany. Góra jest w kolorze białym a boki są czarne. Stacja ładująca ma wbudowany zasilacz i wystarczy podłączyć do niej kabel zasilający, żeby ładować urządzenie.

zestaw

zestaw

Pierwsze uruchomienie

Pierwsze uruchomienie przebiegło bez problemów. Pobieramy aplikację Yeedi z Google Play lub Appstore a następnie wyświetlamy na ekranie kod QR z danymi dostępowymi do sieci WIFI tak, żeby odkurzacz odczytał go przy pomocy swojej kamerki. Po chwili można już rozpocząć odkurzanie, w trakcie którego tworzona jest mapa wszystkich pomieszczeń.

Podczas pierwszego sprzątania odkurzacz stara się wjechać w każdy kąt, żeby jak najdokładniej odwzorować układ naszego mieszkania. Producent zaleca wtedy asystę w trakcie pracy urządzenia,  z uwagi na zwiększone ryzyko zaplątania się np. w zalegające kable. Ponieważ mapa jest dopiero tworzona, to nie ma możliwości zdefiniowania stref wyłączonych ze sprzątania.

Już po pierwszym dokładnym sprzątaniu mapa mieszkania została utworzona. Yeedi zaleca jednak do 3 przebiegów sprzątania mieszkania, żeby zwiększyć jej dokładność. W moim przypadku już po 2 pełnych sprzątaniach,  rozkład mieszkania wydawał się odpowiadać rzeczywistemu i przystąpiłem do edycji stref wyłączonych z odkurzania lub mopowania oraz nadania nazw pomieszczeniom. Gdy to zostało zrobione, Yeedi był gotowy i skonfigurowany do codziennej pracy.

Funkcje

Yeedi 2 hybrid ma dwie główne funkcje: odkurzania i mopowania. W przypadku tej pierwszej siła ssania wynosi 2500 Pa co jest bardzo dobrym wynikiem. Pojemnik na kurz znajduje się pod otwieraną klapą i wyposażony jest w filtr HEPA. Jego pojemność to 240 ml.  Opróżnianie jest dosyć proste i higieniczne – otwieramy górną klapę odkurzacza, wyjmujemy pojemnik na kurz a jego zawartość wyrzucamy do kosza.

Odkurzacz dobrze radził sobie z mniejszymi i większymi zabrudzeniami na podłodze. Wciągał nawet większe klocki lego, które dzieci zostawiły po zabawie. Nasze papugi potrafią rozrzucić wokół swojej klatki mnóstwo łupinek po orzechach i nasionach z którymi Yeedi też dobrze sobie radził.  Pojemnik na kurz wystarczał na kilka pełnych przebiegów sprzątania. Hałas w trakcie odkurzania zależy od mocy ssania. Przy małej i średniej mocy odkurzacz jest słyszalny, ale nie przeszkadza zbytnio nawet w oglądaniu telewizji. Przy dużej mocy ssania hałas wzrasta do 55 db co i tak jest mniejszą wartością niż w odkurzaczach tradycyjnych.

Yeedi dosyć sprytnie radzi sobie z przeszkodami. Producent podaje, że może on pokonać przeszkody o wysokości do 2 cm i możemy to potwierdzić choć wydaje się, że daje radę nawet większym. W przypadku natrafienia na przeszkodę,  Yeedi 2 potrafi się cofnąć, rozpędzić i z dużą szybkością przejechać przez stojącą na podłodze podstawę mebla lub suszaka na bieliznę. Z kolei zalegające na podłodze kapcie są popychane i przesuwane na bok. W rezultacie duża część powierzchni podłogi zostanie wysprzątana. Siła ssania i moc odkurzacza jest na tyle duża, że powinniśmy zadbać o to, żeby na drodze sprzątania nie było elementów, które mogą zostać wciągnięte i zablokują odkurzacz: kable, skarpetki, sznurki powinny zostać usunięte z podłogi. W takim wypadku konieczna jest ręczna interwencja i wyjęcie np. skarpetki wciągniętej w obrotową szczotkę.

Funkcja mopowania działa przy użyciu doczepianego z tyłu pojemnika z wodą i ściereczką przyczepianą na rzep. Odkurzacz poruszając się po pomieszczeniu, dociska mokrą ściereczkę do podłogi i w ten sposób stara się ją oczyścić. Szczególnie w przypadku zakurzonych podłóg efekt jest bardzo dobry. Z oczywistych względów mopowanie nie nadaje się do czyszczenia dywanów. W takim wypadku w aplikacji mobilnej powinniśmy wyłączyć obszar dywanu z tej funkcji. Po wykonaniu mopowania podłogi, powinniśmy pamiętać, żeby opróżnić pojemnik na wodę i zdjąć mokrą ściereczkę.

yeedi pojemnik

Pojemnik na wodę do mopowania

Bateria Yeedi ma pojemność 5200 mAh i wystarcza według producenta na wyczyszczenie do 200 metrów powierzchni. W moim mieszkaniu powierzchnia całkowita podłogi to ok 120 metrów, jednak po odliczeniu mebli i innych wyłączonych z odkurzania miejsc, pozostaje ok 75-80 metrów. Pełne naładowanie odkurzacza każdorazowo wystarczało na wyczyszczenie i wymopowanie całej dostępnej powierzchni. Gdy jednak bateria się wyładuje, to na jej ponowne naładowanie przyjdzie nam poczekać do 5 godzin.

 

Aplikacja mobilna

Sterowanie pracą odkurzacza odbywa się przy użyciu aplikacji mobilnej.  Mając już mapę pomieszczenia, możemy zdecydować czy odkurzacz ma posprzątać całe mieszkanie, tylko wybrane pokoje lub zaznaczony na mapie fragment pomieszczenia. W praktyce to bardzo przydatna funkcja, bo nie zawsze będziemy chcieli sprzątać całe mieszkanie a tylko miejsca w których np. coś się rozsypało.

Aplikacja mobilna zawiera szereg dodatkowych funkcji pozwalających skonfigurować urządzenie i zautomatyzować jego pracę:

  • Możemy przy jej pomocy ręcznie uruchomić sprzątanie całego mieszkania, wybranych pomieszczeń lub zaznaczonych na mapie obszarów.
  • Możemy ustawić wiele harmonogramów sprzątania dla całego lokalu lub wybranych pomieszczeń. Każdy z harmonogramów można skonfigurować tak, żeby włączał się każdego dnia, w dni robocze lub weekendy lub indywidualnie dla każdego dnia tygodnia.
  • Przed i w trakcie sprzątania możemy regulować siłę ssania oraz intensywność nawilżania ściereczki mopującej wodą.
  • Możemy zarządzać mapą pomieszczeń – nadawać im nazwy i tworzyć strefy wyłączone z pracy odkurzacza – np. miejsca gdzie zalegają kable lub inne strefy w których odkurzacz może się zablokować.

Ponadto aplikacja mobilna daje dostęp do dziennika pracy odkurzacza oraz jego statystyk – możemy np. sprawdzić czy poprzedniego dnia w mieszkaniu było odkurzane lub ile łącznie metrów kwadratowych wysprzątał nasz Yeedi.  Przydatną funkcją jest też informacja na temat zużycia akcesoriów – obrotowych szczotek i ściereczki. Te w razie potrzeby możemy kupić na Aliexpress w oficjalnym sklepie Yeedi.

Technologia vSlam

Yeedi 2 Hybrid wyposażony jest w kamerkę vSlam. Przy pomocy kamery oraz szeregu innych czujników w które wyposażono odkurzacz,  pomieszczenie jest skanowane i tworzona jest jego cyfrowa mapa, która dostępna jest potem w aplikacji mobilnej.

vSlam to jedno z dwóch głównych rozwiązań stosowanych w odkurzaczach.  W porównaniu do montowanych w wielu odkurzaczach lidarów, które skanują pomieszczenie laserem, ma kilka różnic:

  • Niewątpliwą zaletą jest mniejsza wysokość urządzenia, która w moim przypadku, pozwoliła odkurzaczowi wysprzątać podłogę pod kredensem, szafką łazienkową i pod kanapą. Nieco wyższy odkurzacz z lidarem, wystającym z góry obudowy, po prostu nie był w stanie tam wjechać.
  • Yeedi też nieco inaczej radzi sobie z przeszkodami niż – wyposażony w Lidar Mi Vacuum Robot Pro – którego też używałem. Mniejsze i lżejsze przeszkody takie jak zabawki, kapcie są po prostu spychane na bok i odkurzacz poprawnie czyści podłogę pod nimi. Wiążę się to jednak także z ryzykiem wciągnięcia np. kabla lub skarpetki, więc powinniśmy zadbać o to, żeby z podłogi takie obiekty usunąć.
  • Mapa pomieszczenia wykonana przez Yeedi jest mniej dokładna niż w przypadku urządzenia z lidarem. Do odkurzania lub mopowania pomieszczenia jest jednak w zupełności wystarczająca.

Podsumowanie

W trakcie testów Yeedi 2 Hybrid wyczyścił ponad 1000 m2 podłogi.  Efekt pracy był dobry a podłogi były czyste. Urządzenie ma prostą w obsłudze i wygodną aplikację mobilną, dzięki której możemy sterować pracą odkurzacza i tworzyć harmonogramy sprzątania. Zarówno mopowanie jak i odkurzanie podłóg przebiegało bez problemów.

W cenie poniżej 1200 zł Yeedi 2 Hybrid to produkt oferujący szereg zaawansowanych funkcji, który pozwoli uwolnić się od niektórych domowych obowiązków. Polecamy go wszystkim, którzy chcą zachować porządek w domu a poświęcony na sprzątanie czas przeznaczyć na bardziej interesujące czynności.

Więcej produktów od Yeedi:

Yeedi 2 hybrid – https://pl.aliexpress.com/item/1005002109760667.html

Yeedi k650 – https://pl.aliexpress.com/item/1005001598943430.html

Yeedi k700 – https://pl.aliexpress.com/item/1005001624908586.html

Sklep yeedi na Aliexpress – https://pl.aliexpress.com/store/910838013

Allegro

yeedi 2 hybird: https://allegro.pl/oferta/10544245928

yeedi k650: https://allegro.pl/oferta/10543824907

yeedi k700: https://allegro.pl/oferta/10544044777Autor |2021-03-29T15:57:08+02:0019 marca 2021 15:22|Kategorie: Newsy, Testy i opinie|1 komentarz

1 komenarz

  1. Aga 24 marca 2021 w 16:19 - Odpowiedz

    Taki robot dwa w jednym to fajna sprawa. Sama kupiłam ostatni irobota combo i sprawdza się fajnie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.